U očekivanju ključne odluke američkih Federalnih rezervi o kamatnim stopama, globalna finansijska tržišta doživljavaju značajne promene. Evropske akcije beleže rast, dok dolar slabi, što signalizira potencijalno smanjenje kamatnih stopa.
Očekivanja investitora pred odluku Federalnih rezervi
Investitori sa nestrpljenjem iščekuju predstojeću odluku Fed-a zakazanu za sredu. Tržišni analitičari predviđaju da će ova odluka označiti početak ciklusa ublažavanja monetarne politike, što bi moglo dovesti do značajnog smanjenja kamatnih stopa. Fjučersi na tržištu gotovo u potpunosti ukazuju na smanjenje od 0,25 procentnih poena, dok se šanse za agresivnije smanjenje od 0,5 procentnih poena procenjuju na skoro 70 odsto.
Ovo predstavlja značajan zaokret u očekivanjima u odnosu na prethodnu nedelju, kada su šanse za tako drastično smanjenje bile procenjene na svega 15 odsto. Ovakva promena u percepciji tržišta dovela je do porasta vrednosti rizičnih imovina, dok su istovremeno dolar i prinosi na obveznice zabeležili pad.
Uticaj na evropska i azijska tržišta akcija
Pozitivna očekivanja odrazila su se i na evropska tržišta akcija. Pan-evropski STOXX 600 indeks, koji obuhvata 600 najvećih evropskih kompanija, ojačao je za 0,5 posto, dostigavši svoj najviši nivo u poslednjih 14 dana. Slično tome, glavni nacionalni indeksi vodećih evropskih ekonomija takođe su zabeležili rast:
- Nemački DAX porastao je za 0,7 posto
- Britanski FTSE 100 ojačao je za 0,5 posto
- Francuski CAC 40 zabeležio je rast od 0,3 posto
Pozitivan trend nije zaobišao ni azijsko-pacifički region, gde je MSCI indeks akcija porastao za 0,6 posto. Američka tržišta takođe pokazuju znake optimizma, sa blagim rastom fjučersa na S&P 500 i Nasdaq indekse.
Kretanje prinosa na američke državne obveznice
Prinosi na američke državne obveznice takođe reflektuju očekivanja tržišta u vezi sa odlukom Federalnih rezervi. Prinos na dvogodišnje obveznice, koji obično oslikava očekivanja o kratkoročnim kamatnim stopama, popeo se na nivo od približno 3,55 posto. S druge strane, prinos na desetogodišnje obveznice ostao je gotovo nepromenjen na oko 3,61 posto, što ukazuje na to da tržište očekuje da će efekti smanjenja kamatnih stopa biti izraženiji u kraćem roku.
Uticaj na tržište nafte
Uprkos značajnim promenama na finansijskim tržištima, cena nafte je ostala relativno stabilna. Dva ključna faktora utiču na trenutnu situaciju na tržištu nafte:
- Zabrinutost zbog slabe potražnje u Kini, drugom najvećem svetskom potrošaču nafte
- Uticaj uragana Francine na proizvodnju u Meksičkom zalivu, koji je delimično neutralisao efekte smanjene potražnje
Kao rezultat ovih suprotstavljenih faktora, cena Brent nafte ostala je gotovo nepromenjena na nivou od oko 72,58 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta trgovana po ceni od približno 70,04 dolara za barel.
U zaključku, predstojeća odluka Federalnih rezervi o kamatnim stopama ima značajan uticaj na globalna finansijska tržišta. Investitori pažljivo prate razvoj situacije, očekujući potencijalno smanjenje stopa koje bi moglo dodatno podstaći rast rizičnih imovina i uticati na kurs dolara.