Izvor: Autorski tekst | Foto: Shutterstock

Zašto su proizvodi skuplji u Srbiji nego u EU?

U poslednje vreme, sve više se postavlja pitanje zašto su mnogi proizvodi skuplji u Srbiji nego u zemljama Evropske unije, posebno u Nemačkoj. Ovaj fenomen ima duboke korene u ekonomskim, političkim i društvenim faktorima koji oblikuju srpsko tržište.

Rizici poslovanja u Srbiji

Cene proizvoda u Srbiji su često više nego u EU zbog većih rizika poslovanja. U Nemačkoj, na primer, poslovni ambijent je stabilniji: sudovi i policija efikasno funkcionišu, a dobavljači su pouzdani. Nasuprot tome, poslovanje u Srbiji je često neizvesno zbog sporih sudskih procesa i nepredvidljivog tržišta.

Ova razlika u poslovnom okruženju dovodi do toga da trgovci u Srbiji često naplaćuju veće marže kako bi kompenzovali povećane rizike. Premija rizika zemlje je faktor koji značajno utiče na formiranje cena, što rezultira višim cenama za potrošače.

Uticaj subvencija na cene hrane

Još jedan ključni faktor koji objašnjava razliku u cenama je sistem poljoprivrednih subvencija u EU. Evropski poljoprivrednici primaju značajne subvencije, što im omogućava da proizvode hranu po nižim cenama. Ove subvencije su jedan od glavnih razloga zašto je hrana u EU često jeftinija nego u Srbiji.

U Srbiji, s druge strane, poljoprivrednici nemaju pristup istom nivou subvencija, što rezultira višim troškovima proizvodnje i, posledično, višim cenama hrane za potrošače.

Tržišni faktori i konkurencija

Nedostatak konkurencije na srpskom tržištu takođe doprinosi višim cenama. Ograničena konkurencija omogućava trgovcima da održavaju više cene bez straha od gubitka tržišnog udela. Ovo je posebno izraženo u sektorima gde postoje ekskluzivni ugovori o distribuciji.

Na primer, Komisija za zaštitu konkurencije je nedavno odbila da produži izuzeće od zabrane za ugovor o ekskluzivnoj distribuciji određenih lekova, što ukazuje na potrebu za većom konkurencijom na tržištu.

Strukturni problemi srpske ekonomije

Dublje strukturne probleme srpske ekonomije ne treba zanemariti. Korupcija, nepotizam i kriminal su faktori koji indirektno utiču na cene proizvoda. Ovi problemi stvaraju dodatne troškove za poslovanje, koji se na kraju prenose na potrošače kroz više cene.

Rešavanje ovih problema zahteva sistemske promene koje se ne mogu sprovesti preko noći. Čak i u slučaju političkih promena, biće potrebno vreme da se iskorene duboko ukorenjeni problemi i uspostavi stabilnije poslovno okruženje.

Perspektive za budućnost

Izjednačavanje cena sa onima u EU verovatno će zahtevati punopravno članstvo Srbije u Evropskoj uniji. To bi omogućilo srpskim poljoprivrednicima pristup evropskim subvencijama i stvorilo stabilnije poslovno okruženje.

Međutim, put ka članstvu u EU je dug i zahteva značajne reforme. U međuvremenu, fokus bi trebalo da bude na jačanju domaće proizvodnje, podsticanju konkurencije i unapređenju poslovnog ambijenta.

U zaključku, razlika u cenama proizvoda između Srbije i EU je rezultat kompleksnog spleta faktora, uključujući rizike poslovanja, subvencije i strukturne probleme ekonomije. Rešavanje ovog pitanja zahteva sveobuhvatan pristup koji uključuje ekonomske reforme, borbu protiv korupcije i približavanje evropskim standardima.