Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Tržišna dinamika na srpskoj robnoj berzi: Analiza trendova

Protekla nedelja na srpskoj robnoj berzi obeležena je značajnim promenama u trgovanju primarnim poljoprivrednim proizvodima. Uočen je trend slabe ponude praćen povećanom tražnjom, što je rezultiralo porastom cena kukuruza i soje.

Analiza trgovanja na robnoj berzi

Produktna berza u Novom Sadu zabeležila je impresivan porast aktivnosti u poslednjih pet radnih dana. Ukupan promet dostigao je približno 6.170 tona robe, što predstavlja značajan skok od skoro 118% u poređenju sa prethodnom nedeljom. Finansijska vrednost ovog prometa iznosila je oko 137 miliona dinara, pri čemu je kukuruz zadržao dominantnu poziciju u trgovanju.

Tržište kukuruza karakterisala je izrazita neravnoteža između ponude i potražnje. Ponuda je bila primetno slabija od tražnje, posebno na paritetu CPT luka. Tek poslednjeg dana nedelje došlo je do blagog povećanja ponude. Cene kukuruza varirale su od 18,20 do 19,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, u zavisnosti od analize na aflatoksin i pariteta. Prosečna ponderisana cena iznosila je 18,55 dinara po kilogramu bez PDV-a (ili 20,41 dinar sa PDV-om).

Ovakva dinamika na tržištu dovela je do rasta cene kukuruza od približno 1,13% u odnosu na prethodnu nedelju. Kukuruz je dominirao u ukupnom obimu prometa sa učešćem od 55%, potvrđujući svoj značaj na domaćem tržištu žitarica.

Kretanja na tržištu pšenice i soje

Trgovanje pšenicom odvijalo se u širem cenovnom rasponu od 20,10 do 23,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, što je odražavalo razlike u kvalitetu i paritetu. Interesantno je da je najveći udeo u trgovanju imala pšenica slabijeg kvaliteta, što je dovelo do statističkog pada cene od 0,41% u odnosu na prethodnu nedelju. Prosečna ponderisana cena pšenice iznosila je 20,57 dinara po kilogramu bez PDV-a (ili 22,63 dinara sa PDV-om).

Uprkos padu cene, pšenica je i dalje zauzimala značajan udeo u nedeljnom prometu, čineći približno trećinu ukupnog trgovanja. Ovo ukazuje na kontinuiranu važnost pšenice u strukturi srpskog poljoprivrednog tržišta.

Tržište soje pratilo je trend slabe ponude, što je rezultiralo nastavkom rasta cene iz prethodne nedelje. Cene sojinog zrna kretale su se u opsegu od 58,80 do 59,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, uz obračun kvaliteta. Prosečna ponderisana cena soje dostigla je 58,84 dinara po kilogramu bez PDV-a (ili 64,72 dinara sa PDV-om), beležeći rast od 0,73%.

Zanimljivo je primetiti da se na tržištu pojavila i uvozna soja hrvatskog porekla, što ukazuje na dinamičnu prirodu regionalnog tržišta poljoprivrednih proizvoda i potencijalnu potrebu za diversifikacijom izvora snabdevanja.

Implikacije tržišnih kretanja na robnoj berzi

Analizirajući nedeljne trendove na srpskoj robnoj berzi, možemo izvući nekoliko ključnih zaključaka:

  • Neravnoteža između ponude i tražnje ima značajan uticaj na cene poljoprivrednih proizvoda.
  • Kvalitet proizvoda igra važnu ulogu u formiranju cena, što se posebno vidi na primeru pšenice.
  • Tržište je osetljivo na regionalne uticaje, što potvrđuje pojava uvozne soje.

Ove tendencije mogu imati dugoročne implikacije za srpsko poljoprivredno tržište. Povećana volatilnost cena može uticati na planiranje proizvodnje i investicije u poljoprivrednom sektoru. Takođe, pitanje kvaliteta proizvoda moglo bi postati sve značajnije u kontekstu konkurentnosti na međunarodnom tržištu.

U zaključku, nedeljni izveštaj sa robne berze u Novom Sadu pruža vredan uvid u dinamiku srpskog tržišta poljoprivrednih proizvoda. Trendovi slabe ponude i povećane tražnje, posebno izraženi kod kukuruza i soje, ukazuju na potrebu za pažljivim praćenjem tržišnih kretanja i potencijalnim prilagođavanjima strategija u poljoprivrednoj proizvodnji i trgovini.