Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Ukrajina i Rusija u pregovorima o energetskoj infrastrukturi

U najnovijem razvoju događaja u dugotrajnom sukobu između Ukrajine i Rusije, dve zemlje su započele preliminarne pregovore o obustavi međusobnih napada na energetske infrastrukture. Ovi razgovori, koji se odvijaju uz posredstvo Katara, predstavljaju potencijalni korak ka širem mirovnom procesu.

Obnavljanje pregovora o energetskoj infrastrukturi

Kijev je inicirao obnavljanje pregovora koji su bili prekinuti u avgustu prošle godine zbog ukrajinske vojne akcije u Kursku. Neimenovani diplomata, upoznat sa situacijom, izjavio je za Financial Times: "Trenutno se vode veoma rani razgovori o mogućnosti ponovnog pokretanja pregovora. Fokus je na energetskim objektima." Ovaj potencijalni dogovor bi mogao predstavljati najznačajniju deeskalaciju sukoba od početka rata.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski nedavno je sugerisao da bi sporazum o zaštiti energetskih objekata mogao ukazivati na spremnost Rusije za šire mirovne pregovore. Ova izjava dolazi u trenutku kada se obe strane suočavaju sa značajnim izazovima vezanim za energetsku stabilnost.

Smanjenje učestalosti napada i izazovi energetskog sektora

Prema rečima jednog ukrajinskog zvaničnika, Moskva i Kijev su u proteklim nedeljama smanjili učestalost napada na energetske infrastrukture. Ovo je navodno rezultat dogovora između obaveštajnih agencija dve zemlje. Ovaj razvoj događaja dolazi u kritičnom trenutku za Ukrajinu, koja se suočava sa ozbiljnim energetskim izazovima uoči predstojeće zime.

Ruski raketni napadi su uništili gotovo polovinu ukrajinskih kapaciteta za proizvodnju energije, primoravajući zemlju da se u velikoj meri oslanja na nuklearne elektrane i uvoz energije iz evropskih zemalja. Ova situacija naglašava hitnu potrebu za pronalaženjem diplomatskog rešenja.

Prepreke i potencijalni put ka miru

Uprkos obostranom interesu za obustavu napada na energetske objekte, postoje značajne prepreke ka postizanju dogovora. Prema rečima bivšeg visokog ruskog zvaničnika, Moskva verovatno neće pristati na sporazum dok ukrajinske trupe ne napuste teritoriju Kurska, gde navodno još uvek kontrolišu oko 600 km².

Prethodna runda pregovora, takođe uz posredstvo Katara, prekinuta je u avgustu prošle godine zbog ukrajinske vojne akcije u Kursku. Ovaj incident se dogodio upravo kada su zvaničnici planirali lični sastanak u Dohi, glavnom gradu Katara, što ukazuje na krhkost diplomatskih napora u kontekstu aktivnog sukoba.

Istorija napada na energetske objekte i prethodne inicijative

Neimenovani ukrajinski zvaničnici tvrde da su Kijev i Moskva prošle jeseni postigli "prećutni dogovor" o nenapadu na međusobne energetske infrastrukture. Kao rezultat toga, Rusija se tokom zime uzdržala od velikih napada na ukrajinsku elektroenergetsku mrežu.

Međutim, situacija se promenila početkom 2023. godine, kada je Ukrajina obnovila napade dronovima na ruske rafinerije nafte. Ova akcija je bila deo strategije Kijeva da pojača pritisak na Moskvu nakon neuspešne kontraofanzive. Od početka 2024. godine, u okviru ukrajinske kampanje, pogođeno je najmanje devet od 32 velike rafinerije u Rusiji.

Zaključak i budući izgledi

Trenutni pregovori o energetskoj infrastrukturi između Ukrajine i Rusije predstavljaju potencijalno značajan korak ka širem mirovnom procesu. Iako postoje značajne prepreke, činjenica da obe strane pokazuju spremnost za dijalog ukazuje na mogućnost postizanja kompromisa. Uspeh ovih razgovora mogao bi imati dalekosežne posledice ne samo za energetsku stabilnost regiona, već i za šire diplomatske odnose između dve zemlje.