Vlada Republike Srbije preduzela je značajan korak u borbi protiv sive ekonomije, usvajajući sveobuhvatan program koji ima za cilj da smanji njen uticaj na srpsku privredu. Ovaj potez odražava posvećenost vlade unapređenju ekonomskog okruženja i jačanju institucionalnog okvira.
Program za suzbijanje sive ekonomije: Ključni aspekti
Na nedavno održanoj sednici, Vlada Srbije je usvojila Program za suzbijanje sive ekonomije za period 2023-2025. godine. Ovaj program predstavlja nastavak dugogodišnjih napora države u borbi protiv nezakonitih ekonomskih aktivnosti. Cilj programa je da se udeo sive ekonomije u ukupnoj privrednoj aktivnosti Srbije značajno smanji, čime bi se postiglo zdravije i konkurentnije tržišno okruženje.
Vlada ističe da rešavanje ovog društvenog izazova zahteva primenu aktivnih i sistemskih mera javnih politika. Ove mere su osmišljene da budu sveobuhvatne i efikasne u suzbijanju različitih oblika sive ekonomije koji su prisutni u srpskoj privredi.
Posledice sive ekonomije i njen uticaj na srpsku privredu
Siva ekonomija ima mnogostruke negativne posledice na ekonomiju i društvo u celini. Među najznačajnijim problemima koje uzrokuje su:
- Stvaranje nelojalne konkurencije među privrednim subjektima
- Smanjenje poverenja građana u institucije sistema
- Usporavanje privrednog rasta i razvoja zemlje
- Smanjenje efikasnosti u naplati javnih prihoda
- Niži kvalitet javnih usluga koje država pruža privredi i građanima
Ovi problemi zajedno stvaraju začarani krug koji otežava ekonomski napredak i smanjuje kvalitet života građana Srbije. Upravo zbog toga, borba protiv sive ekonomije predstavlja jedan od prioriteta aktuelne vlade.
Dodatne mere za unapređenje ekonomskog i društvenog okruženja
Pored usvajanja Programa za suzbijanje sive ekonomije, Vlada Srbije je na istoj sednici donela nekoliko drugih važnih odluka:
- Odluka o obrazovanju Republičkog štaba za vanredne situacije
- Odluka o obrazovanju Koordinacionog tela za digitalizaciju u zdravstvenom sistemu Republike Srbije
- Usvajanje Uredbe o izdavanju doplatne poštanske marke "Krov 2023"
Posebno je značajna odluka o formiranju Koordinacionog tela za digitalizaciju u zdravstvenom sistemu. Ovo telo će raditi na stvaranju modernog zdravstva sa integrisanim informacionim sistemima, što će omogućiti bezbedan pristup i korišćenje zdravstvenih podataka. Krajnji cilj je poboljšanje kvaliteta, efikasnosti i dostupnosti zdravstvene zaštite za sve građane Srbije.
Pomoć izbeglicama i interno raseljenim licima
U okviru napora da se pomogne ugroženim grupama, Vlada je usvojila Uredbu o izdavanju doplatne poštanske marke "Krov 2023". Ova inicijativa ima za cilj da obezbedi sredstva za Komesarijat za izbeglice i migracije, koja će biti iskorišćena za kupovinu do 10 seoskih domaćinstava za porodice izbeglica i interno raseljenih lica u Srbiji.
Doplatna marka će biti izdata u periodu od 27. marta do 9. aprila 2023. godine, sa tiražom od približno 1,5 miliona komada u apoenu od 10 dinara. Očekuje se da će prodaja celokupnog tiraža omogućiti prikupljanje bruto iznosa od otprilike 15 miliona dinara, što će značajno doprineti poboljšanju životnih uslova za mnoge ugrožene porodice.
Zaključno, usvajanjem Programa za suzbijanje sive ekonomije i pratećih mera, Vlada Srbije pokazuje odlučnost u rešavanju ključnih ekonomskih i društvenih izazova. Ovi napori imaju potencijal da dovedu do značajnog poboljšanja ekonomskog okruženja, jačanja institucija i unapređenja kvaliteta života građana Srbije u narednim godinama.