Udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije (ZPPS) predložilo je niz mera za unapređenje privrednog ambijenta u zemlji. Ove inicijative obuhvataju izmene zakona, poreske reforme i borbu protiv nelojalne konkurencije, s ciljem stvaranja povoljnijeg okruženja za domaće preduzetnike.
Reforma Privredne komore Srbije i zakonodavne promene
ZPPS je uputio zahtev za izmenu Zakona o privrednim komorama Srbije, ističući nelogičnosti u trenutnom sistemu članstva. Udruženje kritikuje praksu prema kojoj se privredni subjekti smatraju članovima komore samo na dan plaćanja članarine, dok im se istovremeno uskraćuju zakonska prava definisana relevantnim zakonima i Ustavom.
Prema rečima predstavnika ZPPS-a, mnogi privrednici su ogorčeni činjenicom da PKS insistira na naplati članarine, uključujući i zastarele dugove, dok istovremeno ne ispunjava svoje obaveze prema članovima. Dodatno nezadovoljstvo izaziva podrška PKS-a zakonima o elektronskim fakturama i e-fiskalizaciji, koji su se u praksi pokazali kao opterećujući za privrednike i knjigovođe.
Poreske reforme i podsticaji za zapošljavanje mladih
ZPPS je takođe predložio mere za ublažavanje poreskog opterećenja i podsticanje zapošljavanja mladih. Ovi predlozi uključuju:
- Povećanje limita za paušalno oporezivanje i PDV zbog inflacije
- Uvođenje jednostavnog i neoporezivog zapošljavanja mladih od 16 do 22 godine radi sticanja prvog radnog iskustva
- Reformu poreskog sistema ka pravednijem i progresivnijem modelu
Udruženje naglašava važnost rasterećenja najmanjih privrednih subjekata, koji su trenutno nesrazmerno opterećeni poreskim obavezama. Ova inicijativa ima za cilj da stvori pravedniji ekonomski ambijent i podstakne razvoj malih i srednjih preduzeća.
Upravljanje otpadom i suzbijanje nelojalne konkurencije
Pitanje upravljanja otpadom i pravilne naplate taksi za tokove otpada dobija na značaju u kontekstu unapređenja ekoloških standarda. ZPPS predlaže uvođenje jednostavnijih procedura za naplatu takse prilikom uvoza otpada, što bi trebalo da doprinese većoj transparentnosti i uređenosti tržišta.
Jedan od ključnih izazova u ovoj oblasti je suzbijanje neregistrovane trgovine i rada na crno. Neregistrovani učesnici na tržištu predstavljaju nelojalnu konkurenciju za legalne privredne subjekte, narušavajući tržišnu ravnotežu i potencijalno ugrožavajući životnu sredinu.
ZPPS ističe da neregistrovani trgovci često zanemaruju pravilno tretiranje otpada, što može dovesti do ozbiljnih ekoloških problema. S obzirom na to da ovi subjekti ne podležu redovnim inspekcijama, njihovo poslovanje ostaje van kontrole, dodatno komplikujući regulaciju tržišta otpada.
Zaštita životne sredine i unapređenje tržišta otpada
Tema upravljanja otpadom postaje sve značajnija u kontekstu zaštite životne sredine i usklađivanja sa evropskim standardima. Uvođenje efikasnijih procedura za naplatu taksi prilikom uvoza otpada predstavlja važan korak ka uređenju ovog sektora.
Automatizacija prikupljanja podataka i naplate taksi mogla bi značajno da smanji administrativno opterećenje za uvoznike i privrednike, istovremeno obezbeđujući brže ispunjavanje zakonskih obaveza. Ova inovacija bi mogla da doprinese smanjenju birokratskih prepreka i ubrzanju protoka robe na tržištu otpada.
Borba protiv nelojalne konkurencije na tržištu otpada
ZPPS naglašava potrebu za pojačanim aktivnostima na suzbijanju neregistrovane trgovine i rada na crno u sektoru upravljanja otpadom. Ovi neregistrovani učesnici na tržištu ne samo da predstavljaju nelojalnu konkurenciju, već potencijalno ugrožavaju i životnu sredinu zbog neadekvatnog tretmana otpada.
Udruženje apeluje na nadležne institucije da intenziviraju napore u cilju otkrivanja i sankcionisanja neregistrovanih subjekata. Ovakve mere bi trebalo da doprinesu stvaranju ravnopravnijih uslova poslovanja za sve učesnike na tržištu otpada i očuvanju životne sredine.
U zaključku, unapređenje privrednog ambijenta za preduzetnike u Srbiji zahteva sveobuhvatan pristup koji uključuje zakonodavne promene, poreske reforme i efikasnije regulisanje tržišta. Predlozi ZPPS-a predstavljaju važan korak ka stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja i zaštiti interesa domaćih privrednika.