Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Sudska odluka o stečajnoj upravnici rudnika Lece

U nedavnoj odluci Privrednog suda u Valjevu, predlog za smenu stečajne upravnice rudnika Lece je odbijen, što je izazvalo brojne reakcije i postavilo pitanja o budućnosti ovog značajnog rudarskog kompleksa. Ovaj slučaj ilustruje kompleksnost stečajnih postupaka i izazove u upravljanju vrednom imovinom.

Odbijanje predloga za smenu stečajne upravnice rudnika Lece

Privredni sud u Valjevu je nepravosnažno odbio predlog kompanije Moderano Investments za smenu po službenoj dužnosti stečajne upravnice u rudniku Lece, Ljiljane Jovanović. Ova odluka, objavljena 31. oktobra, ostavlja mogućnost žalbe u roku od osam dana od prijema rešenja. Slučaj je privukao značajnu pažnju javnosti, posebno zbog visoke cene prodajne dokumentacije rudnika.

Interesantno je da je uprkos otkazanoj prodaji rudnika, jedan potencijalni kupac ipak otkupio prodajnu dokumentaciju. Radi se o kompaniji Mediolanum Invest, zbog koje je Moderano Investments i zatražio smenu stečajne upravnice, navodeći kao razlog navodnu pristrasnost u odnosu na Mediolanum kao poverioca u stečajnom postupku.

Detalji predloga za razrešenje i sudska analiza

Moderano Investments je u svom predlogu naveo nekoliko ključnih argumenata:

  • Stečajna upravnica navodno ne ispunjava zakonske obaveze
  • Postupila je pristrasno u korist Mediolanum Invest AD Beograd
  • Proces prodaje rudnika Lece je bio usmeren ka privilegovanju jednog poverioca

Sudija je, međutim, nakon detaljne analize, zaključio da nije utvrđeno da stečajni upravnik nije ispunjavao svoje obaveze prema Zakonu o stečaju. Sud nije identifikovao konkretne radnje stečajnog upravnika koje bi imale štetne posledice po stečajnu masu.

Posebna pažnja je posvećena pitanju visine cene za otkup prodajne dokumentacije, koja je iznosila približno 130 miliona dinara. Sud je zaključio da stečajni upravnik nije postupao pristrasno, s obzirom da je cena bila ista za sve potencijalne kupce.

Implikacije odluke i reakcije zainteresovanih strana

Ova sudska odluka ima značajne implikacije za budućnost rudnika Lece, koji je deo koncerna Farmakom MB u stečaju. Miroslav Bogićević, vlasnik Farmakoma, izjavio je da se neće žaliti na ovu odluku, tvrdeći da oni koji "zloupotrebljavaju ovaj stečaj" koriste svaku priliku da se bogate na njemu.

Važno je napomenuti da je rudnik Lece, iako se vodi kao rudnik olova i cinka, zapravo najprofitniji u proizvodnji srebra i zlata kao nusproizvoda. Ova činjenica dodatno naglašava značaj transparentnog i pravičnog procesa prodaje.

Od otvaranja stečaja u maju 2017. godine do avgusta 2023. godine, rudnik Lece je ostvario priliv od približno 22,7 milijardi dinara, što odgovara sumi od oko 212 miliona dolara. Većina ovog prihoda potiče od prodaje koncentrata olova i cinka.

Budućnost rudnika Lece i izazovi u stečajnom postupku

Slučaj rudnika Lece ilustruje kompleksnost stečajnih postupaka, posebno kada se radi o vrednoj imovini poput rudnika plemenitih metala. Odluka suda o odbijanju smene stečajne upravnice otvara pitanja o budućem upravljanju rudnikom i eventualnoj prodaji.

Izazovi u ovom procesu uključuju:

  1. Određivanje pravedne cene za prodaju rudnika
  2. Osiguravanje transparentnosti u procesu prodaje
  3. Balansiranje interesa različitih poverilaca
  4. Očuvanje vrednosti rudnika tokom stečajnog postupka

Budućnost rudnika Lece ostaje neizvesna, ali je jasno da će svaki korak u stečajnom postupku biti pažljivo praćen od strane svih zainteresovanih strana. Ova situacija naglašava potrebu za transparentnim i efikasnim stečajnim postupcima, posebno kada se radi o strateškim resursima poput rudnika plemenitih metala.

U zaključku, odbijanje predloga za smenu stečajne upravnice rudnika Lece predstavlja značajan momenat u dugotrajnom procesu stečaja. Ova odluka će verovatno uticati na dalji tok postupka i potencijalnu prodaju rudnika, naglašavajući važnost pravičnog i transparentnog upravljanja vrednom imovinom u stečaju.