Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Velike kompanije napuštaju rusko tržište zbog ukrajinske krize

U svetlu nedavnih događaja vezanih za rusku invaziju na Ukrajinu, brojni globalni brendovi doneli su odluku da obustave svoje poslovanje na ruskom tržištu. Ova odluka ima značajne ekonomske i političke implikacije, kako za same kompanije, tako i za Rusiju.

McDonald's povlačenje sa ruskog tržišta

McDonald's, gigant u industriji brze hrane, najavio je privremeno zatvaranje svih svojih restorana u Rusiji. Ova odluka utiče na čak 847 lokacija širom zemlje, što predstavlja značajan deo njihovog globalnog poslovanja. Kris Kempčinski, izvršni direktor kompanije, istakao je da ova odluka nije bila laka, s obzirom na to da u Rusiji zapošljavaju približno 62.000 ljudi.

Za razliku od većine drugih zemalja, gde McDonald's posluje putem franšiza, u Rusiji kompanija direktno upravlja sa oko 84% restorana. Ovo čini njihovo povlačenje još značajnijim, jer direktno utiče na prihode kompanije. Prema podacima iz 2021. godine, ruski i ukrajinski restorani zajedno su činili oko 9% globalnog prihoda kompanije.

Starbucks i Coca-Cola slede primer

Starbucks, svetski poznati lanac kafića, takođe je objavio obustavu svih poslovnih aktivnosti u Rusiji. Kevin Džonson, izvršni direktor kompanije, saopštio je da će njihov licencirani partner pauzirati rad prodavnica i pružiti podršku za skoro 2.000 zaposlenih u Rusiji. Pored toga, Starbucks je zaustavio i isporuku svih svojih proizvoda u ovu zemlju.

Coca-Cola, jedan od najprepoznatljivijih brendova bezalkoholnih pića na svetu, pridružila se ovom trendu objavom o obustavljanju svog poslovanja u Rusiji. Kompanija je izrazila saosećanje sa ljudima koji trpe posledice tragičnih događaja u Ukrajini. Međutim, nisu precizirani detalji o sudbini preostale robe i proizvodnih kapaciteta u zemlji.

Širi uticaj na rusko tržište i ekonomiju

Povlačenje ovih globalnih brendova sa ruskog tržišta ima šire implikacije za rusku ekonomiju i svakodnevni život građana. Ove odluke ne utiču samo na dostupnost omiljenih proizvoda, već i na hiljade radnih mesta i lokalne dobavljače koji su bili deo lanca snabdevanja ovih kompanija.

Pored pomenutih, i druge velike kompanije poput Unilever-a, PepsiCo-a i Danone-a najavile su delimično ili potpuno povlačenje sa ruskog tržišta. Ovo masovno povlačenje stranih kompanija može dovesti do značajnog ekonomskog pritiska na Rusiju, što bi moglo uticati na njenu poziciju u trenutnom geopolitičkom konfliktu.

Dugoročne posledice za kompanije i rusko tržište

Dok su mnoge kompanije naglasile da je njihovo povlačenje privremeno, dugoročne posledice ovih odluka ostaju neizvesne. Za kompanije, gubitak ruskog tržišta mogao bi imati značajan uticaj na njihove globalne prihode i strategije rasta. S druge strane, ovo bi moglo otvoriti prostor za razvoj lokalnih brendova u Rusiji, potencijalno menjajući pejzaž tržišta potrošačkih dobara u zemlji.

Ekonomski analitičari predviđaju da bi produženo odsustvo ovih globalnih brendova moglo dovesti do:

  • Povećane nezaposlenosti u sektoru usluga
  • Smanjenja stranih investicija u Rusiju
  • Potencijalnog rasta lokalnih alternativa za popularne proizvode
  • Promena u potrošačkim navikama ruskih građana

U zaključku, masovno povlačenje globalnih brendova sa ruskog tržišta predstavlja značajan ekonomski i simbolički odgovor na invaziju Ukrajine. Iako su dugoročne posledice još uvek neizvesne, jasno je da će ove odluke imati dalekosežan uticaj na rusku ekonomiju, globalno poslovanje kompanija i međunarodne odnose u celini.