U Jantaju, Kina, saradnja AP Vojvodine i Šandonga dobila je novi zamah potpisivanjem značajnog sporazuma. Ovaj dokument otvara vrata širem spektru mogućnosti u oblastima privrede, trgovine i investicija, naglašavajući rastuće veze između Srbije i Kine na regionalnom nivou.
Ključni aspekti sporazuma o saradnji
Predsednica pokrajinske vlade Maja Gojković i guverner provincije Šandong Džou Naisijang stavili su svoje potpise na Sporazum o saradnji AP Vojvodine i te kineske provincije. Ovaj dokument nije samo formalnost, već predstavlja konkretnu platformu za unapređenje odnosa u više ključnih sektora.
Sporazum posebno naglašava podsticaje u oblastima:
- Privrede i trgovine
- Turizma
- Zajedničkih investicija
- Poljoprivrede
- Prerade prehrambenih proizvoda
- Nauke i tehnologije
- Obrazovanja
- Kulture
- Saobraćaja i transporta
Ova sveobuhvatna lista sektora ukazuje na ambicioznost i širinu vizije koja stoji iza ovog sporazuma, otvarajući put za dugoročnu i višeslojnu saradnju između dve regije.
Unapređenje transportnih veza
Posebno je značajno otvaranje kinesko-evropskog železničkog distributivnog centra u Inđiji. Ovaj centar predstavlja prekretnicu u transportnoj infrastrukturi, omogućavajući brži i efikasniji prevoz robe između Kine i Srbije. Time se ne samo skraćuje vreme transporta, već se i smanjuju troškovi, što direktno utiče na konkurentnost proizvoda na oba tržišta.
Predsednica Gojković je naglasila: "AP Vojvodina i provincija Šandong produbljuju saradnju u svim oblastima i na ovaj način želimo da privučemo i nova ulaganja u našu zemlju, doprinoseći tako unapređenju sveukupnih odnosa Srbije i Kine". Ova izjava jasno ukazuje na strateški značaj saradnje, ne samo na regionalnom, već i na nacionalnom nivou.
Značajne kineske investicije u Srbiji
Gojkovićeva je takođe istakla da najveći broj infrastrukturnih investicija u Srbiji dolazi upravo iz provincije Šandong. Kao primer je navela fabriku "Linglong" u Zrenjaninu, opisujući je kao "najveću grinfild investiciju ikada u Srbiji". Ova investicija nije samo značajna zbog svog obima, već i zbog potencijala za otvaranje novih radnih mesta i transfer tehnologije.
Sporazum je potpisan prvog dana 6. Konferencije lokalnih lidera Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, što dodatno naglašava njegov značaj u širem regionalnom kontekstu. Ova konferencija služi kao platforma za razmenu iskustava i uspostavljanje novih veza između različitih regiona Kine i Evrope.
Proširenje saradnje na gradskom nivou
Pored glavnog sporazuma, potpisan je i Memorandum o razumevanju između Novog Sada i Đinana. Gradonačelnici ovih gradova, Milan Đurić i Ju Haitijen, stavili su svoje potpise na ovaj dokument, čime se saradnja proširuje i na nivo lokalnih samouprava. Ovo otvara mogućnosti za direktnu razmenu iskustava u oblastima urbanog planiranja, kulturne razmene i lokalnog ekonomskog razvoja.
Nakon potpisivanja sporazuma, održan je sastanak regionalnih i lokalnih lidera, učesnika konferencije. Ovaj sastanak je poslužio kao forum za diskusiju o konkretnim koracima u implementaciji potpisanih sporazuma, kao i za identifikaciju novih područja potencijalne saradnje.
U zaključku, saradnja AP Vojvodine i Šandonga predstavlja značajan korak u jačanju veza između Srbije i Kine. Ovaj sporazum ne samo da otvara nove mogućnosti za ekonomski razvoj, već i postavlja temelje za dugoročno partnerstvo u mnogim ključnim oblastima, doprinoseći tako prosperitetu obe regije.