Nedavni izbor Donalda Trampa za predsednika SAD otvara brojna pitanja o budućoj ekonomskoj politici zemlje. Ključni aspekti uključuju uvođenje carina, fiskalne stimulanse i odnos sa Federalnim rezervama (Fed).
Ekonomska politika nove Trampove administracije
Novoizabrani predsednik SAD, Donald Tramp, najavio je značajne promene u ekonomskoj politici zemlje. Među ključnim pitanjima su uvođenje carina i implementacija fiskalnih stimulansa. Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Đorđe Đukić, ističe važnost budućeg ministra finansija u sprovođenju ovih mera.
"Očekuje se da će carine na uvoz biti povećane za 20 do 60 procenata, ne samo za proizvode iz Kine, već i iz drugih zemalja, uključujući EU," objašnjava profesor Đukić. "Ovo će predstavljati negativan šok za američku privredu, ali će biti uravnotežen pozitivnim efektima fiskalnih podsticaja za nova ulaganja i obećanom deregulacijom finansijskih tržišta."
Uloga Federalnih rezervi kao protivteže
Federalne rezerve (Fed) igraju ključnu ulogu kao protivteža ministarstvu finansija i administraciji u celini. Njihov fokus je na održavanju niske stope nezaposlenosti i kontroli inflacije. Džerom Pauel, trenutni predsednik Feda, imenovan je na tu funkciju pre osam godina od strane samog Trampa.
Profesor Đukić naglašava: "Fed će nastaviti da deluje kao nezavisno telo, balansirajući između ciljeva niske inflacije i pune zaposlenosti. Ovo će biti posebno važno u kontekstu očekivanih ekonomskih šokova 2025. godine."
Potencijalni kandidati za ključne pozicije
Za poziciju ministra finansija, američki mediji spekulišu o nekoliko kandidata:
- Mark Roan, milijarder iz sektora privatnog kapitala
- Skot Besent, investitor iz hedž fondova
- Kevin Vorš, bivši guverner Federalnih rezervi
- Bil Hegerti, senator iz Tenesija
Za mesto ministra trgovine, Tramp je predložio Hauarda Lutnika, šefa brokerske i investicione banke Cantor Fitzgerald. Lutnik je poznat po svojoj podršci Trampovom planu uvođenja dodatnih tarifa, tvrdeći da će to zaštititi američke radnike.
Kontroverze oko izbora za ministra energetike
Trampov izbor za ministra energetike izazvao je određene kontroverze. Predloženi kandidat je Kris Rajt, izvršni direktor kompanije Liberty Energy, druge po veličini kompanije za fraking usluge na svetu. Rajt je poznat po svojim kritikama napora u borbi protiv klimatskih promena i osporavanju globalne tranzicije ka zelenoj energiji.
"Potencijalni negativni uticaji klimatskih promena jasno bivaju nadmašeni koristima od povećane potrošnje energije," tvrdi Rajt, što je izazvalo zabrinutost među ekolozima i zagovornicima obnovljivih izvora energije.
Planovi za povećanje proizvodnje fosilnih goriva
Tokom izborne kampanje, Tramp je više puta najavio povećanje proizvodnje fosilnih goriva, posebno nafte. Međutim, čini se da naftne i gasne kompanije imaju drugačije planove. Daren Vuds, izvršni direktor kompanije ExxonMobil, izrazio je skepticizam prema Trampovom planu.
"Nisam siguran kako se 'buši, samo buši' prevodi u politiku," izjavio je Vuds za CNBC. Štaviše, na UN klimatskom samitu Cop29 u Azerbejdžanu, Vuds je pozvao novu administraciju da ne istupa iz Pariskog sporazuma o klimi.
Ostali ključni imenovanja u novoj administraciji
Tramp je predložio nekoliko drugih značajnih imenovanja:
- Mark Rubio, senator sa Floride, za državnog sekretara
- Ilon Mask, za "šefa odeljenja za efikasnost vlade"
- Pit Hegset, voditelj Fox Newsa, za ministra odbrane
- Džon Ratklif, bivši kongresmet iz Teksasa, za direktora CIA
Ova imenovanja će biti predmet razmatranja Senata u januaru, gde će se odlučivati o njihovom konačnom odobrenju.
U zaključku, nova Trampova administracija suočava se sa složenim ekonomskim izazovima. Balansiranje između uvođenja carina, fiskalnih stimulansa i održavanja stabilne monetarne politike biće ključno za ekonomski uspeh SAD u narednom periodu. Odnos sa Fedom, kao i izbor ključnih članova kabineta, igraće presudnu ulogu u oblikovanju ekonomske budućnosti zemlje.