Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Uzgoj godži bobica: Profitabilna organska poljoprivreda u Srbiji

Uzgoj godži bobica predstavlja inovativnu i profitabilnu priliku u organskoj poljoprivredi Srbije. Ovo lekovito voće, poreklom iz Kine, pokazuje izuzetan potencijal za uzgoj u našim klimatskim uslovima, nudeći brz povrat investicije i značajne zdravstvene benefite.

Revolucija u organskoj poljoprivredi: Godži bobice u Srbiji

Porodica Jovanović iz okoline Niša pioniri su u uzgoju godži bobica u Srbiji. Njihovo preduzeće, Goji-Ljuba i sinovi, od 2013. godine uspešno kultivira ovu čudotvornu azijsku biljku. Nemanja Jovanović, diplomirani agronom, ističe da se uložena sredstva vraćaju već u prvoj godini, što čini ovaj poduhvat izuzetno atraktivnim za potencijalne uzgajivače.

Inspiracija za uzgoj godži bobica došla je iz ličnog iskustva. Ljuba Jovanović, suočen sa teškom bolešću, otkrio je izuzetna antioksidativna svojstva ovog voća. Ono što je počelo kao lični projekat za zdravlje, preraslo je u uspešan poslovni poduhvat koji sada pomaže mnogima u Srbiji.

Raznovrsnost i potencijal godži bobica

Na imanju Jovanovića uzgaja se nekoliko varijeteta godži bobica:

  • Crveni godži (Lycium barbarum) Ningxia No1
  • Crni godži (Lycium ruthenicum)
  • Žuti, narandžasti, purpurni i bordo varijeteti

Ova raznolikost omogućava širok spektar primene, od svežeg konzumiranja do prerade u različite proizvode. Crni godži se posebno ističe po svojim karakteristikama i tržišnom potencijalu.

Ekonomski aspekti uzgoja godži bobica

Investicija u plantažu godži bobica od približno 10 ari zahteva ulaganje od otprilike 45.000 evra. Ovo uključuje:

  1. Nabavku 1.000 sadnica (oko 25.000 evra)
  2. Sisteme za navodnjavanje, konstrukciju i plastenik (približno 20.000 evra)

Otkupna cena crvenog godžija dostiže čak 50 evra po kilogramu. Prinosi rastu progresivno:

  • Prva godina: 0,3-1 kg po sadnici (potencijalna zarada 15.000-50.000 evra)
  • Druga godina: prosečno 3 kg po sadnici (moguća zarada oko 150.000 evra)
  • Treća godina: do 5 kg po sadnici (procenjena zarada blizu 250.000 evra)

Globalno tržište i potražnja za godži bobicama

Najveći uvoznici godži bobica su SAD, Nemačka, Kanada, Holandija, Australija i Ujedinjeno Kraljevstvo. Ove zemlje pokazuju visoku potražnju zbog rastućeg interesa za zdravu ishranu i prirodne antioksidanse.

Cene na svetskom tržištu variraju u zavisnosti od kvaliteta i porekla. Neorganske sušene crvene bobice iz Kine dostižu cenu od 10 do 20 dolara po kilogramu, dok organske i visokokvalitetne sorte mogu postići i znatno više cene.

Izazovi i perspektive uzgoja godži bobica u Srbiji

Iako je ideja o uzgoju godži bobica u Srbiji relativno nova, interesovanje raste. Trenutno postoji desetak mladih plantaža koje još nisu dostigle pun potencijal prinosa. Nemanja Jovanović ističe da su ljudi u Srbiji zainteresovani, ali i pomalo skeptični prema ovoj novoj kulturi.

Firma Goji-Ljuba i sinovi nudi sveobuhvatnu podršku novim uzgajivačima:

  • Garantovan otkup plodova
  • Sertifikovane sadnice
  • Edukacija o uzgoju, berbi i skladištenju
  • Pomoć u preradi i plasmanu proizvoda

Jovanović posebno savetuje mlade poljoprivrednike da razmotre uzgoj crnog godžija, ističući njegov profitabilni potencijal i pogodnost za organsku proizvodnju.

Budućnost organske proizvodnje voća u Srbiji

Organska proizvodnja voća predstavlja značajan potencijal za razvoj srpske poljoprivrede. Uzgoj godži bobica se uklapa u ovaj trend, nudeći visokoprofitabilnu opciju koja istovremeno doprinosi zdravlju potrošača i očuvanju životne sredine.

Uz rastući globalni interes za superhranu i organske proizvode, godži bobice mogu postati važan izvozni proizvod Srbije. Ovo bi moglo doprineti diversifikaciji poljoprivredne proizvodnje i jačanju ekonomije ruralnih područja.

U zaključku, uzgoj godži bobica u Srbiji predstavlja obećavajuću priliku za poljoprivrednike. Kombinacija brze isplativosti, zdravstvenih benefita i rastućeg tržišta čini ovu kulturu atraktivnom opcijom za one koji žele da se bave organskom poljoprivredom. Uz pravilnu edukaciju i podršku, ova grana voćarstva ima potencijal da značajno doprinese razvoju srpske poljoprivrede i ekonomije u celini.