Uzgoj lešnika predstavlja perspektivan, ali zahtevan agrobiznis koji privlači sve više pažnje poljoprivrednika. Ovaj članak istražuje ključne aspekte proizvodnje lešnika, uključujući tržišne prilike, izazove uzgoja i savete stručnjaka.
Globalna proizvodnja i tržište lešnika
Svetska proizvodnja lešnika dostiže impresivne razmere. Uzgoj lešnika na globalnom nivou rezultira godišnjom proizvodnjom od približno 1,1 milion tona ovog cenjenog koštunjavog voća. Turska dominira na ovom tržištu, sa udelom koji čini gotovo 70% ukupne svetske proizvodnje.
Interesantno je napomenuti da kompanija Ferrero, poznata po proizvodnji Nutelle, otkupljuje skoro trećinu svetske proizvodnje lešnika. Ova činjenica ilustruje ogroman uticaj konditorske industrije na tržište lešnika i potencijalno utiče na formiranje cena.
Izazovi uzgoja lešnika u Srbiji
Uzgoj lešnika u Srbiji suočava se sa specifičnim izazovima. Aleksandar Mauković, vlasnik firme Pam Promet, ističe da je ovaj posao zahtevna investicija koja podrazumeva značajna početna ulaganja:
- Kupovina zemljišta
- Nabavka sadnica
- Instalacija sistema za navodnjavanje
- Kontinuirano održavanje voćnjaka (đubrenje, košenje, orezivanje)
Mauković naglašava da je potrebno strpljenje, jer prvi rod stiže tek u šestoj godini, a puni prihod se može očekivati tek od desete godine. Ovo ukazuje na dugoročnu prirodu investicije u uzgoj lešnika.
Sorte lešnika i njihova primena
U Srbiji su najzastupljenije sledeće sorte lešnika:
- Tonda Gifoni
- Tonda Romana
- Tonda Nokioni
- Enis
Sorte Tonda su uglavnom namenjene konditorskoj industriji, dok je Enis više pogodan za direktnu konzumaciju i bolje se prodaje u maloprodaji. Ove razlike u nameni utiču na strategiju proizvodnje i plasmana lešnika.
Standardi kvaliteta i prerada lešnika
Proizvodnja lešnika podleže strogim standardima kvaliteta. Mauković objašnjava da prema srpskim propisima, lešnik ne sme imati vlagu veću od 6%, a skrivena ili vidljiva trulež ne sme prelaziti 1%. Ovi standardi su ključni za uspešan plasman proizvoda na tržište.
Prerada lešnika, posebno odvajanje jezgra od ljuske, zahteva ispunjavanje visokih standarda. Ovo podrazumeva detaljne analize koje moraju obaviti akreditovane laboratorije, što dodatno komplikuje proces proizvodnje.
Iskustva poznatog proizvođača
Alen Islamović, poznati muzičar koji se upustio u uzgoj lešnika, deli svoje iskustvo. On ističe da je proces uzgoja kompleksan i zahteva pažljivo planiranje:
- Ispitivanje i obogaćivanje zemljišta
- Odabir odgovarajućih sorti
- Borba protiv bolesti i štetočina
- Prilagođavanje klimatskim izazovima
Islamović naglašava višestruku upotrebu lešnika, uključujući primenu u farmaciji, kozmetici, pa čak i proizvodnji peleta za grejanje. Ovo ilustruje raznovrsnost tržišnih mogućnosti za proizvođače lešnika.
Tržišne prilike i cenovni trendovi
Tržište lešnika karakteriše stabilna i rastuća potražnja. Mauković ističe da Turska, kao najveći proizvođač, značajno utiče na globalne cene. Islamović dodaje da cena lešnika beleži godišnji rast od 15 do 20%, što ukazuje na atraktivnost ovog agrobiznisa.
Međutim, važno je napomenuti da su mali proizvođači često u nepovoljnom položaju. Islamović sugeriše udruživanje malih proizvođača kako bi se postigla bolja pregovaračka pozicija na tržištu.
Saveti za početnike u uzgoju lešnika
Za one koji razmišljaju o ulasku u ovaj biznis, stručnjaci preporučuju:
- Konsultacije sa agronomima pre početka investicije
- Pažljiv odabir sorti prilagođenih lokalnim uslovima
- Strpljenje i dugoročno planiranje
- Razmatranje mogućnosti subvencija i podsticaja
Mauković savetuje da se ovaj posao shvati kao dugoročno ulaganje sa solidnim, ali ne preteranim prinosima. On ističe prednost lešnika u smislu lakog skladištenja i relativno brze prodaje.
Budućnost uzgoja lešnika
Uprkos izazovima, uzgoj lešnika se smatra perspektivnim agrobiznisnom. Islamović ga opisuje kao "biznis budućnosti sa dobrom zaradom". Međutim, uspeh zahteva hrabrost, strpljenje i spremnost na kontinuirano učenje i prilagođavanje.
Zaključno, uzgoj lešnika predstavlja izazovan ali potencijalno unosan agrobiznis. Uspeh zavisi od pažljivog planiranja, strpljenja i sposobnosti prilagođavanja tržišnim trendovima. Uz rastuću globalnu potražnju i raznovrsnu primenu lešnika, ovaj sektor nudi značajne mogućnosti za preduzimljive poljoprivrednike.