Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Turbulencije na globalnim finansijskim tržištima

U četvrtak je zabeležen značajan pad na evropskim berzama, dok su američki fjučersi oslabili, nastavljajući trend turbulencija koji je započeo u Aziji i na Vol Stritu. Finansijska tržišta širom sveta suočavaju se sa izazovima, dok investitori pokušavaju da se snađu u ovoj izuzetno volatilnoj nedelji.

Uticaj jena i američkih obveznica na finansijska tržišta

Japanski jen i prinosi na američke obveznice zabeležili su rast, dok su trgovci sa nestrpljenjem iščekivali najnovije podatke o nedeljnim zahtevima za nezaposlenost u SAD-u. Ovi podaci su dobili dodatnu težinu nakon što su prethodni slabi izveštaji o zapošljavanju doprineli kolapsu tržišta početkom nedelje, kako prenosi agencija Rojters.

Evropski indeks Stoxx 600 zabeležio je pad od približno jednog procenta u ranim jutarnjim satima trgovanja, što predstavlja značajan preokret u odnosu na rast od 1,5% koji je ostvaren prethodnog dana. Nemački DAX indeks, koji predstavlja ključni pokazatelj stanja nemačke ekonomije, oslabio je za otprilike 0,6%, dok je britanski FTSE 100 doživeo pad od oko 1,1%.

Nestabilnost na američkom tržištu

Fjučersi vodećeg američkog S&P 500 indeksa pali su za približno 0,4%. Ovaj indeks je prethodnog dana oslabio za skoro 0,8%, nakon što je u jutarnjim satima trgovanja izgubio prethodno ostvarene dobitke od 1,7%. Ova volatilnost ukazuje na nesigurnost investitora i njihovu opreznost u trenutnom tržišnom okruženju.

Japanski Nikkei indeks prošao je kroz dramatične oscilacije, varirajući između ranih gubitaka od približno 2,5% i dobitaka od skoro 0,8%, pre nego što je na kraju trgovanja zabeležio pad od oko 0,7%. Ove fluktuacije jasno ilustruju nestabilnost koja trenutno vlada na azijskim tržištima.

Faktori koji utiču na tržišne turbulencije

Nekoliko ključnih faktora doprinelo je trenutnoj situaciji na finansijskim tržištima:

  • Slabi podaci o zapošljavanju u SAD-u iz prethodne nedelje
  • Dramatičan rast vrednosti japanskog jena
  • Zabrinutost investitora oko potencijalnog precenjivanja kompanija koje se bave razvojem veštačke inteligencije

Japanski jen je zabeležio impresivan rast od približno 11% od trenutka kada je dostigao najnižu vrednost u poslednjih 38 godina u julu. Ovaj rast je podstaknut intervencijama japanskih vlasti, neočekivanim povećanjem kamatnih stopa od strane Banke Japana, kao i usporavanjem zapošljavanja u SAD-u koje je dovelo do slabljenja američkog dolara.

Posledice rasta jena na investitore

Nagli rast vrednosti jena primorao je mnoge investitore da značajno izmene svoje pozicije. Prethodno su mnogi koristili strategiju jeftinog pozajmljivanja u Japanu kako bi kupovali dolare i druge valute, koje su zatim ulagali u imovinu sa višim prinosima, poput obveznica i akcija tehnoloških kompanija. Ovaj preokret je značajno doprineo padu japanskih akcija od približno 12% u ponedeljak.

Erik Nelson, makro strateg u Wells Fargo-u, komentariše trenutnu situaciju: "Kada doživite šok volatilnosti poput ovog, i kada se određene pozicije raspletu, veoma je verovatno da ćete iskusiti nagle preokrete i osećaj nelagodnosti dok traje proces prilagođavanja." Ova izjava ukazuje na to da bi trenutna nestabilnost na tržištima mogla potrajati još neko vreme.

U zaključku, finansijska tržišta širom sveta prolaze kroz period značajne nestabilnosti. Faktori poput fluktuacija jena, promena u prinosima obveznica i slabih ekonomskih pokazatelja u SAD-u stvaraju izazovno okruženje za investitore. Očekuje se da će ova volatilnost potrajati dok se tržišta ne prilagode novonastaloj situaciji.