Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Uticaj američkih izbora na globalno finansijsko tržište

Predstojeći američki predsednički izbori izazivaju značajnu pažnju na globalnim finansijskim tržištima, dovodeći do promena u vrednosti dolara i kretanju akcija. Investitori pažljivo prate razvoj situacije, očekujući potencijalne posledice na svetsku ekonomiju.

Uticaj američkih predsedničkih izbora na finansijska tržišta

Globalna finansijska tržišta pokazuju znake opreznosti uoči američkih predsedničkih izbora. Dolar je zabeležio pad vrednosti, dok su berze širom sveta imale neujednačene performanse. Ova situacija odražava neizvesnost investitora u pogledu budućeg ekonomskog kursa SAD-a i njegovog uticaja na globalnu ekonomiju.

Demokratska kandidatkinja Kamala Haris i republikanski kandidat Donald Tramp nalaze se u tesnoj trci, prema najnovijim anketama. Analitičari predviđaju da bi konačni rezultati mogli biti neizvesni danima nakon zatvaranja birališta, što dodatno doprinosi volatilnosti na tržištima.

Kretanje dolara i očekivanja o kamatnim stopama

Indeks dolara, koji meri snagu američke valute u odnosu na korpu drugih valuta, zabeležio je pad od približno 0,3 procenta, spustivši se na nivo od oko 103,63. Ovo slabljenje dolara primećeno je u odnosu na nekoliko ključnih valuta:

  • Evro je ojačao za otprilike 0,6% u odnosu na dolar, dostigavši kurs od 1,090 dolara
  • Japanski jen je takođe zabeležio rast od približno 0,6% prema dolaru
  • Kineski juan je ojačao za oko 0,5% u odnosu na američku valutu

Tržišni analitičari povezuju ovo slabljenje dolara sa anketama koje ukazuju na blagu prednost Kamale Haris u ključnoj državi Ajovi, prvenstveno zahvaljujući podršci ženskog biračkog tela.

Očekivanja o politikama kandidata i njihov uticaj na ekonomiju

Stručnjaci za finansijska tržišta procenjuju da bi potencijalne politike kandidata mogle imati različite efekte na ekonomiju:

  1. Donald Tramp: Njegove politike vezane za imigraciju, smanjenje poreza i carinske tarife mogle bi dovesti do povećanja inflacije, rasta prinosa na obveznice i jačanja dolara.
  2. Kamala Haris: Smatra se da bi njena administracija verovatno nastavila trenutni ekonomski kurs, predstavljajući element kontinuiteta za tržišta.

Ova divergentna očekivanja doprinose trenutnoj neizvesnosti na tržištima i opreznom stavu investitora.

Kretanje na tržištima akcija i obveznica

Uprkos neizvesnosti oko izbora, evropska tržišta akcija su pokazala relativnu stabilnost u ranim jutarnjim trgovanjima. Britanske akcije su čak zabeležile rast od oko 0,4 procenta. Na Vol Stritu se očekuju blagi dobici, sa Nasdaq fjučersima koji su porasli za približno 0,2 procenta, dok su S&P 500 fjučersi zabeležili rast od oko 0,1 procenta.

Na tržištu obveznica, prinosi na desetogodišnje američke državne obveznice su pali za otprilike 5,6 baznih poena, spustivši se na nivo od 4,30 procenata. Ovo kretanje ukazuje na povećanu potražnju za sigurnim ulaganjima u periodu povećane neizvesnosti.

U azijsko-pacifičkom regionu, MSCI indeks akcija izvan Japana zabeležio je rast od približno 0,6 procenata, oporavljajući se od petonedeljnog minimuma dostignutog prethodnog petka.

Zaključak i buduća očekivanja

Kako se približavaju američki predsednički izbori, globalna finansijska tržišta ostaju u stanju povećanog opreza. Investitori pažljivo prate razvoj situacije, očekujući da će rezultati izbora imati značajan uticaj na buduće ekonomske politike SAD-a i, posledično, na globalnu ekonomiju. Istovremeno, očekuje se da će Federalne rezerve kasnije ove nedelje doneti odluku o kamatnim stopama, što dodatno doprinosi kompleksnosti trenutne situacije na tržištima.