Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Zabrana radova na Beogradskoj tvrđavi: Zaštita kulturne baštine

U nedavnom razvoju događaja, Beogradska tvrđava našla se u centru kontroverze zbog planiranog proširenja Bulevara vojvode Bojovića. Republički zavod za zaštitu spomenika kulture intervenisao je, zabranjujući dalje radove u ovoj istorijski značajnoj zoni.

Intervencija Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture preduzeo je odlučne korake u cilju očuvanja integriteta Beogradske tvrđave. Nakon dva detaljna uvida u stanje prostora kod Vidin kapije, 2. i 4. novembra, stručni tim Zavoda doneo je rešenje o zabrani daljeg izvođenja radova na proširenju Bulevara vojvode Bojovića.

Ova odluka predstavlja značajan korak u zaštiti spomenika kulture, naglašavajući važnost očuvanja istorijskog nasleđa Beograda. Rešenje je promptno dostavljeno ključnim akterima, uključujući investitora JP Putevi Beograda, Republičku građevinsku inspekciju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo kulture i JP Beogradska tvrđava.

Reakcija organizacije Evropa Nostra Srbija

Organizacija Evropa Nostra Srbija, poznata po svom angažmanu u zaštiti kulturnog nasleđa, izrazila je duboku zabrinutost povodom započetih radova. Generalna sekretarka organizacije, Vesna Marjanović, uputila je hitno pitanje Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, ističući potencijalne opasnosti koje ovi radovi predstavljaju za autentičnost i integritet Beogradske tvrđave.

Posebno je naglašeno da su radovi započeti bez prethodnog obaveštenja stručne i šire javnosti, kao i bez poštovanja zakonskih procedura. Ovakav pristup izazvao je ozbiljnu zabrinutost među stručnjacima za očuvanje kulturne baštine.

Potencijalne posledice proširenja bulevara

Evropa Nostra Srbija upozorila je na moguće dugoročne posledice planiranog proširenja bulevara. Prema njihovoj proceni, najnovije intervencije u zaštićenoj zoni mogle bi otvoriti put za teški saobraćaj, što bi moglo dovesti do neprocenjive i trajne štete istorijskom kompleksu.

Važno je napomenuti da je teški saobraćaj u ovoj zoni već ranije ukinut, upravo zbog potencijalnih negativnih uticaja na strukturu i integritet Beogradske tvrđave. Ponovno uvođenje takvog saobraćaja predstavljalo bi značajan korak unazad u naporima za očuvanje ovog kulturnog spomenika.

Istorija ugroženosti Beogradske tvrđave

Ovo nije prvi put da se Beogradska tvrđava suočava sa pretnjama svom integritetu. Evropa Nostra Srbija podseća da je ovaj kulturni lokalitet već 2021. godine dospeo na listu "sedam najugroženijih" kulturnih lokaliteta Evrope. Tada je razlog bio najavljeni projekat izgradnje gondole, koji je takođe izazvao brojne kontroverze i proteste stručne javnosti.

Činjenica da se Beogradska tvrđava ponovo našla u centru debate o očuvanju kulturnog nasleđa ukazuje na kontinuirane izazove sa kojima se suočavaju institucije zadužene za zaštitu spomenika kulture u Srbiji. Balansiranje između potreba modernog urbanog razvoja i očuvanja istorijskih lokaliteta predstavlja složen zadatak koji zahteva pažljivo planiranje i saradnju svih relevantnih aktera.

U zaključku, zabrana radova na proširenju Bulevara vojvode Bojovića u zoni Beogradske tvrđave predstavlja važan korak u očuvanju ovog značajnog kulturnog spomenika. Ovaj slučaj naglašava potrebu za boljom komunikacijom između gradskih vlasti, investitora i organizacija za zaštitu kulturnog nasleđa, kako bi se osiguralo da budući projekti urbane obnove ne ugrožavaju neprocenjivo istorijsko blago Beograda.