Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Uticaj kupovine "Rafala" na javni dug Srbije

Nedavna odluka Srbije da kupi borbene avione "Rafal" od Francuske izazvala je značajne diskusije o njenom uticaju na javni dug Srbije. Ova akvizicija, vredna približno 2,7 milijardi evra, postavlja pitanja o finansijskoj održivosti i dugoročnim ekonomskim posledicama za zemlju.

Analiza uticaja kupovine "Rafala" na javni dug

Prema rečima ekonomiste Gorana Radosavljevića, trenutno povećanje javnog duga zbog ove kupovine neće predstavljati značajan rizik za ekonomiju Srbije. Međutim, on ističe da postoji opravdana zabrinutost vezana za način na koji će se ovo zaduženje otplaćivati u budućnosti.

"Zaduživanje za 'Rafale' će povećati javni dug za oko 3,5 procentnih poena u odnosu na bruto domaći proizvod," objašnjava Radosavljević. "Iako ovo povećanje samo po sebi nije alarmantno, ključno pitanje je svrha zaduživanja i potencijalni povrat investicije."

Dugoročne implikacije i budući prihodi

Radosavljević naglašava da je ključni problem nedostatak budućih prihoda koji bi mogli da pokriju troškove ove investicije. "Šta su budući prihodi od 'Rafala'? Nažalost, oni ne postoje," ističe ekonomista. "Ovo nije jedinstven slučaj. Slična situacija se javlja i kod drugih velikih projekata, poput izgradnje stadiona ili priprema za EXPO 2027."

Ovi projekti ne samo da ne generišu prihode, već stvaraju i dodatne troškove održavanja. Radosavljević upozorava da bi ovo moglo dovesti do ozbiljnih problema u otplati duga u budućnosti, posebno ako se uzme u obzir da je Srbija relativno siromašna zemlja sa ograničenim finansijskim resursima.

Širi kontekst zaduživanja i ekonomskog razvoja

Važno je razmotriti kupovinu "Rafala" u širem kontekstu ekonomskog razvoja Srbije. Dok je modernizacija vojne opreme važna za nacionalnu bezbednost, postavlja se pitanje prioriteta u zemlji koja se suočava sa brojnim ekonomskim izazovima.

Ekonomisti ističu da bi fokus trebalo da bude na investicijama koje generišu ekonomski rast i zapošljavanje. Ulaganja u infrastrukturu, obrazovanje i inovacije mogla bi doneti dugoročnije koristi za ekonomiju Srbije i poboljšati životni standard građana.

Transparentnost i javna debata

Nedostatak transparentnosti oko uslova plaćanja za "Rafale" dodatno komplikuje analizu ekonomskih posledica. Stručnjaci pozivaju na veću otvorenost u javnim nabavkama i detaljniju diskusiju o dugoročnim finansijskim obavezama koje preuzima država.

"Građani imaju pravo da znaju kako će se ova investicija finansirati i kakav će uticaj imati na budžet u narednim godinama," ističe jedan ekonomski analitičar. "Potrebna je šira javna debata o prioritetima državnog budžeta i strategijama za održivi ekonomski razvoj."

Zaključak i buduće perspektive

Kupovina borbenih aviona "Rafal" predstavlja značajnu investiciju za Srbiju, sa dalekosežnim ekonomskim posledicama. Iako trenutno povećanje javnog duga nije kritično, dugoročne implikacije zahtevaju pažljivu analizu i strateško planiranje. Balansiranje između potreba nacionalne bezbednosti i ekonomskog razvoja ostaće ključni izazov za kreatore politike u narednim godinama.