Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Zelena transformacija: Novo partnerstvo Nemačke i Srbije

Novo partnerstvo između Nemačke i Srbije u oblasti zelene transformacije moglo bi značajno uticati na ekonomski rast i održivi razvoj Srbije. Ovaj ambiciozni projekat, koji uključuje pristupanje Srbije Globalnoj alijansi za baterije, predviđa značajna ulaganja u moderne tehnologije i ekološki prihvatljiva rešenja.

Zelena transformacija kao pokretač ekonomskog rasta

Zelena transformacija predstavlja ključni faktor u novom investicionom ciklusu između Nemačke i Srbije. Prema rečima Marka Čadeža, predsednika PKS, očekuje se da će ovo partnerstvo privući direktna ulaganja u vrednosti od približno 40 milijardi evra do 2040. godine. Ova značajna finansijska injekcija biće prvenstveno usmerena na razvoj novih tehnologija, proizvodnju električnih vozila i unapređenje e-mobilnosti.

Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju, ističe da bi ovaj novi ciklus ulaganja mogao dovesti do godišnjeg rasta BDP-a Srbije od skoro 7%. On naglašava: "Nama ne treba održiv rast, nego intelektualni robustni rast koji se može ostvariti novim tehnologijama. Treba nam industrija 6.0 koja je digitalna, pametna i energetski efikasna, a to zahteva veliki transfer znanja."

Ključni aspekti zelene transformacije

Zelena transformacija obuhvata nekoliko ključnih aspekata koji će imati značajan uticaj na privredu i kvalitet života u Srbiji:

  • Ulaganja u sektore prerade otpada i otpadnih voda
  • Poboljšanje kvaliteta vazduha i zemljišta
  • Stvaranje novih radnih mesta u "zelenoj" industriji
  • Razvoj novih obrazovnih programa na fakultetima

Mitrović naglašava da će najveću korist od ovog procesa imati građani Srbije kroz poboljšan pristup pijaćoj vodi, efikasnije upravljanje otpadom i uklanjanje smetlišta i deponija. Planirano je da se do 2040. godine izgradi više od 370 postrojenja za tretman otpadnih voda, što će značajno doprineti očuvanju životne sredine.

Uticaj na privredu i industriju

Cirkularna ekonomija, koja je u središtu zelene transformacije, podrazumeva efikasnije korišćenje resursa i smanjenje otpada. Ovaj koncept će imati značajan uticaj na industriju Srbije, dovodeći do novih tehnoloških revolucija. Mitrović predviđa da bi Srbija do 2040. godine mogla biti u rangu najrazvijenijih industrijskih zemalja Evrope.

Posebno se ističe potencijalna korist za mikro, mala i srednja preduzeća, kao i za porodične kompanije, naročito u sektoru poljoprivrede. Ova preduzeća će imati priliku da se prilagode novim tržišnim zahtevima i iskoriste prednosti zelenih tehnologija.

Izazovi i preduslovi za uspešnu transformaciju

Uspešna implementacija zelene transformacije zahteva sveobuhvatne promene u različitim sektorima društva:

  1. Primena međunarodnih standarda za održivo poslovanje
  2. Unapređenje kvaliteta javne administracije i uprave
  3. Reforma pravosuđa
  4. Potpuna digitalizacija ključnih sistema

Ovi preduslovi su neophodni za stvaranje pogodnog okruženja za zelene investicije i efikasno sprovođenje planiranih projekata. Digitalizacija se posebno ističe kao ključni faktor u modernizaciji svih sektora i povećanju efikasnosti.

U zaključku, zelena transformacija predstavlja značajnu priliku za Srbiju da unapredi svoju ekonomiju, poboljša kvalitet života građana i pozicionira se kao lider u održivom razvoju u regionu. Uspešna realizacija ovog ambicioznog plana zahteva koordinisane napore vlade, privrede i društva u celini, ali potencijalne koristi daleko prevazilaze izazove koje ovaj proces nosi sa sobom.