Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Unapređenje sistema upravljanja bezbednošću brane HE "Đerdap 1"

Elektroprivreda Srbije (EPS) pokrenula je značajan projekat za unapređenje sistema upravljanja bezbednošću (SUB) brane hidroelektrane "Đerdap 1". Ovaj poduhvat ima za cilj poboljšanje sigurnosti i efikasnosti jednog od najvažnijih energetskih objekata u Srbiji.

Detalji javne nabavke za sistem upravljanja bezbednošću brane

EPS je objavio javni poziv za nabavku usluga unapređenja sistema upravljanja bezbednošću (SUB) brane HE "Đerdap 1". Procenjena vrednost ovog projekta iznosi približno 32 miliona dinara bez PDV-a. Zainteresovane strane mogu podneti svoje ponude do 25. septembra tekuće godine.

Glavni ciljevi ovog projekta uključuju:

  • Unapređenje funkcionalnosti SUB-a tokom 2024. godine
  • Instalaciju dodatnih mogućnosti za analizu ponašanja brane
  • Automatizaciju postupka izdavanja upozorenja o odstupanjima
  • Implementaciju naprednih metoda zaključivanja zasnovanih na ekspertskom znanju

Značaj sigurnosti brana i potreba za kontinuiranim praćenjem

Brane predstavljaju objekte koji nose inherentni rizik za okolno područje. Ovaj rizik nikada ne može biti u potpunosti eliminisan, što čini pitanje sigurnosti brane i pratećih objekata od izuzetne važnosti, posebno kada je reč o velikim branama poput sistema HE "Đerdap 1".

Tokom vremena, potreba za ažurnim praćenjem stanja brane raste. Ovo je neophodno kako bi se pravovremeno reagovalo i sprečila potencijalna oštećenja, rušenja ili nekontrolisano ispuštanje vode. Faktori koji utiču na stanje brane uključuju:

  1. Promene u eksploatacionim uslovima
  2. Izmene karakteristika materijala od kojih su objekti izgrađeni
  3. Promene u geotehničkim sredinama u kojima su objekti locirani
  4. Evoluciju stručnih i društvenih stavova prema kriterijumima sigurnosti i rizicima
  5. Povremene izmene standarda i zakonskih normi

Unapređenje sistema za upravljanje bezbednošću (SUB)

Sistem za upravljanje bezbednošću brana je sofisticirani alat koji kombinuje fizičke i softverske komponente. Njegova primarna funkcija je da obezbedi:

  • Prikupljanje svih relevantnih podataka za sigurnost brane
  • Analizu prikupljenih informacija
  • Inženjersku interpretaciju kroz matematičke modele
  • Kontrolu sigurnosti brane
  • Donošenje zaključaka o neophodnim merama za održavanje sigurnosti

Planirano unapređenje SUB-a obuhvata instalaciju inoviranih serverskih komponenti sa poboljšanim performansama. Ovo uključuje unapređenje serverskih slojeva, baza podataka i drugih elemenata, koji će biti usklađeni sa:

  • Novim potrebama korisničkih alata
  • Aktuelnim IT tehnologijama
  • Savremenim hardverskim rešenjima
  • Najnovijim standardima bezbednosti računarskih mreža

Značaj kontinuiranog upravljanja sigurnošću brana

Upravljanje sigurnošću brana je kontinuirani proces koji se proteže kroz čitav njihov eksploatacioni vek. Ovo je posebno važno imajući u vidu da brane, poput drugih građevinskih objekata, imaju ograničen životni vek. Proaktivno praćenje i održavanje su ključni za prevenciju potencijalnih problema i osiguravanje dugoročne stabilnosti i sigurnosti.

Projekat unapređenja SUB-a za branu HE "Đerdap 1" predstavlja značajan korak ka modernizaciji i poboljšanju sigurnosnih sistema ovog vitalnog energetskog objekta. Implementacijom najnovijih tehnologija i metodologija, EPS teži da osigura najviši nivo bezbednosti i efikasnosti u upravljanju ovim kompleksnim sistemom.

Zaključno, ovaj projekat ne samo da će unaprediti sigurnost brane HE "Đerdap 1", već će postaviti nove standarde u upravljanju bezbednošću hidroenergetskih objekata u Srbiji. Sistem upravljanja bezbednošću brane će, nakon implementacije ovih unapređenja, predstavljati state-of-the-art rešenje u oblasti hidroenergetike.