U nedavnom iznenađujućem potezu, novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, najavio je formiranje novog odeljenja za efikasnost vlade, na čijem čelu će se naći dva istaknuta preduzetnika: Ilon Mask i Vivek Ramasvami. Ova odluka predstavlja ključni korak u Trampovom obećanom planu za smanjenje birokratije i vladine potrošnje.
Novi pristup vladinoj reformi
Trampova administracija postavila je ambiciozan cilj za ovo novo odeljenje, čiji je zvanični akronim "DOGE" (Department of Government Efficiency). Interesantno je primetiti da je ovaj akronim identičan nazivu popularne kriptovalute koju je Mask često promovisao. Predsednik je izjavio da će Mask i Ramasvami sarađivati sa njim i KUB do 4. jula 2026. godine, što simbolično koincidira sa 250. godišnjicom potpisivanja Deklaracije o nezavisnosti.
Ilon Mask, poznat kao najbogatiji čovek na svetu i otvoreni Trampov pristalica, izrazio je svoje oduševljenje ovim imenovanjem na svojoj društvenoj mreži X (ranije poznatoj kao Twitter). "Pretnja demokratiji? Ne, pretnja BIROKRATIZACIJI!!!" napisao je Mask, jasno naglašavajući svoj stav prema ovom novom zadatku.
Ciljevi i očekivanja novog odeljenja
Prema Trampovim rečima, ovo novo savetodavno telo Bele kuće imaće nekoliko ključnih zadataka:
- Pružanje saveta i smernica "spolja"
- Pronalaženje načina za "demontiranje" birokratije
- Smanjenje propisa
- "Sečenje" vladine potrošnje
- Restrukturiranje vladinih agencija
Tramp je naglasio da će ove mere "poslati šokantne talase kroz sistem", posebno ciljajući na one koji su uključeni u vladino rasipništvo. Ova izjava jasno ukazuje na ozbiljnost sa kojom nova administracija pristupa problemu birokratske neefikasnosti.
Profili ključnih igrača
Ilon Mask, čije se bogatstvo procenjuje na više od 300 milijardi dolara prema Forbsu, stoji na čelu nekoliko revolucionarnih kompanija, uključujući Teslu, SpaceX, X i xAI. Njegov izbor za ovu poziciju nije iznenađenje, s obzirom na njegovu reputaciju inovatora i disruptora u poslovnom svetu.
Sa druge strane, Vivek Ramasvami, osnivač biotehnološke kompanije Roivant Sciences, dolazi sa drugačijim, ali jednako impresivnim kredencijalima. Ramasvami je učestvovao u republikanskim primarnim izborima 2024. godine, ali je odlučio da odustane i pruži podršku Trampu, demonstrirajući svoju posvećenost konzervativnim vrednostima i vladinoj reformi.
Šire implikacije za Trampovu administraciju
Imenovanje Maska i Ramasvamija samo je deo šireg procesa formiranja nove Trampove administracije. Predsednik je takođe nominovao Pita Hegseta, voditelja Fox Newsa, za ministra odbrane, i bivšeg kongresmena iz Teksasa, Džona Ratklifa, za direktora CIA. Ove nominacije ukazuju na Trampovu strategiju da okruži sebe ljudima koji dele njegovu viziju i pristup vladanju.
Očekuje se da će novo odeljenje za efikasnost vlade imati značajan uticaj na funkcionisanje celokupne administracije. Kombinacija Maskovog tehnološkog znanja i Ramasvamijevog iskustva u biotehnologiji i politici mogla bi dovesti do inovativnih rešenja za dugogodišnje probleme u vladinom sektoru.
U zaključku, Trampova odluka da postavi Ilona Maska i Viveka Ramasvamija na čelo novog odeljenja za vladinu reformu predstavlja smeo korak ka transformaciji načina na koji funkcioniše američka vlada. Ostaje da se vidi kako će ova nekonvencionalna kombinacija preduzetničkog duha i političke volje uticati na efikasnost i troškove federalne vlade u narednim godinama.