Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Unapređenje strateške saradnje Srbije i Mađarske

Odnosi između Srbije i Mađarske doživeli su značajan napredak u poslednjih nekoliko godina, što je kulminiralo potpisivanjem brojnih sporazuma i planiranjem zajedničkih infrastrukturnih projekata. Ova saradnja obuhvata širok spektar oblasti, od energetike do kulturne razmene.

Jačanje strateške saradnje između Srbije i Mađarske

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, nedavno je u Budimpešti izneo impresivne podatke o saradnji sa Mađarskom. Naglasio je da su dve zemlje do sada potpisale čak 173 sporazuma o saradnji, što svedoči o intenzivnom radu na unapređenju bilateralnih odnosa. Ovaj broj sporazuma predstavlja značajan skok u odnosu na prethodne godine i ukazuje na obostranu želju za produbljivanjem veza.

Vučić je posebno istakao promenu u percepciji Mađara među srpskim stanovništvom. "Odnos Srba prema Mađarima se dramatično transformisao u poslednjih 15 godina," rekao je predsednik, dodajući da je sada uobičajeno videti Srbe kako podržavaju mađarske sportske timove. Ova kulturna promena ilustruje šire poboljšanje odnosa između dve nacije.

Zajednički infrastrukturni i energetski projekti

Jedan od ključnih aspekata saradnje je fokus na zajedničke infrastrukturne i energetske projekte. Vučić je najavio skoro završavanje studije za naftovod, što će biti praćeno njegovom izgradnjom. Ovaj projekat predstavlja značajan korak u jačanju energetske sigurnosti regiona.

Pored toga, dve zemlje planiraju proširenje gasnih kapaciteta u skladištima u Mađarskoj. Trenutno, Srbija ima pristup približno 160 miliona kubnih metara gasa u ovim skladištima. Međutim, postoji plan za dalje povećanje ovih kapaciteta, što će osigurati ne samo dovoljno gasa, već i električne energije za obe zemlje.

Još jedan značajan projekat je izgradnja dalekovoda "Panonski koridor". Ovaj projekat ima za cilj smanjenje gubitaka na električnoj mreži, što će doprineti efikasnijoj distribuciji energije u regionu.

Unapređenje granične infrastrukture

Tokom sastanka, diskutovano je i o unapređenju granične infrastrukture. Posebna pažnja posvećena je graničnom prelazu Horgoš, za koji Vučić tvrdi da će postati "najmonumentalniji granični prelaz u celoj Evropi". Ovaj ambiciozni projekat ima potencijal da značajno olakša protok ljudi i robe između dve zemlje, dodatno jačajući ekonomske veze.

Geopolitički kontekst saradnje

Vučić je takođe iskoristio priliku da sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom podeli neke od svojih zabrinutosti vezanih za globalnu situaciju. "Nisam siguran da se stvari u svetu kreću u dobrom smeru," izjavio je srpski predsednik, naglašavajući važnost regionalne saradnje u nesigurnim vremenima.

Uprkos ovim izazovima, Vučić je potvrdio da će Srbija "uvek biti pouzdan partner Mađarskoj". Ova izjava reflektuje dugoročnu posvećenost Srbije jačanju veza sa svojim severnim susedom, što se manifestuje kroz različite aspekte strateške saradnje.

U zaključku, intenziviranje strateške saradnje između Srbije i Mađarske predstavlja pozitivan primer kako dve susedne zemlje mogu prevazići istorijske razlike i izgraditi snažno partnerstvo. Kroz zajedničke infrastrukturne projekte, energetsku saradnju i kulturnu razmenu, ove dve zemlje stvaraju model za regionalnu integraciju i saradnju.