Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Tržište lekovitog bilja u Srbiji: Izazovi i perspektive

Tržište lekovitog bilja u Srbiji predstavlja značajan segment poljoprivredne industrije, sa dugom tradicijom i potencijalom za rast. Ovaj sektor suočava se sa izazovima, ali i prilikama za razvoj, što se ogleda u finansijskim rezultatima i iskustvima proizvođača.

Pregled tržišta lekovitog bilja u Srbiji

Srbija, zemlja bogata raznovrsnim lekovitim biljem, ima dugu tradiciju u njegovom uzgoju i korišćenju. U ruralnim područjima, posebno među starijim stanovništvom, upotreba lekovitog bilja za lične potrebe i dalje je široko rasprostranjena. Ova praksa ne samo da održava tradicionalno znanje, već i doprinosi očuvanju biodiverziteta i promociji održivog korišćenja prirodnih resursa.

Na srpskom tržištu postoji značajan broj melema i preparata baziranih na lekovitom bilju, koji se koriste kako u preventivne svrhe, tako i za pomoć u lečenju različitih oboljenja. Ovi proizvodi često kombinuju tradicionalne recepture sa savremenim metodama proizvodnje, stvarajući jedinstvenu ponudu za potrošače zainteresovane za prirodne lekove.

Finansijski aspekti industrije lekovitog bilja

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji je registrovano ukupno 23 firme u delatnosti gajenja biljaka za pripremu napitaka. Ove kompanije su u 2022. godini ostvarile ukupnu dobit od približno 2,6 miliona dinara, što ukazuje na pozitivan trend u industriji nakon izazovnog perioda pandemije.

Analiza sedam ključnih preduzeća u ovom sektoru pokazuje različite finansijske rezultate. Dok je jedno preduzeće poslovalo bez dobiti, a tri su zabeležila gubitke, ostale firme su ostvarile pozitivne finansijske rezultate. Brđanski melem iz Beograda se izdvojio kao najuspešniji, sa dobiti od skoro 4,6 miliona dinara u 2022. godini. Slede ga Menta-Hem iz Bavaništa sa dobiti od oko 370.000 dinara i Menta Miks, takođe iz Bavaništa, sa dobiti od približno 320.000 dinara.

Izazovi i perspektive proizvodnje lekovitog bilja

Mile Stojković, vlasnik firme Menta Miks, deli svoje iskustvo o izazovima u industriji. Prema njegovim rečima, 2022. godina je bila izuzetno uspešna za poslovanje, ali 2023. donosi određene poteškoće. "Proizvodnja ide dobro, proizvoda ima, ali kupaca je nešto manje," objašnjava Stojković za Biznis.rs, naglašavajući da su kriterijumi kvaliteta postali stroži.

Stojković ističe važnost zadovoljavanja visokih standarda kvaliteta, uključujući čistoću proizvoda i odsustvo dodataka. Njegova firma se bavi proizvodnjom, otkupom i preradom raznovrsnog bilja, uključujući kamilicu, peršun, origano, matičnjak, vranilovu travu i bosiljak. Posebno ističe vranilovu travu kao "odličnu za nervni sistem", što ukazuje na rastući trend korišćenja prirodnih preparata za mentalno zdravlje.

Jedan od ključnih izazova u industriji je nedostatak radne snage, posebno među mlađom populacijom. "Teško je doći do radnika. Mlade ne zanima ovaj posao," napominje Stojković, ukazujući na potrebu za strategijama koje bi privukle nove generacije u ovu tradicionalnu, ali potencijalno inovativnu industriju.

Trendovi i budućnost tržišta lekovitog bilja

Analiza finansijskih rezultata industrije lekovitog bilja u Srbiji pokazuje zanimljiv trend. Nakon negativne ukupne dobiti tokom pandemijskih godina 2020. i 2021., industrija beleži oporavak u 2022. godini. Ukupni prihodi su se stabilizovali na nivou od približno 51 milion dinara u 2022. godini, što predstavlja blagi rast u odnosu na prethodne dve godine.

Brđanski melem se izdvaja kao lider u industriji, sa prihodima od skoro 19 miliona dinara u 2022. godini. Međutim, kompanija je zabeležila pad prihoda u 2023. godini na oko 15,2 miliona dinara. Slično tome, Menta-Hem je doživela pad prihoda sa 12,5 miliona dinara u 2022. na 9,5 miliona dinara u 2023. godini. Nasuprot tome, Menta Miks je ostvarila rast prihoda sa 11,1 milion dinara u 2022. na 16,4 miliona dinara u 2023. godini, pokazujući da postoji potencijal za rast uprkos izazovima u industriji.

Ovi trendovi ukazuju na dinamično tržište lekovitog bilja u Srbiji, sa potencijalom za dalji rast i razvoj. Međutim, industrija se suočava sa izazovima kao što su strožiji regulatorni zahtevi, fluktuacije tražnje i potreba za modernizacijom proizvodnih procesa.

Zaključak

Tržište lekovitog bilja u Srbiji pokazuje znake oporavka i potencijal za rast, uprkos izazovima. Ključ uspeha leži u balansiranju tradicionalnih znanja sa savremenim proizvodnim metodama i tržišnim zahtevima. Budućnost industrije zavisi od sposobnosti proizvođača da se prilagode promenljivim uslovima tržišta, unaprede kvalitet proizvoda i privuku novu radnu snagu u ovaj sektor bogat tradicijom i potencijalom za inovacije.