Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Uticaj ESG standarda na prodaju i poslovanje u Srbiji

U savremenom poslovnom okruženju, ESG standardi postaju sve značajniji faktor koji utiče na prodaju i poslovanje kompanija u Srbiji. Ovaj članak istražuje kako implementacija ovih standarda utiče na različite aspekte poslovanja, posebno na mala i srednja preduzeća, kao i na značaj edukacije i podrške u ovoj oblasti.

Uticaj ESG standarda na prodaju i poslovanje

ESG standardi, koji obuhvataju ekološke, socijalne i upravljačke aspekte poslovanja, postaju sve važniji faktor u poslovnim odnosima. Ovi standardi ne samo da utiču na reputaciju kompanija, već i direktno na njihove poslovne rezultate. Veljko Davidović, poslovni konsultant, ističe da usklađivanje poslovanja sa ESG standardima zahteva značajne investicije:

"Prilagođavanje poslovanja ESG standardima podrazumeva ulaganja u novu opremu, modernizaciju postojeće, kao i kontinuirano usavršavanje zaposlenih. Iako ovo može predstavljati značajan trošak u kratkom roku, dugoročno gledano, kompanije koje se opredele za ovaj korak postaju konkurentnije na tržištu i atraktivnije za potencijalne partnere i investitore."

Izazovi za mala i srednja preduzeća

Mala i srednja preduzeća (MSP) suočavaju se sa posebnim izazovima pri implementaciji ESG standarda. Biljana Lazarević, poslovni konsultant, objašnjava:

"Za MSP, usklađivanje sa ESG standardima predstavlja značajan izazov, jer direktno utiče na realizaciju prodaje i poslovni rezultat. Postavlja se pitanje kako tretirati izdatke za usklađivanje - da li kao investiciju ili operativni trošak, i kakav je krajnji uticaj na profit i tokove gotovine. Bez adekvatne podrške, MSP sektor se može suočiti sa padom prihoda i profita, uprkos naporima da posluje održivo."

Lazarević naglašava neophodnost subvencionisane podrške za implementaciju ESG praksi u MSP sektoru, kako bi se izbegao negativan uticaj na njihovo poslovanje i konkurentnost.

Značaj edukacije i razvoja "zelenih veština"

Visokoškolske institucije imaju ključnu ulogu u pripremi budućih stručnjaka za izazove koje donose ESG standardi. Profesorka Kosana Vićentijević sa Akademije strukovnih studija zapadne Srbije ističe:

"Edukacija i podrška od strane visokoškolskih institucija su ključni faktori za prevazilaženje ekoloških izazova i prepreka u implementaciji ESG okvira. Razvijanje 'zelenih veština' kod mladih postaje imperativ kako bi se prilagodili budućim zahtevima tržišta rada u oblasti održivosti i ekološke odgovornosti."

Nova direktiva o "greenwashingu" i njen uticaj

Evropski parlament je u januaru 2024. godine odobrio novu direktivu o "greenwashingu", koja zahteva od država članica da uvedu stroža pravila u vezi sa korišćenjem ekoloških tvrdnji od strane kompanija. Ova direktiva će imati značajan uticaj i na srpske kompanije koje posluju na evropskom tržištu.

Dejan Jovanović, upravnik Centra za zelenu ekonomiju, objašnjava:

"Održivost menja zahteve tržišta. Novi zahtevi mogu se ispuniti uz inoviranje strategija, procesa i praćenja održivosti kroz podatke o rizicima od klimatskih promena, dekarbonizaciji, postizanju Net Zero i ESG indikatorima. Ovo čini da green kontroling postaje potencijal za otkrivanje skrivenih troškova životne sredine, omogućavajući privrednim subjektima poboljšanje finansijskih i nefinansijskih performansi."

Karbonsko računovodstvo i upravljanje ugljenikom

Karbonsko računovodstvo postaje sve važniji aspekt poslovanja, posebno za kompanije koje žele da izvoze na tržište EU. Jovanović objašnjava:

"Kompanije u Srbiji često ne prave razliku između obračuna i upravljanja ugljenikom na nivou kompanije. Kroz projekat koji realizujemo uz podršku GIZ-a, nastojimo da rešimo ove dileme i podstaknemo kompanije da obračunaju, izveštavaju i razviju strategiju za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte."

Centar za zelenu ekonomiju Univerziteta u Kragujevcu pruža besplatne usluge obračuna i upravljanja ugljenikom za deset kompanija sa područja Kragujevca i okoline, demonstrirajući praktičnu primenu ovih koncepata.

U zaključku, implementacija ESG standarda predstavlja značajan izazov za srpske kompanije, posebno za sektor MSP. Međutim, uz adekvatnu edukaciju, podršku i strateški pristup, ovi standardi mogu postati katalizator za unapređenje konkurentnosti i održivog poslovanja na domaćem i međunarodnom tržištu.