Projekat "Zelena ekonomija u Srbiji" ima za cilj pružanje podrške domaćim mikro, malim i srednjim preduzećima (MSP) u prilagođavanju principima održivog poslovanja i dekarbonizacije. Ovaj projekat, koji finansira nemačko Savezno ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj (BMZ), sprovodi se u partnerstvu sa Ministarstvom privrede i Privrednom komorom Srbije.
Podrška za zelenu ekonomiju u Srbiji
Na prvoj konferenciji projekta "Zelena ekonomija u Srbiji", nemačka organizacija GIZ najavila je sveobuhvatnu podršku domaćim MSP. Ova podrška obuhvata direktnu finansijsku pomoć i podršku pri iskorišćavanju potencijala zelene ekonomije kroz unapređenje poslovnog okvira i podizanje kapaciteta. Cilj je motivisati preduzeća da prilagode svoje poslovne modele i procese principima zelene i cirkularne ekonomije, stvarajući inovativne proizvode i usluge za globalno tržište.
Približno 99% srpskih preduzeća čine mikro, mala i srednja preduzeća, što ovaj projekat čini ključnim za transformaciju srpske privrede. Fokus je na proizvodnim preduzećima, mikro preduzećima u poljoprivredi i turizmu, sa posebnim naglaskom na preduzeća koja vode žene, kako bi se unapredila njihova konkurentnost i omogućila integracija u međunarodne lance dobavljača.
Usklađivanje sa ekološkim zahtevima poslovanja
Andrea Horvat Kiralj, državna sekretarka u Ministarstvu privrede, izrazila je uverenje da će projekat "Zelena ekonomija u Srbiji" biti još jedan primer uspešne saradnje Srbije i Nemačke. Ona je naglasila važnost usklađivanja sa ekološkim zahtevima poslovanja, ističući sledeće ključne aspekte:
- Smanjenje emisije štetnih gasova
- Korišćenje obnovljivih izvora energije
- Unapređenje energetske efikasnosti
- Efikasna upotreba resursa
- Smanjenje zagađenja vazduha, vode i zemljišta
- Implementacija principa cirkularne ekonomije
Ove teme su postale relevantne za svako preduzeće u Srbiji, ne samo zbog neposrednog uticaja poskupljenja energenata, već i zbog neophodnosti prilagođavanja zahtevima tržišta Evropske unije, sa kojim veliki broj domaćih preduzeća posluje direktno ili indirektno.
Zelena agenda za Zapadni Balkan
Judit Hofman, šefica odeljenja za privrednu saradnju u Ambasadi Nemačke u Srbiji, podsetila je da je Srbija postala deo Zelene agende za Zapadni Balkan potpisivanjem Deklaracije o zelenoj ekonomiji 2020. godine. Ona je naglasila da će kroz projekat "Zelena ekonomija u Srbiji" biti odabrana MSP u ključnim sektorima kojima će biti pružena konkretna pomoć.
"Vodićemo računa da pri selekciji posebno obratimo pažnju na preduzetnice i druge grupe koje se potencijalno susreću sa izazovima zbog tranzicije ka zelenoj ekonomiji," istakla je Hofman, naglašavajući inkluzivni pristup projekta.
Dugoročni uticaj i implementacija
Projekat "Zelena ekonomija u Srbiji" će se sprovoditi do kraja 2026. godine, pružajući dugoročnu podršku i smernice domaćim MSP. Ovaj vremenski okvir omogućava temeljnu implementaciju principa zelene ekonomije i praćenje rezultata tokom dužeg perioda.
Očekuje se da će projekat doprineti:
- Povećanju konkurentnosti srpskih MSP na međunarodnom tržištu
- Smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu
- Stvaranju novih radnih mesta u sektoru zelene ekonomije
- Unapređenju energetske efikasnosti i resursne produktivnosti
U zaključku, projekat "Zelena ekonomija u Srbiji" predstavlja značajan korak ka održivom razvoju i dekarbonizaciji srpske privrede. Pružajući podršku MSP u prilagođavanju principima zelene i cirkularne ekonomije, projekat doprinosi ne samo ekonomskom razvoju, već i zaštiti životne sredine i usklađivanju sa standardima Evropske unije.