Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Uber kažnjen sa 290 miliona evra zbog kršenja zakona o podacima

Holandska agencija za zaštitu podataka (DPA) izrekla je značajnu kaznu kompaniji Uber zbog kršenja evropskih zakona o zaštiti podataka. Ova odluka naglašava rastuću zabrinutost oko rukovanja ličnim informacijama u digitalnom dobu.

Uber suočen sa rekordnom kaznom zbog kršenja zakona o zaštiti podataka

Holandska regulatorna agencija za zaštitu podataka (DPA) kaznila je Uber sa približno 290 miliona evra zbog neovlašćenog prosleđivanja ličnih podataka evropskih vozača Sjedinjenim Američkim Državama. Ova kazna predstavlja jednu od najvećih novčanih penala izrečenih u Evropi za kršenje Opšte uredbe o zaštiti podataka (GDPR).

Prema rečima Aleida Volfsena, direktora DPA, Uber je prikupljao i prenosio osetljive informacije, uključujući:

  • Vozačke dozvole
  • Podatke o lokaciji
  • Fotografije
  • Detalje platnih transakcija
  • Lične dokumente

Još alarmantnije, u nekim slučajevima su čak prenošeni i podaci o istoriji bolesti vozača i njihovim eventualnim kaznama. Ova praksa je trajala gotovo tri godine, u periodu koji je DPA opisao kao vreme "neizvesnih odnosa između SAD i EU".

Reakcije i posledice Uberove kontroverzne prakse

Istraga koja je dovela do ove kazne pokrenuta je nakon tužbe francuskih vozača. Francusko regulatorno telo za zaštitu podataka, CNIL, blisko je sarađivalo sa holandskim kolegama tokom istrage, s obzirom na to da se Uberovo evropsko sedište nalazi u Holandiji.

Uber je odmah reagovao na odluku, nazivajući je "nepravednom". Kompanija tvrdi da je prenos podataka bio u skladu sa evropskim propisima o zaštiti podataka, uprkos složenoj regulatornoj situaciji između SAD i EU u tom periodu. Američki gigant za prevoz najavio je da će se žaliti na ovu odluku, što bi moglo dovesti do dugotrajnog pravnog procesa.

Šire implikacije za zaštitu podataka u digitalnom dobu

Ovaj slučaj naglašava rastuću važnost zaštite ličnih podataka u eri digitalne ekonomije. Kompanije koje posluju na globalnom nivou suočavaju se sa sve složenijim regulatornim okruženjem, posebno kada je reč o prekograničnom prenosu podataka.

Eksperti za zaštitu podataka ističu da bi ova kazna mogla poslužiti kao upozorenje drugim tehnološkim kompanijama. Ona demonstrira spremnost evropskih regulatora da strogo kažnjavaju kršenja GDPR-a, čak i kada su u pitanju velike multinacionalne korporacije.

Ovaj slučaj takođe pokreće pitanja o balansiranju inovacija i zaštite privatnosti. Dok kompanije poput Ubera teže da unaprede svoje usluge koristeći podatke korisnika, moraju pažljivo navigirati kroz složene zakonske okvire različitih jurisdikcija.

U zaključku, kazna izrečena Uberu predstavlja prekretnicu u primeni evropskih zakona o zaštiti podataka. Ona naglašava potrebu za većom transparentnošću i odgovornošću u rukovanju ličnim podacima, posebno u kontekstu globalnih digitalnih platformi.