Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Vlada Crne Gore ograničava marže: Poslodavci kritikuju

Nedavna odluka Vlade Crne Gore o ograničavanju marži izazvala je oštre reakcije poslovne zajednice. Crnogorsko udruženje poslodavaca (CUP) tvrdi da je ova mera doneta bez adekvatnih konsultacija i da predstavlja nastavak antitržišnog ponašanja vlade, što bi moglo imati dalekosežne posledice na ekonomiju zemlje.

Kritike na račun vladine odluke o ograničavanju marži

CUP je izrazio zabrinutost zbog načina na koji je vlada donela odluku o smanjenju marži za približno 70 proizvoda. Prema njihovom mišljenju, ovakav pristup ne samo da narušava poslovni ambijent, već i potencijalno šteti i privredi i građanima. Udruženje ističe da je vlada propustila priliku za konstruktivan dijalog sa privrednicima, što bi trebalo da bude temelj svake tržišno orijentisane ekonomije.

Predstavnici CUP-a naglašavaju da odlučivanje bez adekvatnog dijaloga i uvažavanja tržišnih okolnosti može ozbiljno narušiti konkurentnost i dovesti do negativnih posledica u poslovanju preduzeća. Oni smatraju da vlada zanemaruje činjenicu da je upravo privreda ta koja dominantno stvara novu vrednost, te da bi njen zadatak trebalo da bude stvaranje adekvatnog tržišnog ambijenta u korist i privrede i građana.

Socijalni dijalog i tržišni principi pod znakom pitanja

Socijalni dijalog, koji predstavlja proces komunikacije između vlade, poslodavaca i radnika, prema mišljenju CUP-a, ozbiljno je narušen ovakvim postupcima vlade. Udruženje tvrdi da vlada namerno izbegava reformu socijalnog dijaloga, održavajući monopolsku poziciju jednog udruženja koje, kako navode, nema stvarnog uticaja na odbranu interesa poslodavaca.

CUP ističe da se ovakvim pristupom suštinski izazovi i problemi u crnogorskoj ekonomiji samo odlažu. Umesto stvaranja odgovarajućeg poslovnog ambijenta i adekvatnih tržišnih uslova, vlada se, prema njihovom mišljenju, fokusira na donošenje kratkoročnih ekonomskih mera koje su u suprotnosti sa principima tržišnog poslovanja.

Potencijalne posledice vladine odluke o ograničavanju marži

Analitičari upozoravaju da bi ograničavanje marži moglo imati niz negativnih posledica:

  • Smanjenje investicija u privredu
  • Pad kvaliteta proizvoda i usluga
  • Potencijalno smanjenje zaposlenosti
  • Narušavanje principa slobodnog tržišta

Ekonomski stručnjaci ističu da, iako je namera vlade da zaštiti potrošače od visokih cena, ovakve mere dugoročno mogu imati suprotan efekat. Oni predlažu da bi umesto direktnog ograničavanja marži, vlada trebalo da se fokusira na stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja koje bi prirodno dovelo do veće konkurencije i, posledično, nižih cena.

Poziv na dijalog i tržišno orijentisane reforme

CUP poziva vladu da preispita svoju odluku o ograničavanju marži i da otvori konstruktivan dijalog sa predstavnicima privrede. Oni predlažu formiranje radne grupe koja bi uključivala predstavnike vlade, poslodavaca i stručnjake iz oblasti ekonomije, sa ciljem razvoja dugoročne strategije za unapređenje poslovnog ambijenta u Crnoj Gori.

U zaključku, CUP naglašava da je za održiv ekonomski rast i razvoj Crne Gore neophodno poštovanje tržišnih principa i aktivna saradnja između vlade i privrede. Oni upozoravaju da bi nastavak donošenja odluka bez adekvatnih konsultacija mogao dovesti do daljeg narušavanja poslovnog ambijenta i usporavanja ekonomskog razvoja zemlje. Stoga, ograničavanje marži ostaje kontroverzna tema koja zahteva pažljivo razmatranje i balansiran pristup koji će uzeti u obzir interese svih zainteresovanih strana.