Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Unapređenje ekonomske saradnje Srbije i Izraela

Ekonomski odnosi između Srbije i Izraela nalaze se na prekretnici, sa očekivanjima značajnog rasta u narednom periodu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je skorašnje potpisivanje ugovora o slobodnoj trgovini, što bi moglo dovesti do revolucionarnih promena u bilateralnim ekonomskim vezama.

Ugovor o slobodnoj trgovini kao pokretač saradnje

Predsednik Vučić je na skupu "Sinergija u inovacijama i trgovini: razgovori Srbije i Izraela" istakao da bi ekonomska saradnja između dve zemlje trebalo da dostigne nove visine u narednim mesecima. "Očekujemo da ćemo u bliskoj budućnosti zaključiti ugovor o slobodnoj trgovini sa Izraelom," izjavio je Vučić, naglašavajući da bi to bio samo početak mnogo intenzivnije ekonomske interakcije.

Ova inicijativa dolazi u trenutku kada se beleži značajan porast broja izraelskih turista u Srbiji. Prema zvaničnim podacima, u prvih sedam meseci tekuće godine, zabeležen je rast od preko 20% u odnosu na isti period prethodne godine, koja je sama po sebi imala 23% više posetilaca iz Izraela u poređenju sa godinom pre.

Strategije za privlačenje izraelskih investitora

Srbija aktivno radi na privlačenju izraelskih kompanija i investitora. Predsednik Vučić je naglasio važnost pojačanog prisustva AS na izraelskom tržištu, kao i potrebu za razvijanjem posebnih kulturnih, sportskih i zabavnih sadržaja koji bi bili atraktivni izraelskim turistima.

"Naš cilj je da stvorimo okruženje koje će biti izuzetno primamljivo za izraelske biznismene," istakao je Vučić. U tom kontekstu, Srbija planira da ponudi širok spektar subvencija investitorima iz Izraela, uključujući retail sektor, startap kompanije i IKT sektor, tvrdeći da su ovi podsticaji konkurentniji u odnosu na druge zemlje regiona.

Potencijal za rast trgovinske razmene

Direktor Predstavništva PKS u Izraelu, Aleksandar Nikolić, izneo je ohrabrujuće podatke o trgovinskoj razmeni između dve zemlje. U 2023. godini ostvaren je rekordni obim razmene od približno 121 milion evra, sa projekcijama da bi taj iznos mogao dostići čak 170 miliona evra u tekućoj godini.

Predsednik PKS, Marko Čadež, dodatno je potvrdio pozitivan trend, ističući da se od otvaranja predstavništva PKS u Jerusalimu 2021. godine, privredna razmena između Srbije i Izraela utrostručila. "Struktura naše saradnje se značajno promenila, sa sve većim fokusom na oblast inovacija," naglasio je Čadež.

Nove prilike za saradnju

Zamenica generalnog direktora i načelnica direkcije za ekonomska pitanja u Ministarstvu spoljnih poslova Izraela, Jael Ravia Caduk, izrazila je optimizam u pogledu budućnosti bilateralne saradnje. "Postoje ogromne mogućnosti za proširenje saradnje naših zemalja u oblastima inovacija i trgovine," istakla je Caduk.

Čadež je najavio da je PKS pripremila detaljan spisak usluga i roba koje Izrael trenutno uvozi iz različitih delova sveta, a gde bi Srbija mogla biti konkurentna. Takođe, izrađen je katalog srpskih industrijskih parkova i slobodnih zona, koji bi mogli poslužiti kao privremeni proizvodni centri za izraelske kompanije suočene sa logističkim izazovima.

Buduće perspektive ekonomske saradnje

Predsednik PKS je pozvao izraelske kompanije da razmotre ulaganja vezana za EXPO 2027 u Beogradu, ističući da je ovo jedinstvena prilika za jačanje poslovnih veza. Dodatno, naglašeno je veliko interesovanje Izraela za saradnju u oblasti biotehnologija, posebno u okviru B4K projekta.

U zaključku, ekonomska saradnja između Srbije i Izraela pokazuje značajan potencijal za rast. Sa planiranim ugovorom o slobodnoj trgovini, povećanim turističkim tokovima i fokusiranim naporima na privlačenje investicija, očekuje se da će bilateralni ekonomski odnosi dostići nove visine u narednim godinama.