Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Zeleni vodonik u Srbiji: Nemačka investicija u budućnost

Nemačka vlada pokazuje značajno interesovanje za razvoj zelenog vodonika u Srbiji, što predstavlja ključni korak ka održivoj energetskoj budućnosti u regionu. Ovaj ambiciozni projekat ima potencijal da transformiše energetski sektor i doprinese borbi protiv klimatskih promena.

Nemačka investicija u zeleni vodonik u Srbiji

Savezno ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske mere Nemačke pokrenulo je inicijativu vrednu gotovo 3,5 miliona evra za period od 2022. do 2026. godine. Ovaj poduhvat, poznat kao projekat HyDSerbia, povereno je renomiranoj firmi Leipziger Energiegesellschaft iz Lajpciga, koja će biti zadužena za implementaciju.

Projekat obuhvata izgradnju inovativnog postrojenja koje će se sastojati od fotonaponskog generatora i komponente za proizvodnju vodonika. Ključni proces u ovom postrojenju biće elektroliza, metoda kojom će se generisati zeleni vodonik. U početnoj fazi, proizvedeni vodonik će se koristiti za malu industrijsku proizvodnju i praktičnu komercijalnu upotrebu na neotkrivenoj lokaciji u Srbiji.

Strateški značaj projekta zelenog vodonika

HyDSerbia nije samo pilot-projekat, već predstavlja temelj za buduću ekspanziju proizvodnje zelenog vodonika u celoj Srbiji. Ovaj projekat će služiti kao tehnička, regulatorna i komercijalna osnova za planirano povećanje proizvodnje u regionu. Nemački zvaničnici ističu da je cilj stvaranje pouzdanih i održivih lanaca snabdevanja za klimatski neutralan izvor energije, koji će zadovoljiti deo buduće potražnje i u Saveznoj Republici Nemačkoj.

Značaj ovog projekta dodatno potvrđuje prateća studija izvodljivosti koju je izradio prestižni nemački Fraunhofer institut. Studija razmatra mogućnosti za industrijsko skaliranje proizvodnje, transport i izvoz zelenog vodonika i njegovih derivata na različitim lokacijama u Srbiji. Osnovna motivacija iza projekta HyDSerbia je razvoj srpskog tržišta vodonika, koje se smatra jednim od strateški važnih stranih tržišta za nemačku strategiju uvoza zelenog vodonika i njegovih derivata.

Potencijalno uključivanje KfW banke u projekat

Interesovanje za proizvodnju zelenog vodonika u Srbiji pokazuje i nemačka razvojna banka KfW. Prema izjavi za SeeNews, KfW razmatra mogućnosti podrške sektoru zelenog vodonika u Srbiji, uključujući potencijalno korišćenje privatnih investicija. Cilj je stimulisanje lokalnog lanca vrednosti vodonika i podrška naporima Srbije za dekarbonizaciju.

Klaus Miler, direktor KfW za jugozapadnu Evropu i Tursku, nedavno je razgovarao sa srpskom ministarkom energetike Dubravkom Đedović Handanović. Tom prilikom je iskazao interesovanje KfW za investicije u inovativne projekte u oblasti obnovljivih izvora energije, posebno naglašavajući potencijal zelenog vodonika. Miler je predložio mogućnost pilot projekta u saradnji sa privatnim sektorom, koji bi mogao otvoriti vrata za nove investicije u vodoničnu infrastrukturu u Srbiji.

Budućnost zelenog vodonika u Srbiji

Projekat HyDSerbia predstavlja značajan korak ka održivoj energetskoj budućnosti Srbije. Kroz ovu inicijativu, Srbija ima priliku da postane regionalni lider u proizvodnji i korišćenju zelenog vodonika kao čistog izvora energije. Ovakav razvoj događaja mogao bi imati dalekosežne pozitivne posledice na ekonomiju, životnu sredinu i energetsku nezavisnost zemlje.

Uspeh ovog pilot-projekta mogao bi podstaći dalje investicije u sektor zelenog vodonika, kako domaće tako i strane. To bi moglo dovesti do stvaranja novih radnih mesta, razvoja visokotehnološke industrije i jačanja pozicije Srbije na međunarodnom energetskom tržištu.

U zaključku, investicija Nemačke u zeleni vodonik u Srbiji predstavlja značajan korak ka održivoj energetskoj budućnosti. Ovaj projekat ne samo da će doprineti smanjenju emisija štetnih gasova, već će i postaviti temelje za novu, čistu industriju u Srbiji. Uz podršku međunarodnih partnera i strateško planiranje, Srbija ima priliku da postane lider u proizvodnji i korišćenju zelenog vodonika u regionu.