Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Unapređenje kampinga u Srbiji: Novi turistički potencijal

Privredna komora Srbije (PKS) pokrenula je inicijativu za razvoj kamping odmorišta u blizini srpskih banja, što predstavlja značajan korak u unapređenju turističke ponude zemlje. Ovaj potez ima za cilj privlačenje starijih evropskih i svetskih turista, pružajući im jedinstvenu kombinaciju banjskog odmora i kamping iskustva.

Razvoj kamping odmorišta u banjskim regionima

Na nedavno održanom sastanku u PKS, doneta je odluka o pokretanju procedure za uspostavljanje kamping odmorišta u neposrednoj blizini poznatih srpskih banja. Ovaj inovativni pristup ima za cilj da obogati turističku ponudu i privuče specifičnu grupu posetilaca - starije turiste iz Evrope i sveta koji traže kombinaciju banjskog lečenja i opuštenog boravka u prirodi.

Ova jedinstvena sinteza kampinga i banjskog turizma omogućiće posetiocima da uživaju u pogodnostima banjskih i rehabilitacionih centara, uz istovremenu mogućnost boravka u prirodnom okruženju. Ovakav koncept ne samo da će proširiti turističku ponudu Srbije, već će i pružiti dodatnu zdravstvenu negu i usluge starijim turistima koji preferiraju ovakav vid odmora.

Uticaj na turističku potrošnju i ekonomiju

Prema saopštenju PKS-a, realizacija ovog projekta mogla bi značajno doprineti povećanju broja noćenja u kampovima, kamping odmorištima i kampiralištima. Ovo bi, posledično, dovelo do rasta vanpansionske potrošnje, s obzirom na to da kamperi spadaju u kategoriju turista sa visokom vanpansionskom potrošnjom.

Vanpansionska potrošnja odnosi se na novac koji turisti troše izvan osnovnih usluga smeštaja i ishrane, uključujući kupovinu suvenira, posete atrakcijama, korišćenje lokalnog prevoza i druge aktivnosti. Povećanje ove vrste potrošnje može imati značajan pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju, podstičući razvoj malih preduzeća i otvaranje novih radnih mesta u turističkim regijama.

Šire perspektive razvoja kamping turizma u Srbiji

Udruženje za turizam PKS-a, u saradnji sa svojim članicama, planira da pruži snažnu podršku razvoju kamping i glamping smeštajnih kapaciteta i u drugim atraktivnim zonama Srbije. Ovo uključuje:

  • Planinske turističke centre
  • Područja uz reke i jezera
  • Specijalne rezervate prirode
  • Nacionalne parkove
  • Seoska turistička domaćinstva

Ova inicijativa prepoznaje posebne komparativne prednosti kampinga u ovim oblastima, omogućavajući turistima da dožive prirodne lepote Srbije na autentičan i ekološki prihvatljiv način. Razvoj kamping turizma u ovim regijama mogao bi dodatno diverzifikovati turističku ponudu Srbije i privući nove segmente posetilaca, uključujući ljubitelje prirode, avanturiste i ekoturiste.

Budućnost kamping turizma u Srbiji

Implementacija ovih planova mogla bi pozicionirati Srbiju kao atraktivnu destinaciju za kamping entuzijaste iz cele Evrope. Pored toga, ovaj vid turizma ima potencijal da produži turističku sezonu i ravnomernije raspodeli turističke tokove širom zemlje, smanjujući pritisak na tradicionalne turističke centre.

U zaključku, inicijativa za razvoj kamping odmorišta u Srbiji predstavlja obećavajući korak ka diverzifikaciji turističke ponude zemlje. Kombinujući prednosti banjskog turizma sa atraktivnošću kampinga, Srbija cilja na jedinstvenu nišu na evropskom turističkom tržištu, istovremeno podstičući ekonomski razvoj i promociju svojih prirodnih lepota.