Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Usvajanje ključnih zakona o zaštiti životne sredine u Srbiji

Na nedavnoj sednici, Vlada Srbije je donela značajne odluke koje će imati dalekosežne posledice na zaštitu životne sredine u zemlji. Usvojeni su ključni zakoni i memorandumi o razumevanju, koji će unaprediti ekološke standarde i međunarodnu saradnju.

Unapređenje zakonodavstva o zaštiti životne sredine

Vlada je usvojila Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu. Ovaj zakon predviđa obaveznu procenu za sve planove i programe u oblasti prostornog i urbanističkog planiranja, kao i korišćenja zemljišta. Ključni benefit ovog zakona je usaglašenost sa EU direktivama, što predstavlja važan korak ka evropskim integracijama.

Novi zakon definiše uslove, način i postupak procene uticaja na životnu sredinu za usvojene strategije i programe. Ovo će omogućiti sveobuhvatnu analizu potencijalnih ekoloških rizika pre odobravanja razvojnih projekata. Zakon takođe predviđa izradu dva pravilnika: o radu stručne komisije i o obaveštavanju javnosti i sprovođenju javne rasprave.

Pored toga, usvojen je i Predlog zakona o proceni uticaja na životnu sredinu. Ovaj zakon produžava rokove za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti, čime se povećava transparentnost i participacija građana u donošenju odluka koje se tiču životne sredine.

Unapređenje međunarodne saradnje u oblasti zaštite životne sredine

Vlada Srbije je takođe usvojila nekoliko memoranduma o razumevanju i protokola o saradnji sa Republikom Francuskom. Ovi dokumenti pokrivaju različite oblasti, uključujući:

  • Digitalne tehnologije
  • Rudarstvo i energetiku
  • Nauku i tehnološki razvoj
  • Turizam
  • Poljoprivredu

Ova saradnja će omogućiti razmenu iskustava i najboljih praksi u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja između dve zemlje.

Ratifikacija Minamata konvencije o živi

Značajan korak u zaštiti životne sredine predstavlja i usvajanje Predloga zakona o potvrđivanju Minamata konvencije o živi. Ova međunarodna konvencija ima za cilj smanjenje i prestanak snabdevanja i trgovine živom, kao i fazno isključivanje ili smanjivanje upotrebe žive u industrijskim procesima.

Primenom ove konvencije, Srbija će doprineti globalnim naporima za smanjenje emisija žive i njenog ispuštanja u životnu sredinu. Ovo će imati pozitivan uticaj na zdravlje ljudi i ekosisteme, s obzirom na to da je živa poznata kao izuzetno toksičan element.

Uticaj novih zakonskih rešenja na društvo

Očekuje se da će nova zakonska rešenja imati pozitivan uticaj na sve segmente društva. Unapređeni procesi procene uticaja na životnu sredinu doprineće usvajanju povoljnijih planova i programa u oblasti zaštite životne sredine. Ovo će rezultirati:

  1. Boljim kvalitetom vazduha i vode
  2. Očuvanjem biodiverziteta
  3. Održivim korišćenjem prirodnih resursa
  4. Unapređenjem javnog zdravlja

Pored toga, usklađivanje sa EU direktivama će olakšati proces evropskih integracija Srbije i otvoriti nove mogućnosti za međunarodnu saradnju u oblasti zaštite životne sredine.

U zaključku, usvajanje ovih zakona i međunarodnih sporazuma predstavlja značajan korak napred u zaštiti životne sredine u Srbiji. Ove mere će doprineti stvaranju zdravijeg i održivijeg okruženja za sadašnje i buduće generacije, istovremeno jačajući poziciju Srbije na međunarodnoj sceni u oblasti ekološke politike.