U srpskoj avijaciji dogodio se značajan pomak ka rodnoj ravnopravnosti. Vanja Marčeta je postala prva žena kapetan u ATR floti kompanije Air Serbia, označavajući prekretnicu u istoriji srpske nacionalne avio-kompanije.
Istorijski let i karijerni put Vanje Marčete
Tridesetdvogodišnja Vanja Marčeta je 9. jula 2024. godine stekla zvanje kapetana u ATR floti, postavši tako prva pilotkinja koja je to zvanje stekla u okviru srpske nacionalne avio-kompanije. Njen put do ove pozicije bio je ispunjen napornim radom i posvećenošću. Karijeru je započela 2016. godine kao kopilot na avionu tipa Boeing 737-300, a od 2022. godine nalazila se na poziciji kopilota u ATR floti.
Svoj prvi let na novoj poziciji, kapetanica Marčeta obavila je 14. jula 2024. godine, na ruti između Beograda i Budimpešte. Ovaj let nije bio samo rutinsko putovanje, već simboličan korak napred za žene u avijaciji.
"Imenovanje u zvanje kapetana je prekretnica u životu svakog pilota," izjavila je Vanja Marčeta. "Smatra se krunom karijere i ostvarenjem životnog sna. Velika mi je čast što sam kapetanica upravo srpske nacionalne avio-kompanije." Ova izjava odražava ne samo lično postignuće Vanje Marčete, već i značaj ovog događaja za celu industriju.
Žene u pilotskoj kabini Air Serbia
Vanja Marčeta nije jedina žena koja ruši barijere u Air Serbia. U pilotskoj kabini kompanije na pozicijama kapetana i kopilota sve češće se nalaze žene. Nitu Rakić, koja je do sada upravljala avionima iz porodice Airbus A320, nedavno je stekla zvanje kapetana širokotrupnog aviona tipa Airbus A330-200, postavši tako prva žena kapetan u dugolinijskom saobraćaju u kompaniji.
Vesna Aleksić je još jedna pionirka u ovoj oblasti. Ona je bila prva žena na poziciji kapetana na uskotrupnim avionima tipa Airbus A319 i A320 srpske nacionalne avio-kompanije. Aleksić je u Air Serbia došla krajem 2016. godine i danas je menadžerka Airbus flote i kapetanica-instruktorka linijske obuke.
Pored Vanje, Nitu i Vesne, Air Serbia u letačkoj posadi ima još šest žena, dok ih je u kabinskoj posadi više od tri stotine. Ovi podaci pokazuju značajan napredak u uključivanju žena u sve aspekte avijacije.
Rodna ravnopravnost u Air Serbia i globalnoj avijaciji
Air Serbia se ističe po svojoj posvećenosti rodnoj ravnopravnosti. Od ukupnog broja zaposlenih u srpskoj nacionalnoj avio-kompaniji, približno 50,69 odsto čine žene. Ovaj procenat je impresivan, posebno kada se uporedi sa globalnim prosekom u avijaciji.
Međunarodna asocijacija za vazdušni saobraćaj (IATA) sprovodi projekat "25 do 2025" kojim nastoji da se do 2025. godine u putničkoj avijaciji žene nađu na rukovodećim pozicijama u procentu većem od 25 odsto. Air Serbia je već sada među svetskim liderima na tom polju, s obzirom na to da se u kompaniji na više od 48 odsto menadžerskih pozicija nalaze upravo žene.
Ovakav napredak nije samo pitanje statistike. On predstavlja fundamentalnu promenu u kulturi i percepciji avijacije kao industrije. Tradicionalno dominirana muškarcima, avijacija sada doživljava transformaciju, otvarajući vrata talentovanim profesionalkama na svim nivoima.
Izazovi i budućnost žena u avijaciji
Uprkos napretku, žene u avijaciji i dalje se suočavaju sa izazovima. Stereotipi, nedostatak uzora i poteškoće u balansiranju profesionalnog i privatnog života samo su neki od problema sa kojima se suočavaju. Međutim, priče poput Vanje Marčete, Nitu Rakić i Vesne Aleksić služe kao inspiracija novim generacijama žena koje žele karijeru u avijaciji.
Budućnost žena u avijaciji izgleda obećavajuće. Sa sve većim brojem kompanija koje prepoznaju vrednost raznolikosti i inkluzije, očekuje se da će se trend povećanja broja žena na vodećim pozicijama nastaviti. Ovo će ne samo poboljšati rodnu ravnopravnost, već i doneti nove perspektive i inovacije u industriju.
U zaključku, postignuće Vanje Marčete kao prve žene kapetana u ATR floti Air Serbia predstavlja značajan korak napred za žene u avijaciji. Ono simbolizuje promenu u industriji i otvara put za buduće generacije žena pilota. Kako Air Serbia nastavlja da predvodi u oblasti rodne ravnopravnosti, možemo očekivati da će žene kapetani postati sve češća pojava ne samo u srpskoj nacionalnoj avio-kompaniji, već i u globalnoj avijaciji.