Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Unapređenje poljoprivrednih podsticaja u Srbiji

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srbije planira značajne promene u sistemu poljoprivrednih podsticaja. Ove izmene, koje će biti predložene Narodnoj skupštini, imaju za cilj unapređenje položaja poljoprivrednika i podsticanje ruralnog razvoja.

Ključne izmene u poljoprivrednim podsticajima

Nakon sastanka sa predstavnicima sedam udruženja poljoprivrednika, kabinet premijera Miloša Vučevića najavio je niz važnih promena. Jedna od najznačajnijih izmena odnosi se na regres za sertifikovano seme. Predviđeno je da će ovaj regres biti povećan sa trenutnih 6.000 dinara na čak 17.000 dinara po hektaru. Ova mera će se primenjivati na istu površinu za koju poljoprivrednici mogu ostvariti pravo na osnovne podsticaje.

Implementacija ovih promena planirana je kroz izmene i dopune Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Očekuje se da će ove izmene biti usvojene najkasnije do sredine oktobra 2024. godine, što će omogućiti poljoprivrednicima da planiraju svoje aktivnosti u skladu sa novim uslovima.

Unapređenje stočarstva i rešavanje imovinsko-pravnih pitanja

Pored povećanja regresa za seme, najavljene su i mere za unapređenje stočarstva. Planira se jednokratni podsticaj od 40.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne krave prvotelke. Dodatno, predviđen je i podsticaj od 60.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne junice starosti od 12 do 24 meseca. Ovaj podsticaj će biti uslovljen obavezom proizvođača da junicu zadrži na gazdinstvu minimum tri laktacije, odnosno do pet godina starosti.

Ministarstvo je takođe najavilo rešavanje problema korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova. Cilj je da se do kraja septembra 2024. godine utvrdi modalitet za rešavanje ovog pitanja, posebno u slučajevima gde nisu rešeni imovinsko-pravni odnosi, a u svrhu ostvarivanja prava na podsticaje u poljoprivredi.

Mere za regulisanje tržišta mleka i ulja

U cilju zaštite domaćih proizvođača, najavljeno je ograničenje uvoza mleka. Planirano je da se do kraja godine uvoz ograniči na količine koje ne prelaze prošlogodišnji nivo za isti period. Istovremeno, predviđene su mere za poboljšanje izvoza rafinisanog i nerafinisanog ulja. U tu svrhu, organizovaće se sastanak sa najvećim proizvođačima ulja najkasnije do kraja jula 2024. godine, kojem će prisustvovati i predsednik vlade.

Za unapređenje robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima, planirano je formiranje posebne Radne grupe. Ova grupa će koordinirati aktivnosti i redovno održavati sednice, čime će se osigurati kontinuirano praćenje i unapređenje tržišnih uslova za poljoprivrednike.

Strategija razvoja i osiguranje useva

Udruženja poljoprivrednika imaće aktivnu ulogu u izradi Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja za period 2025-2032. godine. Ovo će omogućiti da se u strateškom planiranju uzmu u obzir realne potrebe i izazovi sa kojima se suočavaju poljoprivrednici na terenu.

Kako bi se ublažile negativne posledice vremenskih nepogoda na useve, Ministarstvo poljoprivrede će do kraja oktobra raspisati javni poziv za regresiranje premije osiguranja. Regres će iznositi od 40 do 70 odsto plaćene premije, a isplata se očekuje do kraja godine. Ova mera ima za cilj da podstakne poljoprivrednike na osiguranje useva i time smanji rizike u proizvodnji.

U zaključku, ove sveobuhvatne mere za unapređenje poljoprivrednih podsticaja predstavljaju značajan korak ka modernizaciji i održivosti srpske poljoprivrede. Očekuje se da će ove promene doprineti povećanju produktivnosti, konkurentnosti i otpornosti poljoprivrednog sektora u Srbiji.