Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Unapređenje statusa poljoprivrednika u Srbiji

Ministarstvo poljoprivrede Republike Srbije nedavno je preduzelo značajan korak ka unapređenju položaja poljoprivrednika u zemlji. Potpisivanjem sporazuma sa udruženjima proizvođača mleka i odgajivača goveda, ministarstvo je postavilo temelje za sveobuhvatnu reformu poljoprivrednog sektora.

Ključne odredbe sporazuma o unapređenju statusa poljoprivrednika

Sporazum, koji je potpisao ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović, predviđa niz mera za poboljšanje statusa poljoprivrednika. Jedna od najznačajnijih odredbi je definisanje statusa "Aktivnog poljoprivrednika" do 2025. godine, što je u skladu sa propisima EU. Ovaj potez ima za cilj da uskladi srpsku poljoprivrednu politiku sa evropskim standardima, otvarajući put za potencijalnu integraciju u zajedničko tržište.

Sporazumom je takođe predviđeno da neće biti diskriminacije među poljoprivrednicima. Umesto toga, fokus će biti na podsticanju onih proizvođača kojima je poljoprivreda primarna ili jedina delatnost. Ova mera ima za cilj da ojača profesionalni sektor poljoprivrede i podstakne veću produktivnost.

Finansijski podsticaji za poljoprivrednike

Ministarstvo je najavilo značajne finansijske podsticaje za poljoprivrednike. Na primer, proizvođačima koji su se prijavili na javni poziv za podsticaje za kvalitetne priplodne krave u aprilu 2024. godine, biće isplaćeno dodatnih 100.000 dinara za prvotelke. Ova mera će se nastaviti i u narednom periodu, pružajući kontinuiranu podršku stočarima.

Pored toga, od 2025. godine, podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne i tovne krave iznosiće približno 55.000 dinara po grlu. Ova mera ima za cilj da stimuliše razvoj stočarstva i poveća proizvodnju mleka i mesa u Srbiji.

Implementacija i regionalizacija poljoprivredne proizvodnje

Sporazum predviđa da će implementacija dogovorenih mera biti završena do početka 2026. godine. Ministarstvo poljoprivrede je već sprovelo rejonizaciju u oblasti vinogradarstva, a u završnoj fazi je i regionalizacija za voćarstvo. U narednom periodu, planira se aktivna izrada regionalizacija za ostale grane poljoprivrede.

Ovaj pristup regionalizaciji ima za cilj da optimizuje poljoprivrednu proizvodnju u skladu sa specifičnim klimatskim i geografskim karakteristikama različitih delova Srbije. To bi trebalo da dovede do efikasnije proizvodnje i boljeg kvaliteta poljoprivrednih proizvoda.

Podrška ženama u poljoprivredi

Sporazum posebno ističe podršku ženama koje se bave proizvodnjom mleka. Ministarstvo će raditi na pronalaženju načina za stimulisanje žena koje se aktivno bave poljoprivrednom proizvodnjom. Ova inicijativa ima za cilj da promoviše rodnu ravnopravnost u poljoprivrednom sektoru i iskoristi potencijal ženske radne snage u ruralnim područjima.

Investicije u infrastrukturu i opremu

Ministarstvo se obavezalo da će raditi na pronalaženju boljih mehanizama i potrebnih finansijskih sredstava za investiciona ulaganja u izgradnju i opremanje farmi. Ovo bi trebalo da modernizuje poljoprivrednu proizvodnju i poveća konkurentnost srpskih poljoprivrednika na međunarodnom tržištu.

Učešće poljoprivrednih udruženja u kreiranju politike

Sporazumom je predviđeno aktivno učešće predstavnika poljoprivrednih udruženja u izradi Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i u izradi pravilnika i drugih akata. Ovo partnerstvo između vlade i poljoprivrednika trebalo bi da osigura da poljoprivredne politike odgovaraju stvarnim potrebama sektora.

Zaključak: Nova era za srpsku poljoprivredu

Ovaj sveobuhvatni sporazum označava početak nove ere za srpsku poljoprivredu. Fokusirajući se na unapređenje statusa poljoprivrednika, modernizaciju proizvodnje i usklađivanje sa EU standardima, Ministarstvo poljoprivrede postavlja temelje za održiv i prosperitetan poljoprivredni sektor. Uspešna implementacija ovih mera mogla bi značajno unaprediti konkurentnost srpske poljoprivrede na globalnom tržištu.