Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Zlato dostiže rekordne vrednosti usred globalne neizvesnosti

U svetlu rastućih geopolitičkih tenzija i ekonomske neizvesnosti, zlato se ponovo pokazuje kao sigurno utočište za investitore. Cena ovog plemenitog metala dostigla je rekordne vrednosti, što odražava složenu globalnu situaciju i promene u monetarnoj politici vodećih ekonomija.

Rekordna cena zlata i faktori koji je pokreću

Nedavno je cena zlata dostigla neverovatnu vrednost od približno 2.525 dolara za uncu, što predstavlja istorijski maksimum. Ovaj značajan porast od gotovo 0,8% u jednom danu doveo je do toga da standardne zlatne poluge sada vrede blizu milion dolara. Ekonomski stručnjak Danilo Šuković ističe da ovakav trend nije iznenađujući, s obzirom na trenutnu globalnu situaciju.

"Ekonomija je neraskidivo povezana sa političkim kretanjima," objašnjava Šuković. "Zlato tradicionalno služi kao sigurno utočište u kriznim vremenima, i trenutna situacija nije izuzetak." On dodaje da je prognoziranje budućih kretanja cene zlata izazovno, jer zavisi od mnogih nepredvidivih faktora.

Geopolitički faktori i njihov uticaj na tržište zlata

Nekoliko ključnih geopolitičkih događaja doprinosi trenutnoj nestabilnosti na globalnom tržištu:

  • Ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku
  • Predstojeći predsednički izbori u SAD
  • Jačanje desničarskih političkih snaga u Evropi

Ovi faktori stvaraju atmosferu neizvesnosti koja podstiče investitore da traže sigurnije opcije za ulaganje. Zlato, sa svojom reputacijom stabilne vrednosti tokom turbulentnih vremena, prirodno privlači pažnju u ovakvim okolnostima.

Uticaj monetarne politike na cenu zlata

Pored geopolitičkih faktora, očekivanja vezana za monetarnu politiku takođe igraju značajnu ulogu u određivanju cene zlata. Analitičari predviđaju da bi Fed mogao početi sa smanjenjem kamatnih stopa u septembru, što bi moglo dodatno podstaći potražnju za zlatom.

Opadajuće kamatne stope čine alternativna ulaganja, poput obveznica i gotovinskih rezervi, manje atraktivnim. Ovo indirektno povećava privlačnost zlata kao investicione opcije. Štaviše, centralne banke širom sveta pojačavaju svoje kupovine zlata, što dodatno podiže njegovu cenu.

Dugoročni trendovi i prognoze za tržište zlata

Od početka godine, zlato je zabeležilo impresivan rast od približno 22%. Stručnjaci predviđaju da bi ovaj trend mogao da se nastavi. Investiciona banka UBS prognozira da bi cena zlata mogla dostići čak 2.600 dolara po unci do kraja 2024. godine.

Međutim, Šuković upozorava na oprez pri davanju dugoročnih prognoza. "Predviđanja su nezahvalna, jer niko ne može sa sigurnošću znati šta će se događati u budućnosti," ističe on. "Ukoliko potražnja za zlatom nastavi da raste, cena će svakako pratiti taj trend, ali to se ne može garantovati."

Širi ekonomski kontekst i implikacije za globalno tržište

Rast cene zlata odražava šire ekonomske trendove koji izazivaju zabrinutost među stručnjacima. Šuković upozorava na rastuću tendenciju ka protekcionizmu i državnom intervencionizmu u globalnoj ekonomiji.

"Države sve češće posežu za protekcionističkim merama, što ograničava ekonomski razvoj," objašnjava on. "Jačanje desnice u Evropi verovatno će dovesti do još većeg protekcionizma i izolovanja ekonomija od globalnih uticaja, što dugoročno može voditi ka siromaštvu."

Ovi trendovi predstavljaju izazov za principe slobodnog tržišta i konkurencije, koji su dugo smatrani stubovima globalnog ekonomskog rasta. Kako države preuzimaju sve veću ulogu u upravljanju ekonomijom, investitori se okreću tradicionalnim sigurnim utočištima poput zlata.

Istorijski kontekst i budući izgledi za zlato

Važno je napomenuti da trenutni rast cene zlata nije izolovan fenomen. Od kraja 2019. godine, odnosno od početka pandemije COVID-19, cene zlata su porasle za približno dve trećine. Međutim, značajan deo ovog rasta dogodio se od početka marta ove godine, kada su cene skočile za više od petine.

Ovaj nagli rast podstaknut je kombinacijom faktora, uključujući:

  1. Geopolitičke tenzije (ratovi u Ukrajini i Gazi)
  2. Očekivanja o smanjenju kamatnih stopa
  3. Povećana potražnja od strane centralnih banaka
  4. Opšta ekonomska neizvesnost

Uprkos činjenici da su kamatne stope u SAD porasle sa istorijskih minimuma na najviši nivo u poslednjih 23 godine, zlato je nastavilo da privlači investitore. Ovo sugeriše da faktori koji utiču na cenu zlata prevazilaze jednostavne ekonomske kalkulacije i odražavaju dublje zabrinutosti o globalnoj stabilnosti.

U zaključku, trenutni trend rasta cene zlata odražava kompleksnu mrežu geopolitičkih, ekonomskih i psiholoških faktora. Dok ovo plemenito metal nastavlja da privlači investitore u neizvesnim vremenima, ostaje da se vidi kako će se tržište razvijati u narednom periodu. Jedno je sigurno: zlato ostaje ključni indikator globalnog ekonomskog sentimenta i važan faktor u portfolijima investitora širom sveta.