Žensko preduzetništvo u Srbiji pokazuje značajan potencijal za ekonomski rast i društveni razvoj. Uprkos izazovima, sve više žena ulazi u svet biznisa, doprinoseći inovacijama i prosperitetu lokalnih zajednica.
Trenutno stanje ženskog preduzetništva u Srbiji
Prema najnovijim podacima APR-a, žensko preduzetništvo u Srbiji beleži postepen rast. Krajem prethodne godine, evidentirano je približno 109.000 preduzetnica, što čini gotovo trećinu ukupnog broja preduzetnika u zemlji. Iako ova statistika deluje ohrabrujuće, još uvek postoji značajan jaz između muškaraca i žena u poslovnom svetu, gde muškarci i dalje dominiraju sa skoro trostruko većim brojem pokrenutih biznisa.
Ovaj disparitet nameće pitanje: Zašto je žensko preduzetništvo od suštinskog značaja za društvo? Odgovor leži u višestrukim benefitima koje ono donosi. Preduzetnice ne samo da doprinose ekonomskom rastu, već i podstiču inovacije, unapređuju životni standard i pospešuju društveni razvoj lokalnih zajednica. Njihovo angažovanje vodi ka stvaranju inkluzivnijeg i prosperitetnijeg društva, otvarajući nove perspektive i mogućnosti za sve građane.
Izazovi sa kojima se suočavaju preduzetnice
Uprkos sve većem broju žena koje se odlučuju za pokretanje sopstvenog biznisa, put ka uspehu nije bez prepreka. Istraživanja ukazuju da se preduzetnice suočavaju sa specifičnim izazovima koji često prevazilaze one sa kojima se susreću njihove muške kolege. Ovi izazovi uključuju:
- Duboko ukorenjene društvene predrasude
- Teškoće u balansiranju između poslovnih i porodičnih obaveza
- Ograničen pristup finansijskim resursima
- Nedostatak adekvatnih mehanizama podrške u vidu obuka, mentorstva i poslovnih kontakata
Ove prepreke često obeshrabruju potencijalne preduzetnice, ograničavajući njihov poslovni potencijal i doprinos ekonomiji. Prevazilaženje ovih izazova zahteva sistemski pristup i podršku različitih aktera u društvu.
Inicijative za podršku ženskom preduzetništvu
Prepoznajući važnost ženskog preduzetništva, brojne kompanije, organizacije i institucije razvijaju programe podrške. Jedan od istaknutih primera je Erste banka, koja kroz svoj program socijalnog bankarstva pruža sveobuhvatnu podršku preduzetnicama. Njihov pristup karakteriše:
- Strateško planiranje
- Proaktivno delovanje
- Dugoročna posvećenost
Ovaj program je pomogao mnogim ženama da svoje inovativne ideje pretvore u održive poslovne poduhvate. Socijalno bankarstvo predstavlja model finansijskih usluga koji je posebno fokusiran na podršku marginalizovanim grupama i socijalnim preduzetnicima, omogućavajući im pristup finansijskim resursima i stručnom znanju.
Jedan od uspešnih primera podrške je Festival drugačije mode, jedinstveni događaj koji okuplja kreativne žene, nositeljke promena u modnoj industriji. Ovaj festival promoviše autentičnu i održivu modu, istovremeno čuvajući tradicionalne tehnike proizvodnje i kulturno nasleđe Srbije. Osnivačice festivala, Nataša Niškanović i Katarina Ejdus, ističu ključnu ulogu mentorstva i finansijske podrške u ranim fazama razvoja njihovog projekta.
Edukacija i umrežavanje kao ključni faktori uspeha
Prepoznajući potrebu za kontinuiranom edukacijom i umrežavanjem, Erste banka organizuje niz edukativnih radionica za preduzetnice. Jedna od takvih je radionica "Kako da ideja postane održiv biznis", koja je okupila oko dvadeset učesnica. Tokom ove celodnevne edukacije, polaznice su imale priliku da se informišu o ključnim aspektima pokretanja i vođenja biznisa, uključujući:
- Pisanje biznis plana
- Proces registracije preduzeća
- Strukturiranje poslovanja
- Analizu i istraživanje tržišta
- Strategije promocije i plasiranja proizvoda
Stručnjakinje poput Indire Popadić, poslovne konsultantkinje i osnivačice platforme "Osnažene", i Tamare Rudić, direktorke socijalnog preduzeća "Somborske šnajderke", naglašavaju značaj ovakvih događaja za umrežavanje i razmenu znanja i iskustava. One ističu da su upravo umrežavanje, kontinuirana edukacija i razvoj digitalne prisutnosti ključni elementi za uspeh u savremenom poslovanju.
Dugoročni efekti podrške ženskom preduzetništvu
Podrška ženskom preduzetništvu ima dalekosežne pozitivne efekte koji prevazilaze individualni uspeh preduzetnica. Ove inicijative doprinose jačanju malih biznisa i razvoju lokalnih zajednica, stvarajući multiplicirajući efekat na ekonomiju i društvo u celini. Svaki uspešan ženski biznis ne samo da generiše prihode i otvara nova radna mesta, već i:
- Inspiriše druge žene da se upuste u preduzetničke vode
- Podstiče inovacije koje unapređuju kvalitet života u zajednici
- Doprinosi diverzifikaciji ekonomije
- Promoviše rodnu ravnopravnost u poslovnom svetu
Erste banka je, kroz svoj program socijalnog bankarstva, u proteklih osam godina pružila podršku za više od 500 početnika u poslovanju. Pored toga, banka je organizovala gotovo 6.000 sati treninga, edukativnih radionica i mentorskih sesija, pružajući nefinansijsku podršku za preko 7.500 klijenata. Ovi impresivni brojevi svedoče o značajnom uticaju koji sistematska podrška može imati na razvoj preduzetništva.
Budućnost ženskog preduzetništva u Srbiji
Uprkos napretku koji je postignut, još uvek postoji prostor za unapređenje ekosistema podrške ženskom preduzetništvu u Srbiji. Ključni koraci za dalji razvoj uključuju:
- Razvoj specijalizovanih finansijskih proizvoda prilagođenih potrebama preduzetnica
- Proširenje mreže mentora i stručnjaka koji mogu pružiti ciljane savete i podršku
- Implementaciju politika koje olakšavaju balansiranje između poslovnih i porodičnih obaveza
- Promociju uspešnih priča preduzetnica radi inspirisanja novih generacija
- Jačanje saradnje između javnog, privatnog i nevladinog sektora u cilju stvaranja sveobuhvatnog sistema podrške
Žensko preduzetništvo predstavlja neiskorišćeni potencijal za ekonomski rast i društveni razvoj Srbije. Kroz kontinuiranu podršku i stvaranje povoljnog poslovnog okruženja, preduzetnice mogu postati ključni nosioci inovacija i prosperiteta u zemlji.
U zaključku, žensko preduzetništvo u Srbiji pokazuje značajan potencijal za transformaciju ekonomskog i društvenog pejzaža zemlje. Uz adekvatnu podršku, edukaciju i pristup resursima, preduzetnice mogu postati snažan motor razvoja, doprinoseći stvaranju inkluzivnijeg i prosperitetnijeg društva za sve građane Srbije.