Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Vanredna sednica Skupštine Srbije: Novi zajmovi i infrastrukturni projekti

Prva vanredna sednica Skupštine Srbije u novom sazivu zakazana je sa impresivnim dnevnim redom od 60 tačaka. Fokus je na novim zajmovima za izgradnju putne i energetske infrastrukture, sa ukupnom vrednošću od približno 1,26 milijardi evra. Među zajmodavcima se ističu kineske, italijanske, francuske i nemačke banke i finansijske institucije.

Ključni zajmovi i infrastrukturni projekti

Skupština Srbije će razmatrati niz značajnih finansijskih aranžmana. Najvredniji kredit, u iznosu od oko 358 miliona evra ili 42 milijarde dinara, traži se od Poštanske štedionice, banke u većinskom vlasništvu Srbije. Ovaj zajam je namenjen za izgradnju Nacionalnog stadiona i prateće infrastrukture.

Poslanici će takođe diskutovati o odlaganju plaćanja ukupno dve milijarde dolara kredita odobrenih od strane FRAD-a 2014. i 2022. godine. Ovo odlaganje predstavlja značajan finansijski manevar za državu.

Detalji kredita za Nacionalni stadion

Ugovor o dugoročnom investicionom kreditu za Nacionalni stadion predviđa sledeće uslove:

  • Iznos: 42 milijarde dinara
  • Namena: Finansiranje "Projekta izgradnje urbane infrastrukture i nacionalnog stadiona sa pristupnim saobraćajnicama"
  • Rok otplate: 132 meseca (11 godina)
  • Grejs period: 36 meseci
  • Kamata: 3M Belibor plus fiksna marža od 2,9%

Izvođač radova je kineska kompanija Power Construction Corporation of China Limited - Ogranak Beograd, što ukazuje na nastavak snažne ekonomske saradnje između Srbije i Kine.

Saobraćajna infrastruktura i energetski projekti

Pored Nacionalnog stadiona, Skupština Srbije će razmatrati i druge značajne infrastrukturne projekte:

  1. Saobraćajnica Ruma-Šabac-Loznica: Dva kredita ukupne vrednosti približno 228 miliona evra
  2. Obilaznica oko Kragujevca: Zajam od OTP banke u iznosu od oko 103 miliona evra
  3. Energetski projekti: Pozajmice od italijanskih, francuskih i nemačkih banaka i finansijskih institucija

Ovi krediti bi se uglavnom otplaćivali u dinarima, sa fiksnom maržom vezanom za Belibor, uz dodatnu maržu između 2,9% i 3,05% godišnje.

Energetska tranzicija i međunarodni uslovi

Posebno je zanimljiv Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o garanciji sa italijanskom finansijskom institucijom Cassa Depositi E Prestiti za zajam od 100 miliona evra. Ovaj sporazum postavlja ambiciozne ciljeve za Srbiju u oblasti energetske tranzicije:

  • Usvajanje Nacionalnog klimatskog plana
  • Utvrđivanje roka za zatvaranje termoelektrana do 2030. godine
  • Usvajanje NEKP-a do 30. septembra 2024.
  • Cilj od preko 45% obnovljivih izvora u proizvodnom miksu električne energije do kraja 2030.

Ovi uslovi pokazuju da međunarodni zajmodavci sve više insistiraju na ekološkim i klimatskim ciljevima kao preduslovima za finansiranje.

Saradnja sa Kinom i Bliskim istokom

Skupština će takođe razmatrati Protokol za unapređenje Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji sa Kinom. Ovaj protokol predviđa poreske olakšice za uvoz dobara iz Kine za određene infrastrukturne projekte.

Dodatno, poslanici će odlučivati o odlaganju isplate dve milijarde dolara vrednih pozajmica od Fonda za razvoj Abu Dabija. Ova odlaganja, uz povećanje kamatne stope sa 3% na 4%, pokazuju fleksibilnost u međunarodnim finansijskim odnosima Srbije.

U zaključku, prva vanredna sednica Skupštine Srbije u novom sazivu predstavlja ključni trenutak za finansiranje brojnih infrastrukturnih projekata. Odluke donete na ovoj sednici imaće dugoročne posledice na ekonomski razvoj i međunarodne odnose Srbije.