Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Vektra Boka: Finansijska saga crnogorskog hotelskog preduzeća

Crnogorsko hotelsko preduzeće Vektra Boka suočava se sa značajnim finansijskim izazovima, uključujući dugove prema bankama i zaposlenima, kao i blokadu poslovnog računa. Ova situacija ilustruje složenost upravljanja velikim turističkim preduzećima u izazovnom ekonomskom okruženju.

Finansijski izazovi Vektra Boke

Vektra Boka, nekada deo prestižnog hotelskog lanca, trenutno se nalazi u teškoj finansijskoj situaciji. Prema rečima Danila Matijaševića, suvlasnika kompanije, preduzeće će Crnogorskoj komercijalnoj banci (CKB) otplatiti samo kredit iz 2008. godine u iznosu od približno 3,25 miliona evra. Ovaj dug, koji do danas nije vraćen, rezultirao je blokadom poslovnog računa kompanije i akumulacijom kamata koje sada iznose otprilike 4,7 miliona evra.

Matijašević, vlasnik hercegnovske kompanije Ellena group, koja je nedavno stekla trećinu akcija Vektra Boke, ističe da je finansijski sunovrat kompanije počeo još 2007. godine, kada je prethodna vlasnica, Vektra Montenegro, privatizovala HTP Boka. On tvrdi da obaveze iz privatizacionog ugovora nisu ispunjene, a vredna imovina je rasprodana.

Kompleksnost dugova i pravnih sporova

Situacija se dodatno komplikuje ugovorom iz 2010. godine, prema kojem je sedam povezanih firmi solidarno obavezno da isplati dug od skoro 28 miliona evra Crnogorskoj komercijalnoj banci. Matijašević ističe da je Vektra Boka neopravdano opterećena ovim dugom, s obzirom na to da raspolaže imovinom velike vrednosti.

CKB banka je pokrenula tužbu protiv Vektra Boke kod Privrednog suda, ciljajući na naplatu duga. Međutim, Matijašević naglašava da će kompanija izmiriti samo kredit iz 2008. godine, obezbeđen hipotekom na motelu Dubrava i restoranu Galeb.

Napori za rešavanje finansijskih problema

Uprkos teškoćama, postoje znaci napretka. Matijašević je nedavno uplatio približno 1,03 miliona evra za zaostale plate i doprinose radnika. On najavljuje dodatnu uplatu od oko 600.000 evra do naredne godine, namenjenu za plate bivših zaposlenih.

Pored toga, Privredni sud je odbio predlog za otvaranje stečaja u Vektra Boki, koji je Poreska uprava pokušavala da uvede od 2021. godine zbog kršenja plana reorganizacije. Ova odluka ostavlja prostor za dalju konsolidaciju kompanije.

Budući planovi i obaveze

Matijašević je izneo ambiciozne planove za budućnost. On obećava da će od januara započeti isplatu svih obaveza, uključujući približno 2,9 miliona evra prema Poreskoj upravi i oko 1,9 miliona Opštini Herceg Novi. Ukoliko kompanija izbegne stečaj, ukupna uplata državi mogla bi dostići skoro sedam miliona evra.

Ovi planovi pokazuju nameru novog rukovodstva da reši nagomilane probleme i vrati Vektra Boku na put finansijske stabilnosti. Međutim, realizacija ovih planova zavisiće od niza faktora, uključujući saradnju sa poveriocima i uspešno upravljanje postojećom imovinom kompanije.

U zaključku, slučaj Vektra Boke ilustruje složenost finansijskog restrukturiranja velikih turističkih preduzeća u Crnoj Gori. Dok se kompanija suočava sa značajnim izazovima, napori novog rukovodstva da reši dugove i obaveze prema zaposlenima pružaju nadu za potencijalni oporavak ovog nekada prestižnog hotelskog lanca.