Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Unapređenje ekonomske saradnje Srbije i Turske

U Beogradu je održan četvrti po redu biznis forum Srbija-Turska, okupljajući predstavnike oko 300 kompanija iz obe zemlje. Ovaj značajan događaj ima za cilj unapređenje ekonomskih odnosa i podsticanje novih poslovnih poduhvata između dve nacije.

Jačanje ekonomske saradnje kroz biznis forum

Predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, otvorio je skup naglašavajući važnost ovog događaja za bilateralne odnose. Forum se održava u prisustvu predsednika Srbije i Turske, Aleksandra Vučića i Tajipa Erdogana, što dodatno potvrđuje značaj ovog okupljanja za obe zemlje.

Čadež je istakao ohrabrujuće podatke o izvozu robe iz Srbije u Tursku, navodeći da je u avgustu zabeležen rekordan nivo. Ova informacija ukazuje na pozitivan trend u trgovinskim odnosima dve zemlje, sa očekivanjima daljeg rasta do kraja godine.

Trgovinska razmena i investicije u usponu

Predsednik Turske, Tajip Erdogan, izrazio je zadovoljstvo trenutnim stanjem spoljnotrgovinske razmene između Turske i Srbije. Prema njegovim rečima, razmena je dostigla vrednost od približno dve milijarde dolara na godišnjem nivou u poslednje dve godine, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodni period.

Erdogan je naglasio da turske kompanije i investicije stvaraju nove prilike u Srbiji, doprinoseći razvoju lokalne ekonomije. Prema podacima koje je izneo, u Srbiji trenutno posluje oko 850 investitora sa turskim kapitalom, uključujući 842 firme i 20 fabrika, koje zapošljavaju približno 9.600 ljudi.

Proširenje saradnje na različite sektore

Tokom foruma, posebna pažnja je posvećena potencijalu za saradnju u različitim sektorima, uključujući industriju odbrane. Erdogan je istakao važnost iskorišćavanja svih mogućnosti koje se nalaze pred dvema zemljama, naglašavajući da privredna i politička saradnja predstavljaju glavni pokretač odnosa Srbije i Turske.

Predsednik Vučić je podržao ove stavove, ističući trend rasta u trgovinskoj razmeni i značaj ulaganja turskih kompanija u srpsku privredu. On je posebno naglasio potrebu za učenjem iz turskog iskustva, prepoznajući važnost marljivosti i posvećenosti radu kao ključnih faktora za ekonomski napredak.

Turizam kao značajan faktor u bilateralnim odnosima

Pored ekonomske saradnje, forum je adresirao i pitanje turizma. Erdogan je izneo optimistične prognoze, predviđajući da će broj turista iz Srbije koji posećuju Tursku do kraja godine premašiti 340.000. Istovremeno, primećen je porast broja turista iz Turske koji dolaze u Srbiju, što je delimično olakšano uvođenjem mogućnosti putovanja sa ličnim kartama.

Budućnost ekonomske saradnje i zajednički projekti

Vučić je naglasio da saradnja sa Turskom predstavlja više od čisto ekonomskih odnosa, ističući njen značaj za stabilnost i mir na celom Balkanu. On je najavio buduće projekte, uključujući saradnju u namenskoj industriji i značajno tursko prisustvo na međunarodnoj izložbi EXPO koja će biti održana u Beogradu 2027. godine.

Na forumu su učestvovali predstavnici kompanija iz različitih sektora, uključujući saobraćaj i infrastrukturu, energetiku, turizam, finansije i tekstilnu industriju. Ovo raznovrsno učešće ukazuje na širok spektar mogućnosti za unapređenje ekonomske saradnje između dve zemlje.

U zaključku, biznis forum Srbija-Turska predstavlja značajan korak u jačanju ekonomske saradnje između dve zemlje. Kroz dijalog, razmenu iskustava i planiranje zajedničkih projekata, Srbija i Turska postavljaju temelje za dugoročno partnerstvo koje će doneti koristi obema nacijama i doprineti stabilnosti u regionu.