Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Vlada Crne Gore povlači amandman o državnoj imovini

U značajnom preokretu, Vlada Crne Gore donela je odluku o povlačenju kontroverznog amandmana na Zakon o državnoj imovini. Ovaj potez izazvao je znatnu pažnju javnosti i političkih aktera, istovremeno otvarajući nova pitanja o upravljanju državnim resursima.

Povlačenje amandmana o državnoj imovini

Na telefonskoj sednici, crnogorska vlada odlučila je povući amandman na Zakon o državnoj imovini. Ovaj amandman je prvobitno predviđao da Vlada može samostalno raspolagati državnom imovinom u vrednosti do 300 miliona evra, bez neophodne saglasnosti Skupštine. Takav predlog izazvao je zabrinutost među opozicijom i delom javnosti zbog potencijalnog smanjenja parlamentarnog nadzora nad značajnim državnim resursima.

Odluka o povlačenju amandmana ukazuje na spremnost Vlade da razmotri kritike i potencijalno preispita svoj pristup upravljanju državnom imovinom. Ovaj potez mogao bi dovesti do šire debate o transparentnosti i odgovornosti u upravljanju državnim resursima.

Nove uredbe o prostornom planiranju

Paralelno s povlačenjem amandmana, Vlada je donela i Uredbu o poveravanju dela poslova Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine javnim preduzećima. Ova uredba predstavlja značajan korak u restrukturiranju nadležnosti u oblasti prostornog planiranja i upravljanja državnom imovinom.

Prema novoj uredbi, određeni poslovi iz nadležnosti Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine biće povereni dvema ključnim institucijama:

  • Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom Crne Gore - za područje morskog dobra
  • Javnom preduzeću za nacionalne parkove Crne Gore - za područje nacionalnih parkova

Ova dva javna preduzeća preuzeće odgovornost za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova u svojim respektivnim domenima. Ovakva decentralizacija odlučivanja mogla bi dovesti do efikasnijeg upravljanja specifičnim područjima od nacionalnog značaja.

Implikacije za buduće upravljanje državnom imovinom

Povlačenje amandmana i uvođenje novih uredbi signalizira potencijalni zaokret u pristupu Vlade prema upravljanju državnom imovinom i prostornim planiranjem. Ove promene mogu imati dalekosežne posledice na:

  1. Transparentnost procesa odlučivanja o državnoj imovini
  2. Efikasnost u izdavanju urbanističko-tehničkih uslova
  3. Balans između centralizovanog i decentralizovanog upravljanja resursima

Ostaje da se vidi kako će ove promene uticati na dugoročno upravljanje državnim resursima i prostornim planiranjem u Crnoj Gori. Potrebno je pažljivo praćenje implementacije novih uredbi i njihovog uticaja na efikasnost i transparentnost procesa.

U zaključku, povlačenje amandmana o državnoj imovini od strane Vlade Crne Gore predstavlja značajan preokret u politici upravljanja državnim resursima. Uz nove uredbe o prostornom planiranju, ove promene mogu dovesti do unapređenog sistema upravljanja imovinom i efikasnijeg prostornog planiranja u zemlji.