Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Unapređenje sistema kohezivne politike u Srbiji

Vlada Srbije preduzima značajne korake ka unapređenju sistema kohezivne politike i bezbednosti na radu. Ove mere imaju za cilj efikasnije upravljanje EU fondovima i poboljšanje uslova rada na gradilištima širom zemlje.

Usvajanje zakona o kohezionoj politici EU

Na današnjoj sednici, Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o uspostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom. Ovaj zakonski akt predstavlja ključni korak u procesu približavanja Srbije Evropskoj uniji i njenim fondovima. Glavna svrha ovog zakona je stvaranje efikasnog okvira za planiranje, upravljanje i nadzor nad sredstvima koja dolaze kroz kohezionu politiku EU.

Zakon će omogućiti Srbiji da pripremi neophodne dokumente i procedure koje će olakšati pristup kohezionim fondovima EU. Ovo je u skladu sa obavezama koje je Srbija preuzela tokom pregovora o članstvu u Evropskoj uniji. Očekuje se da će ovaj zakon značajno unaprediti sposobnost Srbije da efikasno koristi sredstva iz EU fondova, što bi moglo dovesti do bržeg ekonomskog razvoja i unapređenja životnog standarda građana.

Unapređenje bezbednosti na gradilištima

Pored usvajanja zakona o kohezionoj politici, Vlada je takođe odobrila izmene i dopune Uredbe o bezbednosti i zdravlju na radu na privremenim ili pokretnim gradilištima. Ove promene imaju za cilj poboljšanje sigurnosti i zdravstvenih uslova za zaposlene i druge osobe koje rade na gradilištima širom Srbije.

Jedna od ključnih izmena tiče se uvođenja vremenskog okvira u kojem je investitor ili njegov zastupnik dužan da upozna koordinatora za izvođenje radova sa uvođenjem novog poslodavca ili drugog lica na gradilište. Ovaj rok je postavljen na najkasnije sedam dana pre početka rada novih lica na gradilištu, što bi trebalo da omogući bolje planiranje i koordinaciju aktivnosti na gradilištu.

Dodatno, izmene i dopune daju veća ovlašćenja koordinatoru za bezbednost i zdravlje na radu. Sada koordinator ima mogućnost da donosi odluke o tehničkim, tehnološkim i/ili organizacionim rešenjima. Ovo će omogućiti efikasnije planiranje različitih elemenata ili faza radova koji se izvode istovremeno ili jedan za drugim, što bi trebalo da rezultira povećanom bezbednošću i efikasnošću na gradilištima.

Implikacije novih mera za građevinski sektor

Usvajanje ovih izmena i dopuna predstavlja značajan korak napred u unapređenju radnih uslova u građevinskom sektoru Srbije. Očekuje se da će ove mere dovesti do smanjenja broja povreda na radu i poboljšanja opšteg zdravstvenog stanja radnika na gradilištima. Pored toga, bolja koordinacija i planiranje radova trebalo bi da rezultiraju povećanjem produktivnosti i efikasnosti u realizaciji građevinskih projekata.

Ove promene će takođe zahtevati prilagođavanje od strane investitora i izvođača radova. Biće neophodno uspostaviti nove procedure i možda zaposliti dodatno osoblje kako bi se ispunili novi zahtevi. Međutim, dugoročno gledano, očekuje se da će koristi od poboljšane bezbednosti i efikasnosti daleko nadmašiti inicijalne troškove implementacije.

U zaključku, usvajanje zakona o kohezionoj politici i unapređenje bezbednosti na gradilištima predstavljaju važne korake ka modernizaciji srpske ekonomije i poboljšanju radnih uslova. Ove mere ne samo da će olakšati pristup EU fondovima, već će i značajno unaprediti bezbednost i efikasnost u građevinskom sektoru Srbije.