Svetska trgovinska organizacija (STO) nedavno je objavila optimističnije prognoze za globalnu trgovinu, ukazujući na postepeni oporavak nakon izazovnog perioda. Ova vest donosi nadu za svetsku ekonomiju, ali takođe naglašava potrebu za oprezom zbog različitih faktora koji mogu uticati na trgovinske tokove.
Poboljšane prognoze Svetske trgovinske organizacije
STO je revidirala svoju prognozu za globalne trgovinske obime u tekućoj godini, povećavajući je sa prvobitnih 2,6% na 2,7%. Ovo blago povećanje ukazuje na pozitivan trend u globalnoj trgovini, koja se oporavlja od pada zabeleženog u 2023. godini. Taj pad je bio prvenstveno uzrokovan visokom inflacijom i rastom kamatnih stopa, što je negativno uticalo na ekonomske aktivnosti širom sveta.
Za 2025. godinu, STO predviđa dalji rast od približno 3%, što sugeriše kontinuirani oporavak globalnog trgovinskog sektora. Međutim, ova prognoza je uslovljena pretpostavkom da će sukobi na Bliskom istoku biti obuzdani, što naglašava značaj geopolitičke stabilnosti za međunarodnu trgovinu.
Geopolitički rizici i njihov uticaj na trgovinu
Generalna direktorka STO, Ngozi Okonjo-Ivela, izrazila je oprez u vezi sa potencijalnim preprekama koje bi mogle uticati na globalne trgovinske tokove. Posebno je naglasila rizik od eskalacije regionalnih sukoba, poput onih na Bliskom istoku, koji bi mogli imati značajne posledice na međunarodnu trgovinu.
Nedavne akcije Izraela protiv libanskog Hezbolaha, kao i jednogodišnji rat protiv Hamasa u Gazi, izazvali su zabrinutost zbog mogućeg širenja sukoba na širi region Bliskog istoka. Ova situacija bi mogla imati dalekosežne posledice, ne samo za zemlje direktno uključene u sukob, već i za globalnu ekonomiju u celini.
Potencijalni uticaj geopolitičkih tenzija na trgovinu manifestuje se kroz nekoliko ključnih aspekata:
- Povećanje globalnih troškova energije
- Poremećaji u trgovačkim rutama
- Nestabilnost na finansijskim tržištima
- Smanjenje poverenja investitora
Monetarna politika kao faktor rizika
STO je takođe ukazala na divergentne monetarne politike među vodećim svetskim ekonomijama kao dodatni faktor rizika za trgovinske prognoze. Ove razlike u pristupu monetarnoj politici mogu dovesti do:
- Finansijske nestabilnosti
- Promena u kapitalnim tokovima
- Otežanog servisiranja duga za siromašnije zemlje
Kako centralne banke budu prilagođavale svoje kamatne stope, to bi moglo izazvati značajne fluktuacije na globalnim finansijskim tržištima. Posebno su ranjive zemlje u razvoju, koje bi mogle suočiti sa povećanim izazovima u servisiranju svojih dugova usled ovih promena.
Izazovi i mogućnosti za globalnu trgovinu
Uprkos optimističnim prognozama, globalna trgovina se i dalje suočava sa brojnim izazovima. Pored geopolitičkih tenzija i monetarnih politika, tu su i drugi faktori koji mogu uticati na trgovinske tokove:
- Klimatske promene i njihov uticaj na proizvodnju i transportne rute
- Tehnološke inovacije koje menjaju prirodu trgovine
- Promene u globalnim lancima snabdevanja
Međutim, ovi izazovi takođe predstavljaju prilike za prilagođavanje i inovacije u trgovinskom sektoru. Na primer, digitalizacija trgovine i razvoj e-commerce platformi otvaraju nove mogućnosti za mala i srednja preduzeća da učestvuju u globalnoj trgovini.
Svetska trgovinska organizacija naglašava važnost međunarodne saradnje u prevazilaženju ovih izazova. Koordinisani napori na globalnom nivou mogu pomoći u ublažavanju rizika i stvaranju stabilnijeg okruženja za rast trgovine.
U zaključku, iako Svetska trgovinska organizacija predviđa umereni rast globalne trgovine u narednom periodu, važno je ostati oprezan zbog brojnih faktora koji mogu uticati na ove prognoze. Geopolitička stabilnost, usklađene monetarne politike i prilagodljivost trgovinskog sektora biće ključni za ostvarivanje predviđenog rasta i dugoročnu održivost globalne trgovine.