Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Uticaj klima uređaja na globalnu potrošnju energije

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) nedavno je objavila upozoravajući izveštaj o značajnom uticaju klima uređaja na globalne energetske sisteme. Ova analiza ukazuje na dramatičan porast upotrebe klimatizacije, koji će imati dalekosežne posledice na svetsku potrošnju električne energije u narednoj deceniji.

Rastući trend upotrebe klima uređaja

Klima uređaji, uređaji koji regulišu temperaturu i vlažnost vazduha u zatvorenim prostorima, postaju sve prisutniji u domovima širom sveta. Prema istraživanju IEA, kombinacija dva ključna faktora doprinosi ovom trendu: porast prihoda u zemljama u razvoju i sve izraženije klimatske promene. Ovi faktori zajedno dovode do značajnog povećanja potražnje za klimatizacijom.

Stručnjaci IEA procenjuju da će potrošnja električne energije za kućne klima uređaje premašiti trenutnu ukupnu potrošnju električne energije na Bliskom istoku. Ova prognoza ukazuje na ogroman skok u globalnoj potrošnji energije, što predstavlja veliki izazov za postojeće električne mreže.

Prognoze i implikacije za budućnost

U svom ključnom izveštaju "Svetski energetski pregled", IEA je revidirala svoje ranije prognoze. Nova predviđanja sugerišu da će potrošnja električne energije do 2035. godine biti približno 6% viša nego što je prvobitno procenjeno prethodne godine. Ova korekcija naglašava rastući značaj klimatizacije u globalnom energetskom pejzažu.

Konkretno, izveštaj predviđa da će klima uređaji do 2030. godine zahtevati dodatnih 697 teravat sati (TWh) električne energije. Ova cifra je preko tri puta veća od dodatne potražnje koju će generisati centri za obradu podataka. Za poređenje, električna vozila će, prema procenama, zahtevati oko 854 TWh.

Nepredvidivost potrošnje i izazovi za električne mreže

Jedan od ključnih aspekata upotrebe klima uređaja je njihova promenljiva potražnja za energijom. Ova karakteristika čini ih najnepredvidljivijim faktorom koji utiče na dnevno opterećenje električnih mreža. Fatih Birol, direktor IEA, naglašava da mnogi donosioci odluka potcenjuju uticaj klimatizacije na globalnu potrošnju električne energije.

Razlike u rasprostranjenosti klima uređaja između razvijenih i zemalja u razvoju su značajne. Na primer:

  • U Sjedinjenim Američkim Državama i Japanu, oko 90% domaćinstava poseduje klima uređaje
  • U Nigeriji, taj procenat iznosi samo 5%
  • U Indoneziji, približno 15% domova ima klimatizaciju
  • U Indiji, manje od 20% domaćinstava koristi klima uređaje

Međutim, sa ekonomskim razvojem i sve izraženijim efektima klimatskih promena, očekuje se da će sve više ljudi u zemljama u razvoju nabavljati klima uređaje. Ovaj trend će postati glavni pokretač rasta potrošnje energije u narednim godinama.

Scenariji budućeg razvoja i potencijalni uticaji

Čak i u optimističnom scenariju, gde vlade ispunjavaju svoje klimatske obaveze, predviđa se da će potrošnja energije za klima uređaje porasti za skoro 200%. Najveći deo ovog rasta očekuje se u zemljama u razvoju, gde će rastuće temperature i povećanje životnog standarda dovesti do veće potražnje za klimatizacijom.

Stručnjaci upozoravaju da bi potražnja mogla biti još veća ako klimatske promene dovedu do češćih i intenzivnijih toplotnih talasa. Ovakav scenario bi dodatno opteretio električne mreže i povećao potrebu za efikasnijim rešenjima u oblasti klimatizacije.

U zaključku, uticaj klima uređaja na globalnu potrošnju energije predstavlja značajan izazov za energetske sisteme širom sveta. Potrebno je razviti strategije za efikasnije korišćenje energije i unapređenje električnih mreža kako bi se odgovorilo na rastuću potražnju za klimatizacijom, istovremeno vodeći računa o ciljevima održivog razvoja i smanjenja emisija gasova staklene bašte.