Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Sunakov predlog zakona o zabrani pušenja za mlade

Britanski parlament je nedavno odobrio prvi korak ka uvođenju revolucionarnog zakona o zabrani pušenja za mlade. Ovaj potez, predložen od strane premijera Rišija Sunaka, ima za cilj da značajno smanji konzumaciju duvana među budućim generacijama.

Revolucionarni zakon o zabrani pušenja u Velikoj Britaniji

Predlog zakona o zabrani pušenja britanskog premijera Rišija Sunaka, koji bi zabranio kupovinu cigareta svima rođenim nakon 1. januara 2009. godine, uspešno je prošao prvu fazu glasanja u parlamentu. Sa impresivnih 383 glasa za i samo 67 protiv, zakon je dobio snažnu podršku poslanika koji su glasali bez obaveze prema stranačkoj liniji.

Ovaj inovativni pristup borbi protiv pušenja ima za cilj da spreči prodaju duvanskih proizvoda i jednokratnih elektronskih cigareta, poznatijih kao vejpovi, mlađim generacijama. Sunak je naglasio da je ovo ključni korak u borbi protiv "najvećeg pojedinačnog uzroka lošeg zdravlja, invalidnosti i smrti koji se može sprečiti".

Kontroverze i podrška novom zakonu

Uprkos širokoj podršci, predlog zakona nije prošao bez kritika. Poznate partijske kolege Sunaka, uključujući njegove prethodnike Borisa Džonsona i Liz Tras, izrazili su zabrinutost povodom ovog predloga. Međutim, anketa YouGov-a pokazuje da oko 63% građana Britanije podržava zabranu u nekom obliku, bilo fazno ili u celosti.

Trenutno u Velikoj Britaniji približno 6,4 miliona ljudi, ili oko 13% punoletne populacije, konzumira duvan. Ovaj zakon ima za cilj da drastično smanji ove brojke u budućnosti, fokusirajući se na prevenciju pre nego što zavisnost uopšte počne.

Implementacija i ekonomski uticaj zabrane pušenja

Važno je napomenuti da ovaj zakon, ukoliko bude usvojen, neće kriminalizovati samu konzumaciju duvana. Osobe starije od 18 godina i dalje će moći da kupuju cigarete bez pravnih posledica. Međutim, prodavnice koje prekrše nova pravila suočiće se sa ozbiljnim novčanim kaznama.

Ekonomski uticaj pušenja na Veliku Britaniju je ogroman. Procenjuje se da pušenje duvana godišnje košta britansku privredu i nacionalni zdravstveni sistem oko 17 milijardi funti, što značajno premašuje godišnji prihod od poreza na duvan koji iznosi približno 10 milijardi funti.

Dugoročni ciljevi i očekivani rezultati

Cilj ovog zakona je da stvori generaciju nepušača, sprečavajući mlade da uopšte počnu sa ovom štetnom navikom. Vlada ističe da čak četiri od pet pušača počinje da puši pre 20. godine života, često ostajući doživotno zavisni.

Očekuje se da će ovaj zakon, ako bude u potpunosti implementiran, dovesti do značajnog smanjenja zdravstvenih problema povezanih sa pušenjem, uključujući rak pluća, srčane bolesti i hronične respiratorne probleme. Dugoročno, ovo bi moglo rezultirati ogromnim uštedama za nacionalni zdravstveni sistem i poboljšanjem opšteg zdravlja stanovništva.

U zaključku, zabrana pušenja za mlađe generacije predstavlja hrabar korak britanske vlade u borbi protiv jednog od najvećih javnozdravstvenih izazova današnjice. Iako će proći godine pre nego što se vide puni efekti ovog zakona, on predstavlja značajan pomak ka stvaranju zdravijeg društva za buduće generacije.