U nastojanju da unapredi status zaposlenih u kulturnom sektoru, Radna grupa za kulturu formirana je na inicijativu Vlade Srbije. Ovo telo će analizirati postojeće propise i predložiti reforme za poboljšanje materijalnog i radno-pravnog položaja kulturnih radnika.
Formiranje Radne grupe za unapređenje kulturnog sektora
Na predlog Maje Gojković, odlazeće ministarke kulture, Vlada Srbije je donela odluku o formiranju Radne grupe za unapređenje materijalnog i radno-pravnog položaja zaposlenih u ustanovama kulture. Ova grupa će obuhvatiti institucije čiji su osnivači Republika Srbija, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave.
Glavni zadatak Radne grupe je da temeljno analizira postojeći normativni okvir koji reguliše prava, položaj i plate zaposlenih u kulturi. Nakon analize, grupa će pripremiti i podneti inicijativu za poboljšanje statusa kulturnih radnika nadležnim ministarstvima i Vladi.
Ova inicijativa predstavlja realizaciju dogovora postignutog u decembru 2023. godine, a zasniva se na tački 3 Sporazuma o unapređenju materijalnog i radno-pravnog položaja zaposlenih u ustanovama kulture. Ovaj sporazum je rezultat dugogodišnjih napora da se reše problemi u kulturnom sektoru Srbije.
Sastav i struktura Radne grupe
Radna grupa će okupiti predstavnike različitih relevantnih institucija i organizacija, uključujući:
- Ministarstvo kulture
- Republički sekretarijat za zakonodavstvo
- Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave
- Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
- Ministarstvo finansija
- Generalni sekretarijat Vlade
- Samostalni sindikat kulture Srbije
- Granski sindikat kulture, umetnosti i medija 'Nezavisnost'
Pored toga, na predlog AP Vojvodine, u Radnu grupu su uključeni i predstavnici Opere SNP iz Novog Sada. Ovo proširenje sastava grupe ima za cilj da osigura sveobuhvatno sagledavanje problema i potreba kulturnih institucija širom zemlje.
Izazovi i kontroverze u formiranju Radne grupe
Uprkos širokom sastavu, formiranje Radne grupe nije prošlo bez kontroverzi. Beogradska filharmonija, koja je 9. februara prva javno apelovala na probleme nedopustivo niskih plata i problematičnih uslova rada orkestra, nije uključena u sastav grupe. Ovo izostavljanje je izazvalo određene kritike, posebno s obzirom na to da je o njihovom učešću bilo reči na sastanku sa odlazećom premijerkom Anom Brnabić.
Slično tome, predstavnici orkestra Narodnog pozorišta u Beogradu, koji su takođe javno podržali kolege iz Beogradske filharmonije, nisu uključeni u Radnu grupu. Ovo je dodatno naglasilo potrebu za širim dijalogom i uključivanjem svih relevantnih aktera u proces reforme kulturnog sektora.
Perspektive i očekivanja od Radne grupe
Formiranje Radne grupe predstavlja značajan korak ka sistemskom rešavanju problema u kulturnom sektoru Srbije. Očekuje se da će ovo telo detaljno analizirati postojeće propise, identifikovati ključne probleme i predložiti konkretne mere za poboljšanje položaja zaposlenih u kulturi.
Neki od ključnih aspekata koje će Radna grupa verovatno razmotriti uključuju:
- Reviziju platnih razreda za zaposlene u kulturnim institucijama
- Unapređenje radnih uslova i bezbednosti na radu
- Mogućnosti za profesionalno usavršavanje i napredovanje
- Usklađivanje zakonskih propisa sa evropskim standardima u oblasti kulture
Uspeh Radne grupe će u velikoj meri zavisiti od njene sposobnosti da balansira između različitih interesa i potreba, istovremeno predlažući realistična i održiva rešenja za unapređenje kulturnog sektora.
U zaključku, formiranje Radne grupe za kulturu predstavlja važan korak ka sistemskom rešavanju dugogodišnjih problema u kulturnom sektoru Srbije. Iako postoje određene kontroverze oko njenog sastava, očekuje se da će ovo telo doprineti značajnom unapređenju položaja zaposlenih u kulturi i opštem razvoju kulturne scene u zemlji.