Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Young Energy Europe: Projekat za energetsku efikasnost u Crnoj Gori

U značajnom koraku ka unapređenju energetske efikasnosti, Nemačko-srpska privredna komora i Privredna komora Crne Gore (PKCG) nedavno su potpisale memorandum o saradnji za projekat Young Energy Europe. Ovaj projekat ima za cilj obuku profesionalaca u oblasti energetske efikasnosti i optimizacije resursa, poznatih kao energetski skauti.

Značaj projekta Young Energy Europe za Crnu Goru

Projekat Young Energy Europe predstavlja ključnu inicijativu u oblasti energetske efikasnosti koja obuhvata više evropskih zemalja. Potpisivanjem memoranduma, Crna Gora se zvanično pridružuje ovoj važnoj međunarodnoj inicijativi, čime se otvara put ka zelenoj tranziciji i unapređenju energetske efikasnosti u zemlji.

Alexander Markus, izvršni član Upravnog odbora Nemačko-srpske privredne komore, naglasio je značaj obuke energetskih skauta. Ovi profesionalci, koji dolaze iz različitih kompanija i organizacija, kroz program će steći napredna znanja u oblastima kao što su:

  • Energetska efikasnost
  • Optimizacija resursa
  • Smanjenje emisije ugljen-dioksida
  • Implementacija ekološki prihvatljivih rešenja

Proces obuke i sertifikacije energetskih skauta

Obuka energetskih skauta u Crnoj Gori planirana je za period od 7. do 11. oktobra tekuće godine. Ovaj intenzivni program obuke ima za cilj da opremi učesnike najnovijim znanjima i veštinama u oblasti energetske efikasnosti.

Nakon završetka obuke, skauti će imati priliku da pred stručnim žirijem prezentuju projekte energetske efikasnosti koje su razvili za svoje kompanije. Uspešni kandidati će dobiti prestižni sertifikat energetskog skauta, koji izdaje Nemačka industrijska i trgovinska komora (DIHK) iz Berlina.

Uticaj projekta na kompanije i životnu sredinu

Markus je istakao da kompanije uključene u program imaju jedinstvenu priliku da postanu lideri u smanjenju emisije ugljen-dioksida i ostvarivanju dugoročnih ekoloških ušteda. Oslanjajući se na uspeh programa u Srbiji, gde je obučeno približno 127 skauta koji su uspeli da smanje emisiju CO2 za gotovo 50 tona, očekuje se da će slični pozitivni rezultati biti postignuti i u Crnoj Gori.

Tanja Radusinović, direktorka Sektora za projekte u PKCG, ocenila je da potpisivanje memoranduma o saradnji predstavlja prekretnicu u energetskoj politici Crne Gore. Ona je naglasila da ovaj korak otvara nove mogućnosti za:

  1. Implementaciju inovativnih rešenja u oblasti energetske efikasnosti
  2. Jačanje zajedničkog doprinosa očuvanju životne sredine
  3. Podsticanje međunarodne saradnje u oblasti zelene ekonomije

Širi kontekst projekta Young Energy Europe

Projekat Young Energy Europe je deo Evropske klimatske inicijative (EUKI) i finansira ga nemačko Savezno ministarstvo za ekonomiju i zaštitu klime (BMWK). Ova inicijativa predstavlja sveobuhvatan pristup rešavanju klimatskih izazova na evropskom nivou.

Nemačko-srpska privredna komora preuzela je vodeću ulogu u projektu 2021. godine, koordinirajući aktivnosti u sedam evropskih zemalja učesnica. Od ove godine, Crna Gora se pridružuje ovoj inicijativi, zajedno sa zemljama poput Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Litvanije, Letonije i Estonije, čime se proširuje mreža zemalja posvećenih energetskoj efikasnosti i održivom razvoju.

U zaključku, projekat Young Energy Europe predstavlja značajan korak ka unapređenju energetske efikasnosti i zelenoj tranziciji u Crnoj Gori. Kroz obuku energetskih skauta i međunarodnu saradnju, ovaj projekat obećava dugoročne pozitivne efekte na životnu sredinu i ekonomiju zemlje.