Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Unapređenje trgovinske saradnje Srbije i Velike Britanije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić naglašava potrebu za intenzivnijom ekonomskom saradnjom između Srbije i Velike Britanije. Ova inicijativa ima za cilj unapređenje trgovinske razmene i podsticanje investicija, što bi moglo značajno doprineti ekonomskom razvoju regiona Zapadnog Balkana.

Potencijal za trgovinsku saradnju između Srbije i Velike Britanije

Na nedavno održanoj konferenciji u Privrednoj komori Srbije (PKS), predsednik Vučić je izrazio želju srpskih privrednika za proširenjem i unapređenjem saradnje sa britanskim kompanijama. Cilj je ne samo povećanje obima trgovinske razmene roba i usluga, već i podsticanje rasta u svim drugim društvenim sferama. Vučić je istakao da Srbija, kao i ceo region Zapadnog Balkana, nije u potpunosti iskoristila prilike za ekonomski razvoj kroz jačanje veza sa Ujedinjenim Kraljevstvom.

Predsednik je postavio ambiciozan cilj, predviđajući da bi se u naredne dve godine trgovinska razmena između zemalja Zapadnog Balkana i Ujedinjenog Kraljevstva mogla udvostručiti. Trenutno, ova razmena iznosi približno 2,1 milijardu evra, što ukazuje na značajan prostor za rast.

Značaj Velike Britanije kao ekonomskog partnera

Vučić je naglasio važnost Ujedinjenog Kraljevstva kao globalne ekonomske i političke sile, ističući da je ono šesta ekonomska sila sveta. On je pozvao na prepoznavanje potencijala ove saradnje, navodeći: "Samo je do nas hoćemo li da se opametimo i shvatimo da sebi nismo dovoljni." Ovaj stav odražava potrebu za otvaranjem prema međunarodnim tržištima i partnerstvima.

Predsednik je takođe podelio podatke o trenutnom stanju investicija u Srbiji, ističući da će zemlja i ove godine privući oko 4,5 milijardi evra stranih ulaganja. Međutim, on je izrazio određenu rezervu, napominjući da nije u potpunosti zadovoljan ovim rezultatom. Vučić je posebno naglasio izazov privlačenja novih tržišta, izuzev azijskih, što ukazuje na potrebu za diversifikacijom izvora stranih investicija.

Stanje javnih finansija i ekonomski izgledi

Uprkos geopolitičkim izazovima, Vučić je izrazio optimizam u pogledu stanja javnih finansija Srbije, opisujući ih kao "izuzetno dobre". On je naglasio ambiciozne ciljeve zemlje, priznajući istovremeno složenost njihove realizacije u trenutnim međunarodnim okolnostima. Predsednik je izrazio uverenje da će srpski privrednici prepoznati potencijal britanskog tržišta, ali je takođe naglasio da očekuje reciprocitet u interesu.

Kao konkretan primer rastućeg interesovanja za saradnju, Vučić je najavio da će Velika Britanija biti druga najzastupljenija zemlja na predstojećem Sajmu vina u Beogradu, zakazanom za 22. novembar. Ovo je značajan pokazatelj sve intenzivnije ekonomske razmene između dve zemlje.

Britanska perspektiva o saradnji sa Srbijom

Britanski ambasador u Srbiji, Edvard Ferguson, pružio je dodatnu perspektivu o potencijalu za unapređenje ekonomskih odnosa. On je ocenio da je trenutno "savršeno vreme za izgradnju novih trgovinskih odnosa sa Srbijom i zemljama Zapadnog Balkana". Ferguson je podvukao impresivan rast trgovinske razmene između Srbije i Velike Britanije u protekloj deceniji, ističući da je ona porasla sa približno milijardu funti u 2014. godini na gotovo četiri milijarde funti u 2023.

Ambasador je posebno naglasio brz ekonomski rast regiona, predviđajući da će Srbija imati najbrži rast u narednoj godini. On je istakao da britanske banke i telekomunikacione kompanije već aktivno kupuju tehnološke usluge iz Srbije, što ukazuje na postojeće snažne veze u sektoru visoke tehnologije.

Britanska podrška regionalnom razvoju

Ferguson je naglasio spremnost Velike Britanije da pomogne zemljama regiona u dostizanju standarda potrebnih za učešće na evropskom jedinstvenom tržištu. Ističući poziciju svoje zemlje kao šeste po veličini svetske ekonomije i četvrtog izvoznika, ambasador je naveo širok spektar sektora u kojima Britanija može pružiti podršku - od dizajna i arhitekture, preko upravljanja projektima i obnovljive energije, do nauke i tehnologije.

Konferencija je obuhvatila razgovore o brojnim temama od značaja za bilateralnu saradnju, uključujući:

  • Specijalizovanu svetsku izložbu EXPO 2027 u Beogradu
  • Infrastrukturne projekte
  • Tehnološku saradnju
  • Proizvodnju hrane

Ambasador je posebno istakao prisustvo predstavnika UK Export Finance, organizacije koja pruža podršku velikim infrastrukturnim projektima na Zapadnom Balkanu. Kao primer takve saradnje, naveo je projekat "pametnog auto-puta" poznatog kao "Moravski koridor" u centralnoj Srbiji.

Perspektive srpskih privrednika

Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, pružio je dodatni uvid u obim i prirodu ekonomske saradnje. On je istakao prisustvo 150 britanskih i kompanija sa Zapadnog Balkana na konferenciji, sa posebnim fokusom na sektore IKT-a, infrastrukture i zelene energije.

Čadež je naglasio da trenutno u Srbiji posluje oko 500 kompanija iz Velike Britanije, što je jasan pokazatelj značajnog interesa za saradnju. Međutim, on je takođe ukazao na potencijal za dalji rast, ističući da bi međusobna privredna saradnja i trgovina mogli biti još intenzivniji ukoliko bi se omogućila vizna liberalizacija.

U zaključku, inicijativa za unapređenje trgovinske saradnje između Srbije i Velike Britanije predstavlja značajan korak ka ekonomskom razvoju regiona. Uz podršku obe strane i fokus na ključne sektore, postoji realan potencijal za udvostručenje trgovinske razmene u narednom periodu, što bi moglo doneti značajne koristi privredi Srbije i celog Zapadnog Balkana.