U svetlu globalnih napora za održivom energijom, Srbija preduzima odlučne korake ka unapređenju svojih obnovljivih izvora energije. Nedavni sporazumi potpisani u Londonu između srpskih zvaničnika i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) označavaju prekretnicu u ovom nastojanju.
Značajni sporazumi za obnovljive izvore energije
Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, potpisala je u Londonu dva ključna dokumenta sa EBRD-om. Ovi sporazumi imaju za cilj da podrže ulaganja u oblasti obnovljivih izvora energije u Srbiji, što predstavlja značajan korak ka održivoj budućnosti zemlje.
Prvi dokument je Sporazum o bespovratnim sredstvima vredan približno 3 miliona evra. Ovaj sporazum je deo šireg projekta nazvanog "Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji". Ukupna vrednost ovog ambicioznog projekta iznosi gotovo 40,5 miliona evra, od čega oko 10,5 miliona čine bespovratna sredstva.
Ovim projektom se planira uvođenje obnovljivih izvora energije (OIE) u sektor daljinskog grejanja u 10 lokalnih samouprava širom Srbije. Ovo će se postići korišćenjem raznovrsnih tehnologija, uključujući solarne kolektore, toplotne pumpe i geotermalne izvore. Ovakav pristup ne samo da će doprineti smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva, već će i značajno unaprediti energetsku efikasnost u ovim opštinama.
Aukcije za tržišne premije: Podsticaj za investitore
Drugi značajan dokument potpisan u Londonu je Pismo o namerama između Ministarstva i EBRD-a. Ovim dokumentom se obezbeđuje podrška EBRD-a za drugi krug aukcija za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije. Ove aukcije, planirane za drugu polovinu godine, predstavljaju ključni mehanizam za privlačenje privatnih investicija u sektor obnovljivih izvora energije.
Ministarka Đedović Handanović je istakla važnost trogodišnjeg plana aukcija za period od 2023. do 2025. godine. Ovaj plan ima za cilj da obezbedi najmanje 1.300 MW novih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije kroz privatne investicije. Sledeći krug aukcija, planiran za ovu godinu, ponudiće kapacitet od najmanje 400 MW za solarne i vetroelektrane.
Ovakav pristup aukcijama pokazuje stratešku opredeljenost Srbije ka velikim investicijama u obnovljive izvore energije. Ministarka je naglasila da je to jedini način da se ubrza proces energetske tranzicije u zemlji.
Balansiranje interesa: Investicije i sigurnost snabdevanja
Uprkos očiglednom interesovanju investitora za ulaganja u obnovljive izvore energije, ministarka je naglasila potrebu za ravnotežom između dva ključna interesa: novih investicija i sigurnosti snabdevanja. Ova ravnoteža je ključna za održiv razvoj energetskog sektora Srbije.
Da bi se osigurala ova ravnoteža, uvedene su mere poput bankarskih garancija za priključenje. U slučajevima kada sistem ne može da integriše sve projekte za koje su podneti zahtevi za priključenje, investitorima se nude različite opcije. Jedna od tih opcija je obezbeđivanje dodatnog kapaciteta za balansiranje, kao što su baterijska skladišta.
Saradnja sa UK Export Finance: Nove mogućnosti finansiranja
Tokom boravka u Londonu, ministarka Đedović Handanović je imala priliku da razgovara sa Timom Ridom, izvršnim direktorom UKEF-a. Ova agencija Vlade Ujedinjenog Kraljevstva okuplja više stotina kompanija iz sektora bankarstva i finansijskih usluga.
Glavni fokus ovog sastanka bio je na mogućnostima finansiranja projekata izgradnje reverzibilnih hidroelektrana, solarnih elektrana i skladišta energije u Srbiji. Ministarka je istakla da su reverzibilne hidroelektrane Bistrica i Đerdap 3 među prioritetnim projektima u srpskom energetskom sektoru.
Ovi projekti su od ključnog značaja za nesmetanu integraciju velikih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije, što je neophodno za ubrzanu energetsku tranziciju Srbije. Očekuje se da će do kraja decenije biti instalirano približno 2.000 novih zelenih megavata na mreži, uključujući izgradnju samobalansirajućih solarnih elektrana kapaciteta od gotovo jednog gigavata.
Ambiciozni planovi za budućnost
Prema Polaznim osnovama plana razvoja energetske infrastrukture do 2028. godine sa projekcijama do 2030. godine, planirane investicije u energetski sektor Srbije u narednih 10 godina iznose oko 15 milijardi evra. Ovaj ambiciozni plan zahteva pouzdane partnere za njegovu realizaciju.
Ovakve investicije nisu samo značajne za energetski sektor Srbije, već i za celokupnu ekonomiju zemlje. One će doprineti stvaranju novih radnih mesta, unapređenju energetske nezavisnosti i smanjenju emisije štetnih gasova.
U zaključku, obnovljivi izvori energije predstavljaju ključni element energetske budućnosti Srbije. Kroz strateška partnerstva, pametno planiranje i značajne investicije, Srbija se pozicionira kao lider u energetskoj tranziciji u regionu Zapadnog Balkana.