Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Trampova pobeda i ekonomske posledice za Evropsku uniju

Mogući povratak Donalda Trampa u Belu kuću izaziva zabrinutost u Evropskoj uniji zbog potencijalnog trgovinskog rata koji bi mogao uslediti. Ova situacija dodatno komplikuje već krhku ekonomsku situaciju u Evropi, nagovještavajući period nestabilnosti i izazova.

Ekonomske posledice Trampove pobede za Evropsku uniju

Potencijalna pobeda Donalda Trampa na predstojećim američkim predsedničkim izborima mogla bi imati dalekosežne ekonomske posledice za Evropsku uniju. Za razliku od njegovog prvog mandata koji je započeo 2017. godine, kada je evropska ekonomija bila u relativno stabilnom stanju, sadašnja situacija je znatno nepovoljnija. Evropska ekonomija se trenutno suočava sa sporim rastom i gubitkom konkurentnosti na globalnom tržištu.

Analitičari ING banke procenjuju da bi novi trgovinski rat, koji bi mogao uključivati carine od 10 do 20 procenata na evropsku robu, potencijalno gurnuo ekonomiju evrozone u recesiju. Posebno bi bila pogođena Nemačka, čija ekonomija u velikoj meri zavisi od trgovine sa Sjedinjenim Američkim Državama. Carinama na evropske automobile, nemačka automobilska industrija bi pretrpela značajne gubitke.

Političke implikacije i spremnost Evrope

Politička situacija u Evropi dodatno komplikuje mogućnost adekvatnog odgovora na Trampovu politiku. Za razliku od prvog Trampovog mandata, kada su francuski predsednik Emanuel Makron i nemačka kancelarka Angela Merkel predstavljali snažnu političku osovinu, današnja situacija je znatno drugačija. Francuska se suočava sa unutrašnjim izazovima, dok je nemačka vlada nedavno doživela kolaps, što značajno umanjuje sposobnost Evrope da pruži jedinstven i snažan odgovor.

Evropski političari tvrde da su spremni za Trampov drugi predsednički mandat, ali postoje sumnje u realnu pripremljenost. Iako se navodno vode pregovori o mogućim merama za trgovinske retorzije, činjenica da detalji ovih planova nisu procureli u medije, što je neuobičajeno za Brisel, navodi na sumnju da konkretni planovi možda i ne postoje.

Pripreme Evropske unije za potencijalni trgovinski sukob

Uprkos neizvesnosti, Evropska unija preduzima korake da se pripremi za mogući trgovinski sukob. Krajem oktobra, neimenovani evropski diplomatski izvori u Briselu najavili su da se EU priprema za potencijalni trgovinski rat sa SAD u slučaju Trampove pobede na izborima u novembru.

Prema ovim izvorima, Brisel navodno ima spremnu listu mera i veruje u svoju sposobnost da pobedi u potencijalnom trgovinskom ratu. Evropska komisija je formirala posebnu grupu za brzo reagovanje, koja se zvanično priprema za različite izborne ishode, ali se neformalno naziva "Trampovom radnom grupom".

Ekonomske prognoze i mere Evropske centralne banke

Usled povećanih rizika po rast evrozone, analitičari predviđaju da bi ECB mogla smanjiti kamatne stope za približno 50 baznih poena na decembarskoj sednici. Očekuje se da će ECB sniziti kamate na oko 1,75 procenata do sledećeg leta, što je ispod neutralnih nivoa, u cilju stimulisanja ekonomskog rasta.

Pored toga, potencijalna deregulacija u SAD, posebno u tehnološkom i finansijskom sektoru, mogla bi dodatno otežati konkurenciju na tržištu. Trampova ekonomska politika bi mogla ugroziti konkurentnost Evrope, a prognoze ukazuju na mogućnost pariteta dolara u odnosu na evro, odnosno slabljenje vrednosti evropske valute u narednim kvartalima.

Dugoročni izazovi za Evropu

Predsedništvo Donalda Trampa bi moglo imati i druge značajne posledice po Evropu. Kontinent se već suočava sa dugoročnim izazovom finansiranja socijalne potrošnje za sve stariju populaciju u uslovima ograničenog ekonomskog rasta. Ako Tramp smanji podršku za NATO savez i rat u Ukrajini, evropske vlade bi morale povećati izdvajanja za odbranu iz budžeta koji su već opterećeni nacionalnim dugom od približno 90 procenata BDP-a.

U zaključku, potencijalna pobeda Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima predstavlja značajan izazov za Evropsku uniju. Mogući trgovinski rat i promene u geopolitičkim odnosima zahtevaju pažljivo planiranje i pripremu evropskih lidera kako bi se ublažile potencijalne negativne ekonomske posledice.