Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Uticaj Trampove politike na jačanje dolara u dugom periodu

Američka bankarska korporacija Goldman Sachs nedavno je objavila analizu koja sugeriše da će dolar zadržati svoju snagu u dužem vremenskom periodu. Ovo predviđanje predstavlja značajan zaokret u odnosu na prethodna očekivanja i ima potencijal da utiče na globalnu ekonomiju.

Trampova politika kao katalizator jačanja dolara

Jačanje dolara se pripisuje planovima novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa. Stratezi Goldman Sachs-a, renomirane finansijske institucije, ističu da će predsednikova namera da uvede visoke carine biti glavni faktor koji će podržati snagu američke valute u narednom periodu.

Ova prognoza predstavlja značajnu promenu u odnosu na dugogodišnji stav njujorške banke. Ranije se očekivalo da će dolar postepeno slabiti sa svojih maksimalnih vrednosti. Međutim, kontinuirani rast američke valute od kraja septembra doveo je do revizije ovog stava.

Preokret u predviđanjima i tržišne implikacije

Tim stručnjaka Goldman Sachs-a je eksplicitno naveo: "Više ne očekujemo obimniju depresijaciju dolara, jer će biti jači u dužem periodu". Ova izjava označava značajan zaokret u prognozama banke koje su u protekle dve godine konzistentno predviđale pad američke valute sa visokih vrednosti.

Interesantno je da je ovaj preokret u očekivanjima počeo upravo nakon predsedničkih izbora 5. novembra. Od tog datuma, dolar je zabeležio rast od približno 2,4 procenta, što je efektivno osujećetilo ranije prognoze o njegovom padu.

Rekordni period rasta i Trampovi ekonomski planovi

Prema izveštaju uglednog finansijskog časopisa Bloomberg, američka valuta je nedavno ostvarila impresivan niz od sedam uzastopnih nedelja rasta. Ovaj period predstavlja najduži kontinuirani rast dolara još od februara, što dodatno potvrđuje snagu trenutnog trenda.

Analitičari smatraju da je ovaj uzlazni trend direktna posledica izbora Donalda Trampa za predsednika SAD i njegovih ambicioznih ekonomskih planova. Trampova agenda uključuje mere za jačanje dolara i uvođenje većih budžetskih prihoda, što je izazvalo pozitivnu reakciju na finansijskim tržištima.

Dugoročna perspektiva i potencijalni izazovi

Uprkos optimističnom stavu stratega prema dolaru, važno je napomenuti da njihova predviđanja i dalje sugerišu da će američka valuta ostati ispod nivoa zabeleženih u 2022. godini. Ovo ukazuje na to da, iako se očekuje dugoročno jačanje dolara, postoje određena ograničenja u pogledu potencijala za rast.

Stručnjaci upozoravaju da bi implementacija visokih carina mogla imati i neke negativne posledice na američku ekonomiju. Na primer, moglo bi doći do porasta cena uvoznih proizvoda, što bi potencijalno moglo uticati na potrošačke navike i inflaciju u zemlji.

U zaključku, nova analiza Goldman Sachs-a predstavlja značajan zaokret u razumevanju budućeg kretanja dolara. Trampova ekonomska politika, posebno u pogledu carina, očekuje se da će biti ključni faktor u jačanju dolara u narednom periodu. Međutim, ostaje da se vidi kako će se ova predviđanja manifestovati u realnom ekonomskom okruženju i kakve će dugoročne posledice imati na globalnu ekonomiju.