Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Tržište nekretnina u Srbiji: Rast vrednosti i prometa u 2024.

U drugom kvartalu 2024. godine, tržište nekretnina u Srbiji pokazalo je značajan rast, sa ukupnom vrednošću od približno 1,8 milijardi evra. Ovaj podatak predstavlja povećanje od 8,2% u poređenju sa istim periodom prethodne godine, ukazujući na kontinuirani razvoj i stabilnost srpskog tržišta nekretnina.

Analiza tržišta nekretnina u Srbiji

Prema izveštaju RGZ-a, ukupan broj kupoprodaja na tržištu nepokretnosti porastao je za 0,6% u odnosu na drugo tromesečje 2023. godine, dostižući cifru od 30.837 transakcija. Ovaj blagi porast broja kupoprodaja, u kombinaciji sa značajnijim rastom ukupne vrednosti tržišta, sugeriše da je došlo do povećanja prosečne cene nekretnina.

Najznačajniji segment tržišta i dalje predstavljaju stanovi, čija je prodaja dostigla vrednost od gotovo 980 miliona evra, što čini 56% ukupno prometovane vrednosti. Ova dominacija stambenog sektora ukazuje na kontinuiranu potražnju za stambenim prostorom u urbanim sredinama Srbije.

Struktura prometa nekretnina

Pored stanova, značajan udeo u prometu imale su i druge vrste nekretnina:

  • Kuće: približno 150 miliona evra (9% ukupnog prometa)
  • Građevinsko zemljište: oko 147 miliona evra (8%)
  • Poslovni prostori: približno 77 miliona evra (4%)
  • Poljoprivredno zemljište: oko 52,5 miliona evra (3%)

Ova raznolikost u strukturi prometa ukazuje na sveobuhvatni razvoj tržišta nekretnina, gde različiti segmenti pokazuju aktivnost i privlače investicije.

Cenovni trendovi na tržištu stanova

Beograd je i dalje epicentar najviših cena nekretnina u Srbiji. Najskuplji kvadratni metar prodat je po ceni od približno 9.125 evra u prestižnom projektu "Beograd na vodi". Ova lokacija je takođe zabeležila prodaju najskupljeg stana, površine 145 kvadratnih metara, za iznos od oko 955.000 evra.

Interesantno je primetiti da je najskuplja kuća prodata u gradskoj opštini Savski venac u Beogradu za sumu od 1,5 miliona evra, što dodatno potvrđuje atraktivnost prestonice za luksuzne nekretnine.

Cenovni raspon za stanove u većim gradovima Srbije pokazuje značajne varijacije:

  1. Beograd:
    • Starogradnja: 500-7.500 evra/m²
    • Novogradnja: 700-9.125 evra/m²
  2. Novi Sad:
    • Novogradnja: 650-3.520 evra/m²
  3. Vojvodina (starogradnja): 280-3.972 evra/m²
  4. Niš:
    • Starogradnja: do 2.175 evra/m²
    • Novogradnja: do 2.300 evra/m²
  5. Kragujevac:
    • Starogradnja: 585-1.857 evra/m²
    • Novogradnja: 775-1.985 evra/m²

Načini finansiranja kupovine nekretnina

Zanimljiv trend uočen je u načinu finansiranja kupovine nekretnina. Približno 10% svih prometovanih nepokretnosti finansirano je putem kredita, što predstavlja povećanje od 3 procentna poena u odnosu na prethodnu godinu. Ovo može ukazivati na poboljšanje uslova kreditiranja ili povećanu spremnost kupaca da se dugoročno zadužuju.

Stanovi su najčešće kupovani uz pomoć kredita, pri čemu je 23% svih kupovina realizovano na ovaj način. Ovaj procenat pokazuje značajan rast u odnosu na 16,5% iz istog perioda prošle godine, što može biti indikator povećane dostupnosti stambenih kredita ili promene u strategijama kupaca.

Regionalne razlike u prometu nekretnina

Drugi kvartal 2024. godine doneo je zanimljive promene u broju kupoprodajnih ugovora u različitim gradovima Srbije:

  • Novi Sad: porast od 22,5%
  • Kragujevac: porast od 22,9%
  • Niš: porast od 15,6%
  • Beograd: blagi pad od 1,1%

Ovi podaci ukazuju na dinamičnost tržišta nekretnina u različitim delovima zemlje. Dok manji gradovi beleže značajan rast, Beograd pokazuje blagu stagnaciju, što može biti rezultat već visokih cena ili zasićenosti tržišta u prestonici.

Uprkos blagom padu u broju transakcija, Beograd i dalje dominira u ukupnoj vrednosti prometa. Za stanove u Beogradu u drugom kvartalu 2024. godine izdvojeno je ukupno oko 555,6 miliona evra, što čini više od polovine ukupne vrednosti prodatih stanova u celoj Srbiji.

U zaključku, tržište nekretnina u Srbiji pokazuje znake stabilnog rasta i razvoja, sa povećanjem ukupne vrednosti i broja transakcija. Regionalne razlike u cenama i prometu ukazuju na potrebu za pažljivim praćenjem lokalnih trendova pri donošenju investicionih odluka u sektoru nekretnina.