Narodna banka Srbije (NBS) nedavno je objavila statistiku kamatnih stopa za jun, prvi mesec nakon što su i NBS i Evropska centralna banka (ECB) snizile svoje referentne kamate. Ova odluka o ublažavanju monetarne politike već pokazuje znake uticaja na tržište kredita u Srbiji.
Uticaj smanjenja referentne kamatne stope na tržište novca
Prema izjavama zvaničnika NBS za Biznis.rs, smanjenje referentne stope gotovo je u potpunosti praćeno smanjenjem kamatnih stopa na međubankarskom tržištu novca. Ovo sugeriše da bi u narednom periodu moglo doći do pada kamata na kredite. Analitičari su još od februara ukazivali na mogućnost "popuštanja monetarnog kaiša", što se nije desilo od decembra 2020. godine.
Globalno zaoštravanje politika centralnih banaka, koje su pokušavale da obuzdaju inflaciju širom sveta, dostiglo je prekretnicu u junu. Evropska centralna banka dala je signal da je inflacija u Evropi makar privremeno pod kontrolom, što je pratila i NBS smanjenjem svoje referentne stope za 0,25 procentnih poena.
Trend pada kamatnih stopa na srpskom tržištu
NBS ističe da kamate na dinarske i kredite u evro znaku beleže umereni pad koji je započet krajem prošle godine. Ovaj trend je povezan sa popuštanjem inflatornih pritisaka i očekivanjima da će centralne banke uskoro započeti ublažavanje svojih monetarnih politika.
U junu je prosečna ponderisana kamatna stopa na novoodobrene dinarske kredite privredi i stanovništvu iznosila približno 10,1%, u poređenju sa 10,5% u decembru 2023. godine. Istovremeno, kamatna stopa na kredite u evro znaku u junu je bila oko 6,6%, naspram 7% u decembru prošle godine.
Očekivanja za budućnost kamatnih stopa
NBS predviđa dalji pad kamatnih stopa na kredite u narednom periodu, ističući efikasnost transmisionog mehanizma putem kanala kamatne stope. Međutim, napominju da je za punu manifestaciju efekata ublažavanja monetarne politike na kamatne stope kredita potrebno određeno vreme, ponekad i nekoliko meseci.
Optimizam NBS-a se proteže i na devizno indeksirane kredite. S obzirom na to da je i ECB u junu snizila svoje osnovne kamatne stope, što se odražava na niže kamate na tržištu novca u zoni evra, očekuje se dalji pad kamatnih stopa na kredite u evro znaku na domaćem tržištu.
Detaljnija analiza kretanja kamatnih stopa
Statistika za jun pokazuje da su novoodobreni dinarski krediti za stanovništvo pojeftinili u odnosu na maj, sa prosečnom ponderisanom stopom od otprilike 11,68% u poređenju sa majskih 12,07%. Nasuprot tome, krediti za privredu su neznatno poskupeli, dostižući oko 8,1% sa majskih 8,03%.
Kada je reč o deviznim kreditima, situacija je sledeća:
- Novoodobreni devizni krediti za građane u junu su u proseku koštali oko 6,13%, što je povoljnije od majskih 6,22%.
- Kamatne stope za privredu su pratile trend stanovništva, sa blagim padom na prosečnih 6,68% u junu u odnosu na majskih 6,81%.
Interesantno je primetiti da su u junu dinarski i devizni potrošački krediti sa ročnošću do godinu dana značajno pojeftinili, sa prosečnom kamatom od približno 6,23%, u poređenju sa 7,37% u maju. S druge strane, devizni gotovinski krediti do godinu dana su poskupeli za sličan iznos, dostižući prosečno 4,11% u junu naspram majskih 3,1%.
Uticaj na kreditnu aktivnost banaka
NBS ističe da je ublažavanje monetarne politike praćeno rastom kreditne aktivnosti banaka. Tokom prvih šest meseci ove godine, ukupni domaći krediti privatnom sektoru ubrzali su međugodišnji rast, koji je u junu, po isključenju efekta promene deviznog kursa, iznosio oko 4,7%, u poređenju sa 1% u decembru 2023.
Ovaj rast je bio gotovo podjednako vođen kreditiranjem privrede i stanovništva, koji su na međugodišnjem nivou ubrzali rast na približno 4,2%, odnosno 4,9%. Faktori koji su doprineli rastu kreditne aktivnosti uključuju:
- Povećanu tražnju privrede i stanovništva za kreditima
- Ublažene kreditne standarde za dinarske kredite
- Nešto niže kamatne stope na kredite
Prognoze za budućnost kreditnog tržišta
NBS predviđa nastavak rasta kreditne aktivnosti u narednom periodu, u skladu sa očekivanim rastom investicija i privatne potrošnje. Rezultati aprilske ankete o kreditnoj aktivnosti banaka pokazuju optimizam u sektoru:
- Gotovo sve banke očekuju rast kreditne aktivnosti u ovoj i narednoj godini
- Značajan broj banaka predviđa rast iznad 5%
Međutim, važno je napomenuti da bi spori pad inflacije mogao uticati na dinamiku smanjenja kamatnih stopa u Evropi, što bi indirektno moglo uticati i na srpsko tržište. Uprkos tome, opšti trend ukazuje na postepeno poboljšanje uslova kreditiranja i povećanu dostupnost kredita za privredu i stanovništvo.
U zaključku, smanjenje referentne kamatne stope NBS-a već pokazuje pozitivne efekte na tržište kredita u Srbiji. Očekuje se da će ovaj trend nastaviti da utiče na smanjenje kamatnih stopa i povećanje kreditne aktivnosti u narednom periodu, podržavajući tako ekonomski rast i razvoj zemlje.